reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Záhady historie
Čínsko-ruský incident: 50 000 mužů zmizelo po použití tajné zbraně
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 20.9.2022
2.5tis
Čínští vojáci se prý doslova vypařili, foto Pixabay
276
SDÍLENÍ
2.5tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1969 se během ozbrojeného konfliktu na řece Ussuri odehrává dramatický incident, při němž Sověti údajně použijí jakousi záhadnou superzbraň. Ta má zapříčinit zmizení početného čínského vojska, po kterém na místě nezůstane s výjimkou perleťových knoflíků z uniforem zhola nic.

Čínští vojáci se prý doslova vypařili, foto Pixabay Řeka Ussuri na hranicích Číny a Ruska, foto Andshel / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Do oblasti se začalo sjíždět množství vojenské techniky, foto Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Čínští vojáci i se svou technikou zmizeli neznámo kam, foto Pixabay

Poválečné vztahy Číny a Sovětského svazu by se daly popsat mnoha slovy, „přátelské“ byste mezi nimi ovšem hledali marně. Dlouhé roky je situace mezi oběma mocnostmi velmi napjatá, a ačkoliv se státní představitelé alespoň naoko pokoušejí vyjednávat, ani jedna strana nehodlá jakkoliv ustupovat.

Častým předmětem sporů byly například odlišné postoje k úmluvám o zákazu testů jaderných zbraní. V jeden okamžik dokonce čínský diktátor Mao Ce-tung (1893–1976) označí Rusko za nepřítele, a začne si navíc klást územní nároky.

K hranicím mezi Ruskem a Čínou se tak začnou stahovat větší počty vojáků z obou stran. Mezi nimi, zejména koncem 60. let minulého století, vzniká řada potyček. Jde však výhradně o pěstní souboje, neboť jsou si obě strany velmi dobře vědomy, že první výstřel bude znamenat začátek nového ozbrojeného konfliktu s možnými nedozírnými následky.

Tyto obavy se záhy naplní, ale konflikt se dočká překvapivě rychlého konce. Došlo během něho k použití tajné zbraně?

Řeka Ussuri na hranicích Číny a Ruska, foto Andshel / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

SPORY O VÍTĚZSTVÍ

Na začátku března roku 1969 pronikne několik desítek čínských vojáků na neobydlený ostrov Damanskij uprostřed hraniční řeky Ussuri. Ostrov o délce asi 2,5 kilometru a šířce asi 800 metrů je sporným územím, které si nárokují obě znesvářené země.

Během některé z mnoha potyček padnou i první výstřely. Kdo z vojáků stiskl spoušť, se neví. Čína tvrdí, že výstřel vyšel z ruského tábora a naopak. Na konci konfliktu zůstává na sovětské straně 58 mrtvých a 94 zraněných vojáků, zatímco Čína přiznává 800 mrtvých, 620 zraněných a jednoho pohřešovaného.

Obě strany se prohlašují za vítězné. Existuje ale i neoficiální verze události, podle které Čína přišla o mnohem více vojáků, přinejmenším několik tisíc. Navzdory výrazné početní převaze bylo navíc její vojsko a těžká technika během krátkého okamžiku doslova rozmetány.

Sověti totiž vytáhli trumf, který svět dosud nespatřil! Jaká záhadná zbraň jim měla pomoci k vítězství?

Do oblasti se začalo sjíždět množství vojenské techniky, foto Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

DEJTE SE NA ÚSTUP

Situace na Damanském ostrově se začne zdát bezvýchodnou. Sověti obléhající čínské vojsko mají proti přesile jen pramálo možností a patová situace trvá nekonečně dlouho. Do toho navíc jednoho večera přichází pro mnohé jen málo pochopitelný rozkaz.

Ústup. Všichni Sověti se mají stáhnout ze svých pozic. Mezitím na místo přijíždějí obrněná vozidla, která za sebou táhnou jakési kabely. Jakmile sovětští vojáci překročí hranici mezi dvěma vozy, začnou prý nepřátelští vojáci i jejich technika mizet před očima, jako by se vypařovali.

Dalšího rána už na místě není ani jeden Číňan. Vše, co po nich zbývá, jsou jen perleťové knoflíky z uniforem. Co se s muži stalo a kam zmizeli? A není celý příběh jen výplodem lidské fantazie? Zajímavá je informace, že údajně existuje filmový záznam oné události!

Měl být při jisté příležitosti promítán špičkám tehdejšího Československa. Kam ale film zmizel, pokud skutečně existoval?

Čínští vojáci i se svou technikou zmizeli neznámo kam, foto Pixabay

STÍN POCHYBNOSTÍ

Názory na to, jaká zbraň zde byla použita, se rozcházejí. Pochybnosti existují také ohledně uváděného výčtu škod. V příběhu o záhadné ruské zbrani se totiž uvádí až 50 000 zneškodněných čínských vojáků. O takovém čísle ale můžeme právem pochybovat.

„Kdyby na cizí území napochodovalo padesát tisíc vojáků, musela by z toho být válka jako řemen. V případě obou velmocí dokonce možná s použitím jaderných zbraní,“ tvrdí český spisovatel, novinář a člen templářského řádu Milan Syruček (*1932) ve své knize o konfliktu.

Přestože vojáků podle něj muselo být mnohem méně, použití jakési mocné superzbraně nevylučuje. Zatímco Syruček se kloní k závěru, že mohlo jít o laser, jiní v ničivé zbrani rozpoznávají akustické dělo podobné tomu z třetí říše.

To ale dokázali vylepšit tak, že člověka doslova vymazalo z povrchu zemského, a to až na vzdálenost 300 metrů! Že by to nebyli jen Američané, kdo se zmocnil německých výzkumů zvukových zbraní?

Foto: Pixabay, CC
Lokalita:
reklama
Související články
od Lucie Kubešová 3.10.2022 809
Zámek Miramare stojí na břehu Jaderského moře, zhruba sedm kilometrů od Terstu. Tato nádherná stavba s přilehlým terasovitým parkem souvisí s arcivévodou Maxmiliánem, mladším bratrem rakouského císaře Františka Josefa I. Když se do Terstu Maxmilián přistěhoval poté, co se stal vrchním velitelem rakouského válečného loďstva, nechal si pro sebe a snoubenku Charlottu postavit rezidenci, zámek […]
od Mirek Brát 3.10.2022 2.7tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]
od Matěj Soukup 2.10.2022 1.6tis
Černá Aggie je lidový název pro sochu, která byla dříve umístěna na hrobě generála Felixe Agnuse na hřbitově Druid Ridge v Pikesville ve státě Maryland. Jedná se o neautorizované dílo sochaře Augusta Saint-Gaudense z roku 1891, lidově nazývané Nirvana, které stojí na Adamsově památníku na hřbitově Rock Creek ve Washingtonu, D.C. Socha představuje sedící postavu […]
od Mirek Brát 2.10.2022 1.6tis
Epsilon není jen písmeno řecké abecedy, ale údajně i název tajné organizace sdružující prominentní osobnosti z Řecka minulého i současného. Organizace Epsilon má tak svoje pevné místo v konspiračních teoriích a moderním řeckém folkloru. Názory souznící se světonázorem členů Epsilonu jsou souhrně nazývány epsilonismus. Členové tohoto elitního klubu se pak mohou označit za epsilonisty. Byl Aristoteles mimozemšťan? […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.7tis
Kdesi na jihovýchodě Peru, severu Bolívie, nebo jihozápadě Brazílie by se mělo nacházet legendární Paititi. Toto ztracené město Inků jitří fantazii novodobých dobrodruhů. Je to jen šálení a klam, nebo Paititi opravdu existovalo? Zprávy o bohatém městě kdesi v amazonské džungli se objevily již na konci šestnáctého století. Pocházejí vesměs z jezuitských archivů. Zejména je citována zpráva […]