Domů     Paranormální jevy
Církev a její boj proti zlu!
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 6.10.2021
4.9tis
Ačkoli někdo může mít tzv. exorcismus za praktiku minulosti, není tomu tak. Foto: pixabay
321
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

Církevní postoj k posednutí ďáblem je velice striktní, o čemž může vypovídat celá řada čarodějnických procesů prováděných v minulosti.

Ačkoli někdo může mít tzv. exorcismus za praktiku minulosti, není tomu tak. Foto: pixabay Dodnes jsou tyto obřady každodenní realitou. Foto: pixabay Některé nemoci existují, ať už na ně věříte, nebo ne. Foto: pixabay V pobožných částech světa ale exorcismus stále zůstává jedním z druhů léčby. Foto: pixabay Když posedlým není schopen pomoci lékař, obrací se k církvi. Foto: pixabay

Samotné vymítání ďábla je řízeno tzv. Římským rituálem, soupisem liturgií určených pro různé obřady včetně exorcismu. Tento rituál byl vydán Pavlem V. (1552-1621) na počátku 17.

století a v současnosti je hlavním východiskem pro všechny, kteří se zajímají o toto odvětví. Exorcistou se nemůže stát kdokoli.

Dodnes jsou tyto obřady každodenní realitou. Foto: pixabay

Hlídala se zbožnost

Osoba povolaná k tomuto úkolu by měla být především zbožná, odvážná a čestná. K vymítání dává svolení pouze biskup a jen on určuje, jak dlouho bude vymítání probíhat. „Mnoho nešťastníků bez příznaků ďábelské posedlosti se obrací na exorcistu, aby je zbavil trápení:

nevyléčitelných nemocí, protivenství a neštěstí všeho druhu. Skutečně posedlých je velmi málo, ale tito nešťastníci tvoří legie“ pronesl francouzský jezuita Joseph de Tonquedec (1868-1962).

Za posedlostí se skrývá schizofrenie

Z jiného, racionálnějšího hlediska, nelze posedlosti ďáblem uvěřit, poněvadž neexistují 100% argumenty pro to, že by na lidi měla vliv nějaká vnější temná síla. Sociální odtažitost, neschopnost projevovat emoce nebo různé druhy halucinací se dnes léčí neuroleptiky či antipsychotiky.

Posedlosti ďáblem se nejvíce ze všech psychických onemocnění přibližuje schizofrenie. Člověk začne emocionálně strádat, trpět přemírou stresu a hladina dopaminu v mozku se zvýší. Uzavře se do sebe a naprosto se izoluje od okolního světa. Jeho pravda je ta jediná a nenechá si tvrdit opak.

Některé nemoci existují, ať už na ně věříte, nebo ne. Foto: pixabay

Pokud osoba uvěří, že je posedlá démonem, nelze mu tuto domněnku vyvrátit a on změní svoje chování – de facto ho přizpůsobí svému „stavu“. Jak schizofrenici, tak i osoby s bipolární poruchou nebo s bludy mají představu toho, že jim okolí chce uškodit, a tak jsou schopny vyvinout obrovskou sílu, s níž mohou i někomu ublížit.

U psychických onemocnění se člověk může chovat normálně až do doby, než upadne do fáze nekontrolovatelného stavu. U nemocného se tento stav dá stabilizovat a např. u schizofreniků se až jedna třetina uzdraví a vrátí do běžného života.

V pobožných částech světa ale exorcismus stále zůstává jedním z druhů léčby. Foto: pixabay

Posedlost neuznávají

Z pohledu většiny odborníku z řad psychiatrů něco jako stav posedlosti neexistuje a to, co je označováno jako posedlost, má pravděpodobně kořeny v duševní chorobě. Mezi skeptiky se najdou i tací, kteří se nepřiklání ke snadnému rozlišení posedlosti od psychické poruchy, domnívají se, že hranice mezi depresí či schizofrenií nejsou pevně ohraničeny. Z dnešního pohledu se řada posedlostí v minulosti pokládá za mylné.

Když posedlým není schopen pomoci lékař, obrací se k církvi. Foto: pixabay
Foto: Úvodní foto: pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Nelly Černohorská 26.11.2021 1.4tis
Jsou cesty, na nichž vás v noci překvapí přecházející stáda divoké zvěře. A pak jsou ty, na kterých vám bude usilovat o život pekelný stroj bez řidiče… Historické město Ellicot City rozkládající se na břehu Patabsco River je nechvalně proslulé jako jedno z nejstrašidelnějších měst ve státě Maryland a zmínky o něm nalezneme již v 18. století. Nejinak je tomu u silnice Seven […]
od Matěj Soukup 25.11.2021 1.9tis
Dodnes je to jedna z nejzáhadnějších událostí na našem území, kterou nikdo nebyl schopen řádně objasnit. 11. prosince 1949 se v malé vesnici Čihošť během kázání faráře Josefa Toufara několikrát pohnul asi půlmetrový křížek nad oltářem. To potvrdilo 19 očitých svědků. Nejenže dodnes nikdo nevysvětlil, jak k tomu došlo, následující události stály nakonec Josefa Toufara […]
od Pavel Polcar 25.11.2021 2.4tis
Bilokace patří patrně k těm nejznámějším typům zázraku. Původ tohoto fenoménu není dosud znám, jeho rozšíření v historii je ale mnohokrát popsáno, a to i mezi slavnými osobnostmi. Francouzskému spisovateli Guy de Maupassantovi (1850-1893) údajně jeho dvojník diktoval povídky. Přední český psychiatr Vladimír Vondráček (1895-1978) se domníval, že se pravděpodobně jednalo o příznak progresivní paralýzy […]
od Michaela Holubová 24.11.2021 2.4tis
Americký horor Silent Hill patří mezi známé kousky žánru filmové hrůzy. Víte však, že tajemné město Sillent Hill bylo inspirováno skutečným místem?   Tím místem je izolovaná čtvrť Centralia v Columbia City v americké Pensylvánii. V roce 1962 zde vinou pálení podzemní skládky odpadu vypukl požár uhelného dolu, který Centralii proměnil v hotové peklo. Uhlí […]
od Adriana Vojtíšková 23.11.2021 2.7tis
O bydlení vedle hřbitova se nedá hovořit jako o právě ideálním, vždyť málokdo by chtěl mít za sousedy mrtvé. Víte ale, co je možná ještě horší než mít dům vedle hrobů? Mít ho v americkém městě Athens.     To totiž leží mezi pěti starými hřbitovy, jejichž propojení na mapě vytváří magický symbol pentagramu. Není […]