reklama
1. října 1958: Začíná fungovat americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku, známý jako NASA.
Domů     Paranormální jevy
Církev a její boj proti zlu!
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 6.10.2021
4.9tis
Ačkoli někdo může mít tzv. exorcismus za praktiku minulosti, není tomu tak. Foto: pixabay
321
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

Církevní postoj k posednutí ďáblem je velice striktní, o čemž může vypovídat celá řada čarodějnických procesů prováděných v minulosti.

Ačkoli někdo může mít tzv. exorcismus za praktiku minulosti, není tomu tak. Foto: pixabay Dodnes jsou tyto obřady každodenní realitou. Foto: pixabay Některé nemoci existují, ať už na ně věříte, nebo ne. Foto: pixabay V pobožných částech světa ale exorcismus stále zůstává jedním z druhů léčby. Foto: pixabay Když posedlým není schopen pomoci lékař, obrací se k církvi. Foto: pixabay

Samotné vymítání ďábla je řízeno tzv. Římským rituálem, soupisem liturgií určených pro různé obřady včetně exorcismu. Tento rituál byl vydán Pavlem V. (1552-1621) na počátku 17.

století a v současnosti je hlavním východiskem pro všechny, kteří se zajímají o toto odvětví. Exorcistou se nemůže stát kdokoli.

Dodnes jsou tyto obřady každodenní realitou. Foto: pixabay

Hlídala se zbožnost

Osoba povolaná k tomuto úkolu by měla být především zbožná, odvážná a čestná. K vymítání dává svolení pouze biskup a jen on určuje, jak dlouho bude vymítání probíhat. „Mnoho nešťastníků bez příznaků ďábelské posedlosti se obrací na exorcistu, aby je zbavil trápení:

nevyléčitelných nemocí, protivenství a neštěstí všeho druhu. Skutečně posedlých je velmi málo, ale tito nešťastníci tvoří legie“ pronesl francouzský jezuita Joseph de Tonquedec (1868-1962).

Za posedlostí se skrývá schizofrenie

Z jiného, racionálnějšího hlediska, nelze posedlosti ďáblem uvěřit, poněvadž neexistují 100% argumenty pro to, že by na lidi měla vliv nějaká vnější temná síla. Sociální odtažitost, neschopnost projevovat emoce nebo různé druhy halucinací se dnes léčí neuroleptiky či antipsychotiky.

Posedlosti ďáblem se nejvíce ze všech psychických onemocnění přibližuje schizofrenie. Člověk začne emocionálně strádat, trpět přemírou stresu a hladina dopaminu v mozku se zvýší. Uzavře se do sebe a naprosto se izoluje od okolního světa. Jeho pravda je ta jediná a nenechá si tvrdit opak.

Některé nemoci existují, ať už na ně věříte, nebo ne. Foto: pixabay

Pokud osoba uvěří, že je posedlá démonem, nelze mu tuto domněnku vyvrátit a on změní svoje chování – de facto ho přizpůsobí svému „stavu“. Jak schizofrenici, tak i osoby s bipolární poruchou nebo s bludy mají představu toho, že jim okolí chce uškodit, a tak jsou schopny vyvinout obrovskou sílu, s níž mohou i někomu ublížit.

U psychických onemocnění se člověk může chovat normálně až do doby, než upadne do fáze nekontrolovatelného stavu. U nemocného se tento stav dá stabilizovat a např. u schizofreniků se až jedna třetina uzdraví a vrátí do běžného života.

V pobožných částech světa ale exorcismus stále zůstává jedním z druhů léčby. Foto: pixabay

Posedlost neuznávají

Z pohledu většiny odborníku z řad psychiatrů něco jako stav posedlosti neexistuje a to, co je označováno jako posedlost, má pravděpodobně kořeny v duševní chorobě. Mezi skeptiky se najdou i tací, kteří se nepřiklání ke snadnému rozlišení posedlosti od psychické poruchy, domnívají se, že hranice mezi depresí či schizofrenií nejsou pevně ohraničeny. Z dnešního pohledu se řada posedlostí v minulosti pokládá za mylné.

Když posedlým není schopen pomoci lékař, obrací se k církvi. Foto: pixabay
Foto: Úvodní foto: pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 1.2tis
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.1tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.3tis
Věříte na horoskopy a jste zákazníky kartářek, věštců a numerologů? Pak byste rozhodně měli vědět o pozoruhodném psychologickém fenoménu známém jako Forerův efekt.     Širší povědomí o tomto jevu by řadu nepoctivců z výše uvedených oborů mohlo velmi rychle připravit o práci a dychtivé klienty. Již v 50. letech minulého století totiž psychologové potvrdili […]
od Eva Soukupová 28.9.2022 2.0tis
Už po staletí se vypráví o bludičkách a tajemných světlech, která se objevují v lesích na jihu Čech a někdy jsou prý i životu nebezpečná. Podle pověstí svádějí pocestné a noční chodce z cesty, ti pak v lepším případě zabloudí, v tom horším zahynou v bažinách. Některá novodobá svědectví působí ještě zlověstněji. Co jsou záhadná […]
od Adriana Vojtíšková 27.9.2022 2.6tis
Na fotografie lze údajně zachytit ledacos. Zní až neuvěřitelně, že pouhý fotoaparát může zaznamenat i sféru nehmotnou. Co když to ale opravdu funguje?     Známým fenoménem jsou snímky, na nichž se mají zjevovat duchové. Existuje jich dokonce nepřeberné množství! Známým „duchařským“ snímkem je například fotografie bílé paní stojící uprostřed silnice v Quezon City na […]