26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Paranormální jevy
Církev a její boj proti zlu!
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 6.10.2021
4.9tis
Ačkoli někdo může mít tzv. exorcismus za praktiku minulosti, není tomu tak. Foto: pixabay
321
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

Církevní postoj k posednutí ďáblem je velice striktní, o čemž může vypovídat celá řada čarodějnických procesů prováděných v minulosti.

Ačkoli někdo může mít tzv. exorcismus za praktiku minulosti, není tomu tak. Foto: pixabay Dodnes jsou tyto obřady každodenní realitou. Foto: pixabay Některé nemoci existují, ať už na ně věříte, nebo ne. Foto: pixabay V pobožných částech světa ale exorcismus stále zůstává jedním z druhů léčby. Foto: pixabay Když posedlým není schopen pomoci lékař, obrací se k církvi. Foto: pixabay

Samotné vymítání ďábla je řízeno tzv. Římským rituálem, soupisem liturgií určených pro různé obřady včetně exorcismu. Tento rituál byl vydán Pavlem V. (1552-1621) na počátku 17.

století a v současnosti je hlavním východiskem pro všechny, kteří se zajímají o toto odvětví. Exorcistou se nemůže stát kdokoli.

Dodnes jsou tyto obřady každodenní realitou. Foto: pixabay

Hlídala se zbožnost

Osoba povolaná k tomuto úkolu by měla být především zbožná, odvážná a čestná. K vymítání dává svolení pouze biskup a jen on určuje, jak dlouho bude vymítání probíhat. „Mnoho nešťastníků bez příznaků ďábelské posedlosti se obrací na exorcistu, aby je zbavil trápení:

nevyléčitelných nemocí, protivenství a neštěstí všeho druhu. Skutečně posedlých je velmi málo, ale tito nešťastníci tvoří legie“ pronesl francouzský jezuita Joseph de Tonquedec (1868-1962).

Za posedlostí se skrývá schizofrenie

Z jiného, racionálnějšího hlediska, nelze posedlosti ďáblem uvěřit, poněvadž neexistují 100% argumenty pro to, že by na lidi měla vliv nějaká vnější temná síla. Sociální odtažitost, neschopnost projevovat emoce nebo různé druhy halucinací se dnes léčí neuroleptiky či antipsychotiky.

Posedlosti ďáblem se nejvíce ze všech psychických onemocnění přibližuje schizofrenie. Člověk začne emocionálně strádat, trpět přemírou stresu a hladina dopaminu v mozku se zvýší. Uzavře se do sebe a naprosto se izoluje od okolního světa. Jeho pravda je ta jediná a nenechá si tvrdit opak.

Některé nemoci existují, ať už na ně věříte, nebo ne. Foto: pixabay

Pokud osoba uvěří, že je posedlá démonem, nelze mu tuto domněnku vyvrátit a on změní svoje chování – de facto ho přizpůsobí svému „stavu“. Jak schizofrenici, tak i osoby s bipolární poruchou nebo s bludy mají představu toho, že jim okolí chce uškodit, a tak jsou schopny vyvinout obrovskou sílu, s níž mohou i někomu ublížit.

U psychických onemocnění se člověk může chovat normálně až do doby, než upadne do fáze nekontrolovatelného stavu. U nemocného se tento stav dá stabilizovat a např. u schizofreniků se až jedna třetina uzdraví a vrátí do běžného života.

V pobožných částech světa ale exorcismus stále zůstává jedním z druhů léčby. Foto: pixabay

Posedlost neuznávají

Z pohledu většiny odborníku z řad psychiatrů něco jako stav posedlosti neexistuje a to, co je označováno jako posedlost, má pravděpodobně kořeny v duševní chorobě. Mezi skeptiky se najdou i tací, kteří se nepřiklání ke snadnému rozlišení posedlosti od psychické poruchy, domnívají se, že hranice mezi depresí či schizofrenií nejsou pevně ohraničeny. Z dnešního pohledu se řada posedlostí v minulosti pokládá za mylné.

Když posedlým není schopen pomoci lékař, obrací se k církvi. Foto: pixabay
Foto: Úvodní foto: pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 25.5.2022 686
Vědci se již desetiletí pokoušejí najít způsob, jak ve zlomku vteřiny přenést objekt z jednoho místa na jiné. Zatímco věda tápe, některým lidem se teleportace přihodí zcela samovolně, aniž by o takový zážitek stáli. Britskému spiritistovi však spontánní teleportace velice pomohla.     Major Wellesley Tudor Pole (1884–1968) byl nejen ctihodným členem armády, který za […]
od Dalibor Vrána 25.5.2022 1.4tis
Mount Everest je se svými 8848 metry monstrem mezi všemi vrcholy, které v koutku duše touží setnout každý horolezec. Těla těch, kteří svůj boj prohráli, leží na svazích Everestu zmrzlá dodnes. Zůstávají k nim připoutány i jejich duše? V září 1975 si britští horolezci Dougal Haston (1940–1977) a Doug Scott (*1941) myslí, že nadešla jejich […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 1.9tis
Řada kultur v našich dějinách věřila a věří, že jsou zrcadla branou do říše duchů. Že jejich lesklá plocha představuje poslední hranici mezi světem živých a mrtvých. Můžeme v nich prý najít pravdu, ale i ztratit vlastní duši. Jen pověry? Nebo byste doma měli ta svá raději zakrýt, nestojíte-li o nezvanou, přízračnou návštěvu? Američanka Destiny […]
od Adriana Vojtíšková 23.5.2022 2.6tis
Další případ, který vypadá jako útok poltergeista, je zasazen do britského městečka South Shields. V roce 2006 zde neznámá síla začne terorizovat rodinu, jejíž příjmení nebylo z etických důvodů v médiích uveřejněno.     Manželský pár Marc a Marianne (jména byla změněna) se bojí o sebe i svého tříletého syna. Vypadá to totiž, že bytost, […]
od Filip Appl 19.5.2022 1.7tis
I když by se mohlo zdát, že je tajemství jménem poltergeist, kdy dochází k podivnému poletování předmětů či praskání žárovek, je něco vzdáleného, co se nás rozhodně nemůže týkat, minulost ukazuje, že je opak pravdou. Novodobá česká historie nabízí hned několik příkladů. I v případě, že budeme protentokrát ignorovat nedostatečně zdokumentované případy údajných nadpřirozených sil, které měly […]