6. února 1564: Narodil se anglický básník Christopher Marlowe. Údajně je autorem některých děl připisovaných Williamu Shakespearovi.
Domů     Clevelandský řezník: Vraždil bratranec vlivného kongresmana?
Clevelandský řezník: Vraždil bratranec vlivného kongresmana?
od 24.1.2023
2.5tis
Stál vyšetřování v cestě kongresman Martin L. Sweeney? Foto Harris-Ewing collection / Creative Commons / Volné dílo
288
SDÍLENÍ
2.5tis
ZOBRAZENÍ

Od září roku 1935 do srpna 1938 terorizuje chudinské oblasti amerického Clevelandu neznámý vrah, který všechny šokuje svou brutalitou. Vraždí ženy i muže, které nejprve dlouho mučí a jejich těla rozřezává na kusy, zatímco jsou oběti stále naživu. Za to, že vrah zůstává nedopaden, je možná zodpovědný tamní vlivný politik.

Stál vyšetřování v cestě kongresman Martin L. Sweeney? Foto Harris-Ewing collection / Creative Commons / Volné dílo Posmrtné masky několika obětí sériového vraha, foto gargantuen / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Stál vyšetřování v cestě kongresman Martin L. Sweeney? Foto Harris-Ewing collection / Creative Commons / Volné dílo

Sériový vrah z Clevelandu své oběti nelidsky mučí a jejich mrtvol se násleně zbavuje tak, že je pohodí na různých místech města. Oběti si vybírá mezi prostitutkami, žebráky a lidmi bez domova, jsou to totiž snadné cíle, které lze snadno vlákat do pasti.

reklama

Navíc je zde velká pravděpodobnost, že jejich zmizení nebude nahlášeno a mrtvé nebude dlouho nikdo postrádat. A pro policii tu zajisté budou až druhořadé oběti.

Vlivem těchto okolností se většinu mrtvých ani nedaří identifikovat, což možné dopadení vraha také výrazně komplikuje. A když už se podezřelý objeví, musí od něj policie dát ruce pryč. Patří totiž do rodiny vlivného politika. Vraždil skutečně on?

VRAH MÁ ÚCHYLKU NA BEZHLAVÁ TĚLA

Oficiálně je Clevelandskému řezníkovi, jak je sériový vrah tiskem pojmenován, přičítáno 12 obětí, z nichž pouze dvě se podaří identifikovat. Neoficiální spekulace ale hovoří až o 40 zavražděných.

reklama

Policie věří, že má co do činění s psychopatem, který ovšem na veřejnosti působí jako obyčejný, naprosto normální muž. Výběr obětí má svědčit o jeho inteligenci, vše má totiž dobře promyšlené a  ví, že šance na jeho odhalení jsou nízké.

To, jakým způsobem s těly nakládá, zase svědčí o velké fyzické síle a znalosti anatomie. Vrahem by tak podle odhadů mohl být řezník, lovec, lékař, patolog či zaměstnanec vysoké školy, kde by měl přístup k mnoha pokusným subjektům.

Hlavní vyšetřovatel vražd detektiv Peter Merylo (1895–1958) navíc věří, že se ve vraždách odráží pachatelova sexualita. „Vrah je sexuální zvrhlík s úchylkou pro bezhlavá nahá těla,“ prohlašuje.

Je vrahův profil varováním, že se mezi vzdělanou smetánkou Clevelandu může pohybovat skryté monstrum?

Posmrtné masky několika obětí sériového vraha, foto gargantuen / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Posmrtné masky několika obětí sériového vraha, foto gargantuen / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

PODEZŘELÝ ZÁHADNĚ UMÍRÁ

Po vraždě jedné ze dvou identifikovaných obětí, clevelandské prostitutky Florence Genevieve Polillo (1894–1936) se do hledáčku policie dostává místní 52letý občan s českým příjmením Frank Dolezal (1887–1939).

reklama

Muž je později zatčen a obviněn z její vraždy, ke které se během výslechu dokonce sám přiznává. Jenže k soudu se případ nikdy nedostane, neboť hlavní podezřelý pouhých šest dnů po zatčení ve vězení za nejasných okolností umírá.

Krátce před svou smrtí navíc své doznání odvolává a tvrdí, že k němu byl při výslechu mučením donucen. „Nikoho jsem nezabil, ušili to na mě!“ prohlašuje.

K nevoli vyšetřovatelů jeho slova potvrzuje následná pitva, při které je odhaleno šest žeberních zlomenin, k nimž nemohl přijít jinak než surovým bitím. Je přitom prokazatelné, že při zatýkání byl zcela v pořádku. Mají policisté na rukou krev nevinného muže?

Celá věc je možná ještě temnější, než se na první pohled zdá! Dolezal totiž mohl být pouze nastrčenou figurkou, díky níž má skutečný vrah vyváznout bez trestu. Byl snad ve vězení záměrně umlčen, aby se nesnažil prokázal svou nevinnu?

BRATRANEC JAKO ŠTÍT

Existuje ještě další podezřelý. Je jím místní opilec Francis E. Sweeney (1894–1964), zkušený chirurg se specializací na amputace, čímž odpovídá profilu vraha.

Výslechu tohoto podezřelého se ujímá detektiv Eliot Ness (1903–1957) bezpečnostní ředitel a šéf vyšetřování clevelandských sériových vražd.

Ness Sweeneyho dvakrát podrobí výslechu na polygrafu a podezřelý s tvrzením o své nevinně před detektorem lži dvakrát neuspěje. Vyšetřovatelé jsou si jistí, že tentokrát skutečně mají toho pravého vraha, Sweeney však v poutech neskončí. Proč?

Zdá se, že velkou úlohu v případu hraje Sweneyho příbuzný Martin L. Sweeney (1885–1960), vlivný kongresman a naneštěstí také Nessův politický oponent, který vyšetřovatele za neschopnost Clevelandského řezníka dlouhodobě kritizuje.

Kdyby Ness kongresmanova bratrance obvinil, podepsal by tím svůj kariérní rozsudek smrti, proto navzdory svému přesvědčení nechá vraha na svobodě a věc se před soud nikdy nedostane. Vraždil skutečně kongresmanův bratranec?

Mnozí vyšetřovatelé jsou o tom dodnes přesvědčeni. Vraždy navíc ustávají poté, co Francis E. Sweeney dobrovolně zahajuje ústavní léčbu své alkoholové závislosti.

Stál vyšetřování v cestě kongresman Martin L. Sweeney? Foto Harris-Ewing collection / Creative Commons / Volné dílo
Stál vyšetřování v cestě kongresman Martin L. Sweeney? Foto Harris-Ewing collection / Creative Commons / Volné dílo
Foto: Creative commons
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od 6.2.2023 529
Dnes patří k nejzachovalejším královským hradům z doby krále Přemysla Otakara II. (1233–1278), který jej nechává vybudovat na Kokořínsku ještě před tím, než začne stavět mocný Bezděz. Jde o typ s obvodovou zástavbou, dodnes několikrát přestavěný. Stojí v krásné krajině plné lesů a skal, takže láká k výletu. Při prohlídce zavede průvodce i do sklepa, kde mají vlastní malé „peklo“. Celá prohlídka
od 6.2.2023 1.2tis
V roce 753 před naším letopočtem zakládají bratři Romulus a Remus město, které v průběhu epoch dostalo přívlastek „věčné“. Brzy však mezi nimi propukají vážné spory. Kdo vyhrál, dosvědčuje samotný název města pojmenovaného nakonec po Romulovi – Roma (Řím). V červenci roku 714 však Romulus zmizel. Nikoli jen z historické scény, ale doslova! V případ
od 4.2.2023 2.7tis
Zhruba 90 metrů pod hladinou Baltského moře se nachází zřejmě nejtajuplnější podvodní objekt vůbec. Ač byl objeven už před lety, vědci dodnes neví, co je zač. Dostal proto název Anomálie. Podle konspiračních teoretiků jde o někdejší nacistický bunkr. Je to možné? Tým švédských hledačů pokladů je jako u vytržení. Na monitoru sonaru je totiž možné spatři
od 3.2.2023 2.7tis
Největší rukopisná kniha světa byla sepsána zřejmě ve 13. století mnichem z podlažického kláštera a současným vědcům docela mate hlavu. Její tvorba musela zabrat asi 25 let, písmo však naznačuje, že vznikla v poměrně krátké době. Že by v jejím vzniku měl skutečně prsty ďábel, jak tvrdí legenda? Codex gigas, což v překladu znamená „Obrovská kniha“, dostává
od 3.2.2023 3.3tis
Když se řekne dávná pověst, většina Čechů si vybaví hlavně dílo známého spisovatele a historika Aloise Jiráska (1822–1901). K příběhům, které v jeho Starých pověstech českých naopak nenajdeme, patří i původem německá legenda o krysaři z města Hameln. Proč právě tento příběh dodnes nezajímá jen historiky, ale i nadšence do dávných záhad?   Městem se
Nenechte si ujít další zajímavé články
Obalů na květiny není nikdy dost
panidomu.cz
Obalů na květiny není nikdy dost
A radost udělají zvlášť ty, které si vyrobíte sami. Mohou být například z betonu nebo ze zbytků silnějších větví. Chce to jen trpělivost a návod, jak na to. Někdo si kytičky sází přímo do záhonu, jiný je raději dává do různých nádob a další oboje střídá. Něco do záhonku, něco do květináče. Udělejte si obaly na
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem seznamu novoročních předsevzetí objevila „rekonstrukce koupelny“, čtěte dál. Prozradíme, které materiály hrají v koupelnách prim, jaké jsou aktuální trendy
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
21stoleti.cz
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
Saturnův měsíc Enceladus je v hledáčku astrobiologů už nějakou dobu. Ač svými rozměry nevelký, schovává v sobě řadu tajemství. To, že se pod jeho ledovým příkrovem ukrývá vodní oceán, je vědcům známo
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
21stoleti.cz
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
Astronomové objevili dvanáct dosud neznámých měsíců obíhajících kolem největší planety Sluneční soustavy Jupiteru. Král našeho planetárního systému tak obrátil skóre proti svému největšímu konkurentov
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
skutecnepribehy.cz
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
Nemohla jsem otěhotnět, za problémem byla moje vzácná krev. Po boku mi v těžkých chvílích stál celoživotní kamarád. Netušila jsem, že právě on je ten pravý. Dlouhá léta jsem měla dobrého kamaráda, kterému jsem mohla říct všechno. Matěje jsem poznala na střední škole. Chodil o ročník výš a zamiloval se do mě. Psal mi krásné dopisy, ale já jsem
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
nasehvezdy.cz
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
Prohlásil o sobě, že býval idiot. MIROSLAV ETZLER (58) teď sice podle svých slov prožívá jedno z nejkrásnějších období v životě, přesto má velké trápení. Momentálně žije s přítelkyní Helenou Bartaloš
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné d
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
epochaplus.cz
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
Co je malé, to je hezké. A to rozhodně platí také o koupelně: i ta paneláková o několika málo čtverečních metrech totiž může vypadat jako z titulní stránky a skvěle vám sloužit. Stačí dodržet několik
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
epochaplus.cz
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
Texaská spisovatelka a producentka Sherry Jonesová (1948–2022) si může roku 2007 mnout ruce. Od nakladatelství Random House má smlouvu na svou novou knihu Klenot Mediny, za kterou by měla dostat záloh