28. února 1986: Švédský ministerský předseda Olof Palme je ve Stockholmu zastřelen neznámým střelcem.
Domů     Clevelandský řezník: Vraždil bratranec vlivného kongresmana?
Clevelandský řezník: Vraždil bratranec vlivného kongresmana?
od 24.1.2023
2.5tis
Stál vyšetřování v cestě kongresman Martin L. Sweeney? Foto Harris-Ewing collection / Creative Commons / Volné dílo
288
SDÍLENÍ
2.5tis
ZOBRAZENÍ

Od září roku 1935 do srpna 1938 terorizuje chudinské oblasti amerického Clevelandu neznámý vrah, který všechny šokuje svou brutalitou. Vraždí ženy i muže, které nejprve dlouho mučí a jejich těla rozřezává na kusy, zatímco jsou oběti stále naživu. Za to, že vrah zůstává nedopaden, je možná zodpovědný tamní vlivný politik.

Stál vyšetřování v cestě kongresman Martin L. Sweeney? Foto Harris-Ewing collection / Creative Commons / Volné dílo Posmrtné masky několika obětí sériového vraha, foto gargantuen / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Stál vyšetřování v cestě kongresman Martin L. Sweeney? Foto Harris-Ewing collection / Creative Commons / Volné dílo

Sériový vrah z Clevelandu své oběti nelidsky mučí a jejich mrtvol se násleně zbavuje tak, že je pohodí na různých místech města. Oběti si vybírá mezi prostitutkami, žebráky a lidmi bez domova, jsou to totiž snadné cíle, které lze snadno vlákat do pasti.

Navíc je zde velká pravděpodobnost, že jejich zmizení nebude nahlášeno a mrtvé nebude dlouho nikdo postrádat. A pro policii tu zajisté budou až druhořadé oběti.

Vlivem těchto okolností se většinu mrtvých ani nedaří identifikovat, což možné dopadení vraha také výrazně komplikuje. A když už se podezřelý objeví, musí od něj policie dát ruce pryč. Patří totiž do rodiny vlivného politika. Vraždil skutečně on?

VRAH MÁ ÚCHYLKU NA BEZHLAVÁ TĚLA

Oficiálně je Clevelandskému řezníkovi, jak je sériový vrah tiskem pojmenován, přičítáno 12 obětí, z nichž pouze dvě se podaří identifikovat. Neoficiální spekulace ale hovoří až o 40 zavražděných.

Policie věří, že má co do činění s psychopatem, který ovšem na veřejnosti působí jako obyčejný, naprosto normální muž. Výběr obětí má svědčit o jeho inteligenci, vše má totiž dobře promyšlené a  ví, že šance na jeho odhalení jsou nízké.

To, jakým způsobem s těly nakládá, zase svědčí o velké fyzické síle a znalosti anatomie. Vrahem by tak podle odhadů mohl být řezník, lovec, lékař, patolog či zaměstnanec vysoké školy, kde by měl přístup k mnoha pokusným subjektům.

Hlavní vyšetřovatel vražd detektiv Peter Merylo (1895–1958) navíc věří, že se ve vraždách odráží pachatelova sexualita. „Vrah je sexuální zvrhlík s úchylkou pro bezhlavá nahá těla,“ prohlašuje.

Je vrahův profil varováním, že se mezi vzdělanou smetánkou Clevelandu může pohybovat skryté monstrum?

Posmrtné masky několika obětí sériového vraha, foto gargantuen / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Posmrtné masky několika obětí sériového vraha, foto gargantuen / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

PODEZŘELÝ ZÁHADNĚ UMÍRÁ

Po vraždě jedné ze dvou identifikovaných obětí, clevelandské prostitutky Florence Genevieve Polillo (1894–1936) se do hledáčku policie dostává místní 52letý občan s českým příjmením Frank Dolezal (1887–1939).

Muž je později zatčen a obviněn z její vraždy, ke které se během výslechu dokonce sám přiznává. Jenže k soudu se případ nikdy nedostane, neboť hlavní podezřelý pouhých šest dnů po zatčení ve vězení za nejasných okolností umírá.

Krátce před svou smrtí navíc své doznání odvolává a tvrdí, že k němu byl při výslechu mučením donucen. „Nikoho jsem nezabil, ušili to na mě!“ prohlašuje.

K nevoli vyšetřovatelů jeho slova potvrzuje následná pitva, při které je odhaleno šest žeberních zlomenin, k nimž nemohl přijít jinak než surovým bitím. Je přitom prokazatelné, že při zatýkání byl zcela v pořádku. Mají policisté na rukou krev nevinného muže?

Celá věc je možná ještě temnější, než se na první pohled zdá! Dolezal totiž mohl být pouze nastrčenou figurkou, díky níž má skutečný vrah vyváznout bez trestu. Byl snad ve vězení záměrně umlčen, aby se nesnažil prokázal svou nevinnu?

BRATRANEC JAKO ŠTÍT

Existuje ještě další podezřelý. Je jím místní opilec Francis E. Sweeney (1894–1964), zkušený chirurg se specializací na amputace, čímž odpovídá profilu vraha.

Výslechu tohoto podezřelého se ujímá detektiv Eliot Ness (1903–1957) bezpečnostní ředitel a šéf vyšetřování clevelandských sériových vražd.

Ness Sweeneyho dvakrát podrobí výslechu na polygrafu a podezřelý s tvrzením o své nevinně před detektorem lži dvakrát neuspěje. Vyšetřovatelé jsou si jistí, že tentokrát skutečně mají toho pravého vraha, Sweeney však v poutech neskončí. Proč?

Zdá se, že velkou úlohu v případu hraje Sweneyho příbuzný Martin L. Sweeney (1885–1960), vlivný kongresman a naneštěstí také Nessův politický oponent, který vyšetřovatele za neschopnost Clevelandského řezníka dlouhodobě kritizuje.

Kdyby Ness kongresmanova bratrance obvinil, podepsal by tím svůj kariérní rozsudek smrti, proto navzdory svému přesvědčení nechá vraha na svobodě a věc se před soud nikdy nedostane. Vraždil skutečně kongresmanův bratranec?

Mnozí vyšetřovatelé jsou o tom dodnes přesvědčeni. Vraždy navíc ustávají poté, co Francis E. Sweeney dobrovolně zahajuje ústavní léčbu své alkoholové závislosti.

Stál vyšetřování v cestě kongresman Martin L. Sweeney? Foto Harris-Ewing collection / Creative Commons / Volné dílo
Stál vyšetřování v cestě kongresman Martin L. Sweeney? Foto Harris-Ewing collection / Creative Commons / Volné dílo
Foto: Creative commons
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od 28.2.2024 178
Tým vědců si se zájmem prohlíží nejnovější snímky pořízené speciálním tomografem. Badatelé v čele s Veronicou Ortega použijí zařízení k prozkoumání záhadné Měsíční pyramidy v mexickém Teotihuacánu. „Je to možné?“ hlesnou, když spatří výsledky skenování. Ukrývá snad pyramida vstup jiného světa, nebo královskou hrobku?  K Měsíční pyramidě se po takzvané Ce
od 27.2.2024 1.1tis
Když policisté otevřou zamaskovaná dvířka, vyvalí se z temné místnosti neskutečný zápach. Rychle si proto k obličeji přiloží kapesníky a teprve pak vstoupí dovnitř. To, co spatří, jim vyrazí dech. Na posteli v rohu místnosti se choulí postava spoutaná řetězy. Jde o Blanche Monnierovou, pokrytou mokvajícímu vředy. Co hororová scéna znamená? Na kost vyhublá
od 27.2.2024 1.8tis
O jeho životě pozemském i další existenci coby pařížského ducha-přízraku existují dva rozdílné příběhy. Johannes Metzger známý Pařížanům i pod zlověstným jménem Jean l'Ecorcheur – Jan Stahovač. Popraven byl v roce 1561. Co o něm víme? Proč je spojován s francouzskou královnou Kateřinou Medicejskou (1519-1589)? Johannes Metzger byl německého původu.
od 26.2.2024 2.3tis
Ve školách se děti stále učí, že za vynález horkovzdušných balonů vděčíme francouzským vynálezcům, žijícím na konci 18. století. Jenže steré záznamy prozrazují, že je vše zřejmě jinak. Znali lidé tyto stroje již ve starověku?   Dav lidí se tlačí na náměstí ve městě Annonay na jihu Francie. Již za několik okamžiků má do vzduchu vzlétnout pod
od 25.2.2024 2.5tis
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. Sochy původně zobrazují faraona a stavitele Amenhotepa III., ovšem staří Řekové jim začnou říkat Memnonovy sochy. Jméno dostanou kvůli svým tajemným vlastnostem po svém jmenovci. Kolosy ze sebe to
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grand opening: Butikový villas-only resort BIJAL
iluxus.cz
Grand opening: Butikový villas-only resort BIJAL
Na turecké riviéře, nedaleko historického města Side, se letos v březnu po loňském soft openingu oficiálně otevírá villas-only resort BIJAL. Butikový koncept nabídne devatenáct vil ve středomořském
Košíčky s avokádovým krémem a lososem
panidomu.cz
Košíčky s avokádovým krémem a lososem
Tahle barevná dobrota nejen skvěle chutná, ale i krásně vypadá. Potřebujete 1 listové těsto 1 avokádo 1 stroužek česneku 50 g lučiny 1 lžičku citronové šťávy 1 lžíci olivového oleje 50 g uzeného lososa sůl, pepř pažitku Postup Listové těsto rozválejte na pomoučeném vále na tenkou placku, tu nařežte na čtverce a vtlačte je do
Proč si nechat pomoc při psaní práce na vysoké škole?
21stoleti.cz
Proč si nechat pomoc při psaní práce na vysoké škole?
Napsat závěrečnou práci na vysoké škole není jednoduché pro nikoho. Jde o desítky stránek odborných informací, které musíte podat ve velmi odborné, zajímavé a čtivé formě. To není vždy snadné. Můžete
Hovězí rýže jako potravina budoucnosti?
21stoleti.cz
Hovězí rýže jako potravina budoucnosti?
Vzhledem ke stále rostoucímu počtu lidí na Zemi, které nebude naše planeta do budoucna schopna uživit, se vědci snaží najít či vyvinout potravinu, která nebude náročná na zdroje, ale zároveň bude dost
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
epochanacestach.cz
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“. Tekutý poklad Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli
Špičkoví vědci pomohou Česku s obnovitelnou energií
epochalnisvet.cz
Špičkoví vědci pomohou Česku s obnovitelnou energií
Na západ od nás megawatty, do budoucna dokonce gigawatty, a Česká republika se stále pohybuje pouze v řádech kilowatt. Převrátit tento deficit chce ambiciózní projekt, v jehož čele stojí VŠCHT. &n
Loupež v brazilské centrální bance: Dokonalý plán pilných zahradníků
epochaplus.cz
Loupež v brazilské centrální bance: Dokonalý plán pilných zahradníků
Jak rychle se dá nenápadně vyloupit banka, aby to vydalo kořist v hodnotě 70 milionů dolarů? Ti, kdo slyšeli o případu Centrální banky v brazilském městě Fortaleza, by možná odpověděli, že se to dá zvládnout za víkend. Práce na téhle loupeži bylo ale daleko víc. Fortaleza je třímilionové město na severovýchodním brazilském pobřeží, jedno ze sta největších
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
epochaplus.cz
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
Teplota padá k – 50 °C a děti se radují. Nemusí do školy! Kdo chce večer zajet autem na nákup, nechá ho raději celý den nastartované. Pohřby se v tomto období snaží odkládat – vykopat hrob posledně trvalo 3 dny. Vítejte s ruském Ojmjakonu, jediném obydleném místě, kde teplota klesá i pod – 70 °C,
Kdy nastane správný čas na svatbu?
nasehvezdy.cz
Kdy nastane správný čas na svatbu?
Představitelka prodavačky Evy ze Zlaté labutě mění nečekaně plány! Její postavu čekají krušné časy, a navíc třetí série bude také tou závěrečnou. Proto není jisté, co bude Beáta Kaňoková (34) dělat.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Můj deníček byl hlavně o lásce
skutecnepribehy.cz
Můj deníček byl hlavně o lásce
Čekala jsem na svého milého řadu let, až do listopadové revoluce. Doufala jsem, že přiletí prvním letadlem, kterým to půjde. Bylo nám patnáct, chodili jsme do prváku, ale znali jsme se už předtím ze základky a taky jsme bydleli jen kousek od sebe. Psala jsem si deníček, a když ho dnes čtu, pojednává prakticky jen o něm, o Alešovi.