28. března 1709: Německý alchymista Johann Friedrich Böttger odhaluje tajemství výroby a složení bílého východoasijského porcelánu.
Domů     Člověk floreský žije? – „Hobití“ rasa z Indonésie podle vědce ještě nevyhynula!
Člověk floreský žije? – „Hobití“ rasa z Indonésie podle vědce ještě nevyhynula!
od 6.12.2022
3.1tis
316
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Rasa podivně malých lidí, objevená před dvaceti lety na ostrově Flores, zde možná v ústraní přežívá dodnes. Tuto domněnku ve své nové knize vyslovuje uznávaný kanadský antropolog Gregory Forth.

Opírá se mimo jiné o očitá svědectví ostrovanů, kteří čas od času hlásí pozorování „opičích lidí“.

Archeologické výzkumy v posledních letech prokazují, že v dávných dobách Zemi obývalo mnoho různých druhů hominidů. Pestrost těchto populací někteří vědci přirovnávají k fiktivnímu světu britského spisovatele Johna R. R. Tolkiena (1892–1973).

Tato alegorie se v roce 2003 stává přiléhavější než kdy jindy. V jeskyni na indonéském ostrově Flores jsou totiž nalezeny kosterní ostatky nezvykle malých lidí připomínajících Tolkienovy hobity.

Archeologové se napřed domnívají, že kostry hominidů s výškou asi jeden metr patří dětem. Jenže různé malé nástroje nalezené v okolí, přizpůsobené pro takto malého člověka, dokládají, že maximální výška jen něco málo přes metr je přirozená pro tyto lidi.

A po vyloučení jakékoliv genetické mutace je zřejmé, že vědci v jeskyni narazili na zcela nový a dosud neobjevený druh člověka. Ten podle místa nalezení dostává jméno Homo floresiensis, tedy člověk floreský.

V současnosti se má za to, že indonéští „hobiti“ vymřeli někdy před 60 000 lety. Ne každý s tím ale souhlasí. Co když člověk floreský stále žije?

Občasná pozorování „opičích lidí“ prý mohou znamenat, žečlověk floreský ještě nevyhynul.
Občasná pozorování „opičích lidí“ prý mohou znamenat, žečlověk floreský ještě nevyhynul.

Tajemní opičí lidé

S poněkud kontroverzním tvrzením vystupuje vysloužilý antropolog a profesor na kanadské Univerzitě v Albertě Gregory Forth. Ve své knize, kterou představil letos na jaře, nastiňuje možnost, že malá populace člověka floreského na ostrově přežívá dodnes.

„Jednoduše nevíme, kdy tento druh vyhynul, a vlastně si troufám říct, že ani nevíme, jestli vůbec vyhynul,“ prohlašuje Forth.

„Takže je tu určitá možnost, že stále žije.“ Jako možný důkaz toho, že se těmto dávno ztraceným lidským předkům na ostrově může stále dařit, uvádí zejména zprávy o pozorování „opičích lidí“ lidmi z ostrova.

Forth na ostrově pracoval od počátku 80. let jako etnograf a terénní antropolog. Jeho úkolem bylo zkoumat zdejší kulturu a různé etnoling-

vistické skupiny obývající ostrov. Během pobytu v centrální části ostrova v regionu Nage se o opičích lidech doslechne poprvé. Jde o stejný druh člověka, jaký před tisíci lety obýval zdejší jeskyně?

Záhadný orang pendek je vysoký mezi 1 až 1,5 metrem, tělo má porostlé dlouhou tmavousrstí a připomíná více člověka než opici. Nejvíce lidská je zřejmě jeho tvář. Chodí výhradně po dvou a živí se zřejmě ovocem, možná i drobnými živočichy.
Záhadný orang pendek je vysoký mezi 1 až 1,5 metrem, tělo má porostlé dlouhou tmavousrstí a připomíná více člověka než opici. Nejvíce lidská je zřejmě jeho tvář. Chodí výhradně po dvou a živí se zřejmě ovocem, možná i drobnými živočichy.

Pro svět stále neznámí

Domorodí obyvatelé ostrova antropologovi záhy začnou vyprávět příběhy o malých bytostech podobných lidem, které stály vzpřímeně a chodily po dvou, ale zároveň se podobaly opicím.

„Popisovali je jako lidi s chlupatým tělem a bez oblečení, což znělo, jako by byli fyzicky primitivnější než moderní lidé. Podle nich však vymřeli před stovkami let,“ tvrdí Forth. V oblasti Lio jsou naopak tito tvorové spatřováni dodnes.

Forth v průběhu let shromáždil 30 výpovědí očitých svědků o podobných tvorech, kteří podle něj odpovídají popisu Homo floresiensis.

Během svých výzkumů hovořil také s mužem, který tvrdí, že vlastnoručně likvidoval mrtvolu tvora, co nemohl být opicí, ale také nebyl ani člověkem. Měl prý tělo pokryté rovnými světlými chlupy, dobře tvarovaný nos a pahýl ocasu.

Vycházejí tyto příběhy z možných nálezů ostatků člověka floreského, k nimž si místní vytvořili vlastní příběh o jejich původu, nebo je skutečně tento druh pozorován ještě dlouho po jeho odhadovaném vyhynutí?

Skeptičtí vědci zdůrazňují skutečnost, že na ostrově žijí asi dva miliony lidí. Myšlenka, že by tam mohlo nadále přežívat celé společenství pravěkých hominidů, které dosud nebylo objeveno, se jim proto zdá přinejmenším přitažená za vlasy.

Záhadný orang pendek

Je vysoký mezi 1 až 1,5 metrem, tělo má porostlé dlouhou tmavou srstí a připomíná více člověka než opici. Nejvíce lidská je zřejmě jeho tvář. Chodí výhradně po dvou a živí se zřejmě ovocem, možná i drobnými živočichy.

Tento podivný tvor bývá spatřován na Sumatře, Borneu a snad i na Malajském poloostrově. Domorodci v těchto oblastech mu říkají orang pendek, což v překladu znamená krátký muž.

V 90. letech minulého století se zprávami o výskytu neznámého lidoopa intenzivně zabývala britská zooložka Deborah Martyr. Podařilo se jí shromáždit úctyhodné množství informací včetně otisků stop a desítek očitých svědectví.

Několikrát dokonce záhadného živočicha zdálky sama zahlédla. Přesto zatím neexistuje žádný přesvědčivý důkaz jeho existence. Skrývá se v pralesích jihovýchodní Asie dosud neidentifikovaný živočišný druh?

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 28.3.2024 963
Vodopády byly odjakživa úchvatným přírodním úkazem. Víte ale, že se k mnohým z nich vážou nejrůznější legendy a záhady? Zapomeňte na poklady, realita je často ještě mnohem podivnější! Nad vodopádem u kanadského jezera Ontario bývá často zataženo. Když však za deště vyjde slunce,
od 27.3.2024 2.3tis
Jedna z nejstřeženějších oblastí Spojených států amerických. Tak se často mluví o komplexu bunkrů, letišť, výzkumných center a podzemních chodeb, který se nachází uprostřed nevadské pouště. Před několika měsíci bylo nad Oblastí 51 zaznamenáno UFO. Dokazuje to, že má lokalita něco společného s návštěvníky z vesmíru?
od 25.3.2024 2.6tis
Americký chlapec jménem Sam se narodí v rodině, jež na něco, jako je reinkarnace, nikdy nevěřila. To se však záhy změní...     Když mu je 18 měsíců a rodiče mu zrovna mění plenky, chlapec se ke svému otci údajně nahne a poví mu: „Když jsem byl ve tvém věku, také jsem ti měnil plíny…“ Ve čtyřech letech pak Sam narazí na staré rodinné fotoa
od 25.3.2024 3.1tis
Delfíni jsou mořští savci, kteří si již ve starověku získali pozornost člověka. Zasloužily se o to jejich hravost a inteligence. Mohlo by se tak zdát, že například v oblasti Středozemního moře, kolébce antické civilizace, už nás nic – v kontextů světa delfínů – nepřekvapí. Opak je pravdou! V roce 1971 se poprvé objevilo hlášení o pozorování neznámé
od 24.3.2024 3.0tis
Rapa Nui, běžněji známý jako Velikonoční ostrov, je zvláštní a tajuplné místo. To se týká i zdejších soch moai. Jsou totiž nesmírně těžké a navíc byly na své místo dopravovány ze vzdálených míst. Jak to dělali lidé, kteří neměli k dispozici žádnou moderní techniku?   Český technik a experimentální archeolog Pavel Pave
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za