30. září 1888: Další útok děsivého sériového vraha zvaného Jack Rozparovač, jeho třetí obětí se stane Elizabeth Stride.
Domů     Záhady historie
Člověk floreský žije? „Hobití“ rasa z Indonésie prý ještě nevyhynula!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 13.9.2022
3.1tis
Počítačová rekonstrukce podoby člověka floreského, foto Cicero Moraes et alii / Creative Commons / CC BY 4.0
326
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Rasa podivně malých lidí objevená před dvaceti lety na ostrově Flores zde možná v ústraní přežívá dodnes. Tuto domněnku ve své nové knize vyslovuje uznávaný kanadský antropolog Gregory Forth.

Opírá se mimo jiné o očitá svědectví ostrovanů, kteří čas od času hlásí pozorování „opičích lidí“.

Počítačová rekonstrukce podoby člověka floreského, foto Cicero Moraes et alii / Creative Commons / CC BY 4.0 Jeskyně, v níž byly pozůstatky neznámé rasy objeveny, foto Rosino / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Lidé regionu Nage Forthovi vyprávěli o opičích lidech, foto Tropenmuseum / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Archeologické výzkumy v posledních letech prokazují, že v dávných dobách Zemi obývalo mnoho různých druhů hominidů. Pestrost těchto populací někteří vědci přirovnávají k fiktivnímu světu britského spisovatele Johna R.

R. Tolkiena (1892–1973). Tato alegorie se v roce 2003 stává přiléhavější než kdy jindy. V jeskyni na indonéském ostrově Flores jsou totiž nalezeny kosterní ostatky nezvykle malých lidí připomínajících Tolkienovy hobity..

Archeologové se napřed domnívají, že kostry homininů s výškou asi jeden metr patří dětem. Jenže různé malé nástroje nalezené v okolí přizpůsobené pro takto malého člověka dokládají, že maximální výška jen něco málo přes metr je přirozenou vlastností těchto lidí.

A po vyloučení jakékoliv genetické mutace je zřejmé, že vědci v jeskyni narazili na zcela nový a dosud neobjevený druh člověka. Ten podle místa nalezení dostává jméno Homo floresiensis, tedy člověk floreský.

V současnosti se má za to, že indonéští „hobiti“ vymřeli někdy před 60 000 lety. Ne každý s tím ale souhlasí. Co když člověk floreský stále žije?

TAJEMNÍ OPIČÍ LIDÉ

S poněkud kontroverzním tvrzením vystupuje vysloužilý antropolog a profesor na kanadské Univerzitě v Albertě Gregory Forth. Ve své knize, kterou představil letos na jaře, nastiňuje možnost, že malá populace člověka floreského na ostrově přežívá dodnes.

„Jednoduše nevíme, kdy tento druh vyhynul, a vlastně si troufám říct, že ani nevíme, jestli vůbec vyhynul,“ prohlašuje Forth. „Takže je tu určitá možnost, že stále žije.“ Jako možný důkaz toho, že se těmto dávno ztraceným lidským předkům na ostrově může stále dařit, uvádí zejména zprávy o pozorování „opičích lidí“ lidmi z ostrova.

Forth na ostrově pracoval od počátku 80. let jako etnograf a terénní antropolog. Jeho úkolem bylo zkoumat zdejší kulturu a různé etnolingvistické skupiny obývající ostrov. Během pobytu v centrální části ostrova v regionu Nage se o opičích lidech doslechne poprvé. Jde o stejný druh člověka, jaký před tisíci lety obýval zdejší jeskyně?

Jeskyně, v níž byly pozůstatky neznámé rasy objeveny, foto Rosino / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

PRO SVĚT STÁLE NEZNÁMÍ

Domorodí obyvatelé ostrova antropologovi záhy začnou vyprávět příběhy o malých bytostech podobných lidem, které stály vzpřímeně a chodily po dvou, ale zároveň se podobaly opicím. „Popisovali je jako lidi s chlupatým tělem a bez oblečení, což znělo, jako by byli fyzicky primitivnější než moderní lidé.

Podle nich však vymřeli před stovkami let,“ tvrdí Forth. V oblasti Lio jsou naopak tito tvorové spatřováni dodnes. Forth v průběhu let shromáždil 30 výpovědí očitých svědků o podobných tvorech, kteří podle něj odpovídají popisu Homo floresiensis.

Během svých výzkumů hovořil také s mužem, který tvrdí, že vlastnoručně likvidoval mrtvolu tvora, co nemohl být opicí, ale také nebyl ani člověkem. Měl prý tělo pokryté rovnými světlými chlupy, dobře tvarovaný nos a pahýl ocasu.

Vycházejí tyto příběhy z možných nálezů ostatků člověka floreského, k nimž si místní vytvořili vlastní příběh o jejich původu, nebo je skutečně tento druh pozorován ještě dlouho po jeho odhadovaném vyhynutí?

Skeptičtí vědci zdůrazňují skutečnost, že na ostrově žijí asi dva miliony lidí. Myšlenka, že by tam mohlo nadále přežívat celé společenství pravěkých hominidů, které dosud nebylo objeveno, se jim proto zdá přinejmenším přitažená za vlasy.

Lidé regionu Nage Forthovi vyprávěli o opičích lidech, foto Tropenmuseum / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 131
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Mirek Brát 30.9.2022 395
Současný zámořský departement Francie v Karibském moři byl v roce 1812 místem nálezu, který šokoval vědce i veřejnost. Fosilizované lidské kosti nalezené na ostrovním Guadeloupe měly být staré 28 milionů let! Tyto ostatky tak byly o 25 milionů let starší, než byla lidská epocha, během které se na Zemi objevil předchůdce moderního člověka. Nalezená ženská kostra byla […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 1.6tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Mirek Brát 29.9.2022 1.6tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]
od Mirek Brát 29.9.2022 1.8tis
O tom, že by měli být vojáci schopni rychlých přesunů, nemusíme obšírněji diskutovat. Jen to nesmí být „přesun“, který je spojován se jménem Gila Peréze, vojáka španělské koloniální armády ve filipínské Manile. Ten byl během několika vteřin záhadnou silou teleportován až do Mexika. Psal se tehdy rok 1593… Gil Peréz je už hodně unavený. Jeho […]