4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     Co je zakopáno na prokletém ostrově Oak Island
Co je zakopáno na prokletém ostrově Oak Island
od 26.8.2019
5.9tis
634
SDÍLENÍ
5.9tis
ZOBRAZENÍ

S tím ostrovem odjakživa nebylo něco v pořádku. Lidé na něm v noci vídali podivná světla, a když se pár místních rybářů vydalo zjistit, co se tam děje, zmizeli. Nikdo už je nikdy neviděl.

Od té doby se začalo povídat, že na Oak Islandu, Dubovém ostrově, straší. Duchové prý zardousí každého, kdo se odváží narušit jejich klid. A kdo se pokusí vyzvednout tajemný poklad.

Píše se rok 1795. Tři místní šestnáctiletí chlapci se rozhodnou uspořádat dobrodružnou výpravu na strašidelný ostrov. Ještě netuší, jak moc tento den změní život všech obyvatel několika vesniček na poklidném pobřeží nedaleko kanadského Halifaxu.

reklama

Od pevniny dělí ostrov jen úzký průliv. Anthony Vaugham, Daniel MacGinnis a Jackie Smith doveslují na loďce k ostrovu a vydávají se na průzkum.

Zanedlouho nacházejí podivnou propadlinu, zbytky nářadí a stopy po kopání. Důkazy jsou jasné – někdo tu ukryl poklad.

OSTROV ODHALUJE PRVNÍ TAJEMSTVÍ

Další den se chlapci vypraví na ostrov znovu, tentokrát s kopáčskou výbavou. V hloubce 3 metrů narazí na plošinu ze silných dubových prken. Velká očekávání záhy vystřídá zklamání – pod prkny se skrývá jen hlína.

reklama

Vaugham, MacGinnis a Smith se postupně prokopou do hloubky 9 metrů a ještě třikrát narazí na podobnou dubovou plošinu. Vždy po 3 metrech. Hoši usoudí, že je kopání nad jejich síly a vzdávají to.

O 9 let později, v roce 1804, se do uskutečňování snu o vyzvednutí pokladu pustí obchodník Simeon Lynd. Najímá kopáče a vrhá se do práce. Dělníci brzy nato narazí na další plošiny, ty jsou ale pokryté kokosovými vlákny.

Jenže tropické kokosové palmy na studeném kanadském pobřeží samozřejmě nerostou. Neúnavné úsilí nese své ovoce – v hloubce 27 metrů konečně něco je. Zvláštní kamenná deska popsaná neznámým písmem podobným runám.

Po 200 letech hledání je kanadský Oak Island doslova provrtaný šachtami, přesto se k pokladu nepodařilo nikomu dostat. Nepomohlo ani nasazení moderní důlní techniky.
Po 200 letech hledání je kanadský Oak Island doslova provrtaný šachtami, přesto se k pokladu nepodařilo nikomu dostat. Nepomohlo ani nasazení moderní důlní techniky.

NEJMODERNĚJŠÍ PŘÍSTROJE A VRTNÉ SOUPRAVY

Do dnešních dní se na Oak Islandu vystřídaly desítky skvěle vybavených společností, které se postupně prokopaly až do hloubky 80 metrů. Bez výsledku. Nepomohlo kopání souběžných šachet, ani ucpávání kanálů spojujících hlavní šachtu s mořem.

reklama

Hledači dokonce zkoušeli vyhodit do vzduchu část pobřeží, aby se přítokové kanály utěsnily. Nasazovali nejmodernější přístroje k vyhledávání podzemních dutin i nejvýkonnější vrtné soupravy. Všechno bylo zbytečné.

V 60. letech provedli vědci datování kokosových vláken z plošin radiouhlíkovou analýzou.

Zjistili, že vlákna pocházejí z let 1200 až 1400. Jiná měření ale udávají období mezi lety 1490 a 1600. V roce 1976 spustili inženýři společnosti Triton Alliance do jednoho z vrtů podvodní kameru.

Na monitoru se údajně objevily tři bedny v zatopené jeskyni v hloubce více než 80 metrů. Nad nimi se ve vodě volně vznášela lidská ruka. Na jedné z truhlic prý ležela lidská postava bez zubů, ale se zachovalými vlasy. Vrt se zanedlouho zhroutil a další natáčení už nebylo možné.

Poklad stále čeká na svého majitele.
Poklad stále čeká na svého majitele.

NIKDY NEVYDANÉ TAJEMSTVÍ

Kdo tuto důmyslnou vodní past ochraňující uložený poklad postavil? Nikdo neví. Ostrov Oak Island své tajemství dodnes nevydal. Naopak na něm vyhasly naděje na rychlé zbohatnutí a slávu spousty dobrodruhů i seriózních vědců a inženýrů.

Hledání pokladu pohltilo miliony dolarů – a bez výsledku. Na ostrově, dnes skrz naskrz provrtaným šachtami a průzkumnými vrty, už zahynulo 6 lidí. A poklad tam dole pod zemí stále ještě je.

Foto: oakislandmoneypit.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 1.4tis
Černá Volha, tak se říká městské legendě rozšířené v Polsku, Rumunsku, Maďarsku, Rusku, Bělorusku, na Ukrajině, v Řecku a Mongolsku především v 60. a 70. letech 20. století. Vypráví o vozu GAZ-21 nebo GAZ-24, který byl údajně používán k únosům a vraždám lidí. Podle různých verzí jím jezdila komunistická tajná policie, ruská mafie, satanisté nebo sám Satan. Legenda nejspíš souvisí s faktem, že t
od 2.12.2022 2.1tis
Může člověk při transplantaci srdce přijmout i chuť vraždit? Ve Španělsku to raději nehodlají riskovat. Za všechny mluví případ vraha Juana Carlose Alfara. Ten se zastřelí zabarikádovaný ve svém domě v roce 2012 poté, co spáchá dvojnásobnou vraždu ve vesnici Salobral. Americký sériový zabijá
od 2.12.2022 2.6tis
Popularita proutkaření neustále stoupá, nyní se s virgulí hledají například nemoci v lidském těle. Údajně se může proutkařem stát každý z nás. Otestujte se, zda máte talent! Na začátek budete potřebovat svou vlastní virguli. Důležité je, že se vůbec nemusí jednat o dřevěnou vidlici, každému proutkaři vyhovuje jiný nástroj, materiál i tvar, někteří
od 30.11.2022 2.8tis
Je noc. Dům je tichý, všichni už spí. V tom se pomalu otevřou dveře pokoje, ozve se slabé zavrzání. Opatrné kroky. Mladá žena, která tu leží na posteli, se posadí na posteli. To, co se stane vzápětí, si bude pamatovat celý život. Žena v pokoji je 24letá Eva Kočová. Zamžourá do tmy ke knihovně, kde kdosi postává: „Tati, ty si jdeš pro knížku? Tak já ti rozsvítím.“ Podobná příhoda by nebyla ničím
od 30.11.2022 3.3tis
Město Malbork se stejnojmenným hradem najdeme nyní v severním Polsku. Kdysi se jednalo o lokalitu s „pruským“-německým osídlením. Nepřekvapí tak, že město i hrad založili ve třináctém století rytíři Řádu německých rytířů. Podle všeho se duchům těchto bojovníků nechce Malbork opustit ani v moderní současnosti… Hrad Malbork je nejrozsáhlejší o