Podle tradiční čínské medicíny se energie čchi v těle nepohybuje chaoticky, ale po určitých cestách. Ty tvoří rozsáhlou a složitou síť, která zásobuje energií celé tělo a umožňuje nám fungovat.
Dráhy probíhají 3 až 5 mm pod kůží, na povrch vystupují v akupunkturních bodech.
Má-li být tělo zdravé a člověk spokojený, energetická síť musí být průchozí a čistá. Skládá se z meridiánů, ty umožňují, aby se energie dostala k orgánům a udržovala je v kondici. Nejznámějších je dvanáct párů meridiánů pojmenovaných po vnitřních orgánech.
Když meridián neplní svou funkci, nefunguje ani vnitřní orgán. Blokáda meridiánu se projeví i jako bolest v určité části těla. Meridiánům a proudění energie v těle nejvíc škodí svalové napětí.
Zlepšit funkci meridiánů lze přes akupunkturní body. Funkční je i EFT terapie, která harmonizuje organismus jako celek. Terapeut pomáhá klientovi najít emoční svobodu, klid a mír. Cílem je osvobodit se od strachů, fóbií, hněvu, žalu, pocitů bezmoci.
Další je meridiánová masáž, při níž zrudne masírovaný úsek. Pokud zčervenání trvá déle, místo je energeticky dobře průchodné. Když rychle vybledne, je dráha průchodná méně. Postupuje se po malých úsecích opakovanými tahy, nebo se dráha protáhne najednou celá.
Meridián plic
Probíhá sestupně od hrudníku k ruce. Má 11 bodů. Důležitý je 7. bod nad zápěstím. Jeho indikací jsou všechna onemocnění plic a kůže. Mobilizuje energetický stav organismu.
Nerovnováha meridiánu se projevuje dýchacími a kožními potížemi, bolestmi či melancholií.
Meridián ledvin
Ovlivňuje také močový měchýř, klouby, kosti a zuby. Energetická nerovnováha se projevuje nemocemi ledvin a jejich sníženou funkcí. Na meridiánu je 27 akupresurních bodů.
Meridián slinivky
Probíhá vzestupně od nohy k hrudníku. Má 21 akupunkturních bodů a nejaktivnější je od 9 do 11 hodin ráno. Ovlivňuje nejen slinivku, ale i břicho, střeva, žaludek, játra a dolní končetiny.
Nesprávná funkce způsobuje zadržení vody v těle, špatné spaní, otoky končetin, anémii či zvýšenou krvácivost.
Meridián tenkého střeva
Má 19 bodů a probíhá vzestupně od ruky k hlavě. Nerovnováha ovlivňuje zdraví páteře či slinivky. Mezi fyzické projevy patří i bolesti zubů a horní čelisti, otoky pod bradou, bolesti v krku, na vnější straně šíje, ramen nebo hlavy.
Meridián tlustého střeva
Má 20 akupunkturních bodů a nejvíce nás ovlivňuje od 5 do 7 hodin ráno. Tehdy byste neměli spěchat, vyhýbat se stresu a vstávat postupně. Fyzické projevy zahrnují bolesti zubů, otok a zánět hrdla se zduřením mandlí, bolesti v nadloktí a břiše.
Meridián jater
Ovlivňuje i žlučník, svaly, šlachy, oči, slinivku, vaječníky, dělohu i nehty. Při nerovnováze dochází k nechutenství, bolestem v podbřišku, svalovým křečím a rozostřenému vidění.
Meridián žaludku
Energetická dráha sestupuje od hlavy k noze a prochází celým tělem. Žaludek spolupracuje se slezinou na zdroji životní síly pro lidský organismus.
Pokud nefunguje správně, dochází k žaludečním potížím, špatnému trávení, otokům hrdla a končetin, poruchám termoregulace, bolestem kloubů, horečkám či blouznění.
Meridián srdce
Mezi oblasti jím ovlivněné patří i hrudník, nervová a cévní soustava a horní končetiny. Nerovnováha se projevuje bušením srdce, srdečními problémy, bledostí či červenáním, bolestí pod žebry a zvýšenou citlivostí.
Meridián žlučníku
Má 44 akupunkturních bodů různě po těle. Mezi fyzické potíže při nerovnováze patří zvracení, hořko v ústech, bolest hlavy, onemocnění uší a očí, napětí zad a šíje, hemoroidy.
Meridián močového měchýře
Má 67 akupunkturních bod na nejdelší meridiánové dráze. Nejaktivnější je od 15 do 17 hodin. Mezi projevy nerovnováhy patří inkontinence, potíže s prostatou, hemoroidy, bolesti nohou.
Meridián štítné žlázy
Má 23 akupunkturních bodů. Ovlivňuje hrudník, oči, uši, ramena, dýchací i vylučovací soustavu. Při špatném fungování štítné žlázy dochází k poruchám lymfatického systému, termoregulace a k zadržování vody v těle. Zabírá zdravý životní styl, pravidelný pitný režim a absence stresu.
Meridián osrdečníku
Probíhá sestupně od hrudníku k ruce. Špatně fungující meridián přináší potíže se srdcem, například silné bušení, bolest na hrudi či angínu. Dalšími projevy nerovnováhy jsou bolesti paží, pocení dlaní, nevolnost.