V roce 2026 by se lidstvo mohlo dostat zase o něco blíže k odpovědi na otázku, zda v naší sluneční soustavě existuje život i jinde než na Zemi. K Saturnově měsíci Titanu se vydá kosmická loď, která tam dopraví bezpilotní dron Dragonfly.
Co bude cílem mise? Proč právě Titan?
Titan je jediným měsícem sluneční soustavy, u kterého byla potvrzena atmosféra. Navíc se na jeho povrchu nachází kapaliny. Na Titanu prší, existují zde jezera i moře. Kapalinou na povrchu Titanu ovšem není voda, ale zkapalněný etan a metan. Atmosféra na měsíci je čtyřikrát hustší než atmosféra planety Země.

Krystaly života
Vědci z NASA chtěli původně zkoumat moře a jezera na Titanu pomocí speciální ponorky, pro kterou dokonce existují designové návrhy. Později se však pozornost soustředila na kokrystaly složené z acetonu a butanu. Ty by se měly vyskytovat v podobě krusty či krystalů v oblastech moří i jezer na měsíci.

Přítomny by měly být i ve vyschlých korytech tamních řek. Tyto kokrystaly jsou lákavými adepty na eventualitu, že by fungovaly jako zdroj potravy pro mikroorganizmy. Mikroorganizmus, ať je jakkoli malý, je stále organizmus, a tedy živý!
Tuto hypotézu by měl ověřit právě dron Dragonfly, který bude prvním rotorovým strojem, jenž se vypraví do vesmíru.

Hydrologie Titanu
Zkapalněný etan a metan fungují na Titanu v hydrologickém cyklu podobajícímu se koloběhu vody na Zemi. Některá jezera či řeky na Titanu jsou jen sezónní. Jiná jezera mají stabilní přísun „srážek“ a existují dlouhou dobu. Hloubka takových jezer může dosahovat až 100 metrů.

Nesmíte si ovšem malovat jezerní a přímořskou „Riviéru na Titanu“ zase tak růžově… Místo vody je zde metan, tamní sopky chrlí led spolu s amoniakem. V atmosféře není přítomen kyslík.

Epilog
Když už budou výzkumné drony na měsíci Titanu, nabízí se jejich přemístění i na další Saturnův měsíc: Enceladus. I tam to vypadá s hledáním života slibně, protože pod zmrzlým povrchem tohoto měsíce se nachází oceán kapalné slané vody.

Jen musí inženýři z NASA namontovat na drony i setsakramentsky velké vrtáky, neboť tekutý oceán se ukrývá pod vrstvou ledu silného 30-40 kilometrů. Když už jsme ale jako lidstvo vyřešili osudový problém měknutí plastových lžiček v šálku horké kávy, i tohle jistě půjde zařídit!