Mapu z roku 1513 admirála Piriho Reise, která vznikla v Istanbulu našli badatelé v roce 1929. Jak je možné, že se na ní ukrývá Antarktida?
Podle poznámek samotného Piriho vyplývá, že je mapa sestavena z jiných, mnohdy značně starších kartografických podkladů. Zobrazuje západní pobřeží Afriky, východní pobřeží Jižní Ameriky a údajně také severní pobřeží Antarktidy.
Zvláštní je, že Antarktida měla být objevena až v roce 1818, a že celé pobřeží Antarktidy pokrývá ledovec, který bez použití speciální technologie nedovoluje určit přesné obrysy kontinentu.
Podle některých badatelů je to důkaz existence mimozemské civilizace, která jediná mohla mít technologii a znalosti umožňující zhotovení mapy. Jiné zajímavé vysvětlení podává profesor Hapgood byl ještě zhruba před 6000 lety její pobřeží bez ledu.
Poté došlo k mohutnému posunu zemské kůry, která posunula Antarktidu do pásma věčné zimy. Kromě sporného území, které může být pobřežím Antarktidy i Jižní Ameriky, jsou však na mapě místa, která lze jednoznačně ztotožnit s americkým kontinentem.
Mapa admirála Piriho Reise zobrazuje východní pobřeží Jižní Ameriky a na něm pohoří And. Ty však měly být v době Piriho Reise dosud neznámé.