Skip to content

Da Vinciho obrazy stále překvapují. Od ostatních se liší i pod mikroskopem

Obrazy a malby Leonarda da Vinciho uchvacují laiky i nadšnce do umění už staletí. Zajímají se o ně ale také vědci. Ti nyní zjistili, že na mistrových dílech leží mnohem více bakterií a vzorků lidského DNA, než je u podobných děl obvyklé.

Vědecký tým zkoumal celkem sedm da Vinciho výtvarných děl a výsledky pro ně byly velkým překvapením. Na několik staletí starých výtvarných dílech jsou nejčastěji k nalezení vzorky hub, zde ale převládaly stále aktivní bakterie.

Vědce překvapily také vzorky lidské DNA.

Leonardo da Vinci je záhadnou a obdivuhodnou historickou postavou. ZDROJ: mysteriousuniverse.com
Bakterie a DNA

Zarážejících výsledků bylo dosaženo za pomocí nejmodernějších technologií v jednom z rakouských vědeckých institutů. Co ale znamenají? Zvýšený počet bakterií a malý rozmach hub na plátnech je částečně možné vysvětlit tím, že se na mistrovy malby nepráší v temných skladech a namísto toho putují po výstavách a dalších vědeckých zkoumáních.

I tak je ale pro vědce těžko představitelné, že by se na plátnech uchovalo tolik bakterií. K odhalení záhady jejich původu je tak potřeba další, detailnější vědecká práce.

A komu patří ono lidské DNA? To bohužel není možné zjistit. Je ale podivné, že ho na právě na Da Vinciho obrazech v porovnání s ostatními světově proslulými díly tolik utkvělo. Že by za tím byla nějaká skutečná Šifra mistra Leonarda?

To se možná dozvíme s dalším vědeckým bádáním.

Foto: mysteriousuniverse.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články