V Nebrasce, jednom ze států USA, existuje park fosilií s názvem Fossil Beds National Monument. Jsou tam k vidění zkameněliny různých organismů a nejrůznějších tvarů.
Na fosilie jsou kladeny některé požadavky, například nesmí být vytvořeny člověkem, mají být starší 10 000 let, mají dávat představu o tvaru organismu, nesmí to být jantar apod.
V tomto parku lze shlédnout i fosilie skutečně neobvyklého tvaru, konkrétně ve tvaru šroubů. Koncem 19. století je objevili američtí paleontologové v nehostinné krajině na území Sioux Country v Nebrasce v nebývalém počtu a různých délkách.
Některé dosahovaly délky až 15 metrů a byly dole zakončeny masivním kořenem. A tak nastal problém s jejich původem. Jak tyto útvary mohly vzniknout?
Ale jako vždy, když si lidé něco nedovedli vysvětlit, připisovali to často temným silám. Těmto zkamenělým šroubům se například začalo říkat „ďábelské spirály“ a profesor Barbour jim proto dal latinský název Daemonelix.
Fascinující je nejen jejich délka, ale i neobyčejná geometrická přesnost šroubovice. Vědci se snaží jejich vznik vysvětlit nějak racionálněji.
Napadá je například podobnost se zkamenělou vinnou révou, dalším názorem je možnost existence zkamenělých obřích červů. Jedna z posledních hypotéz svaluje vinu za ďábelské spirály na prehistorického bobra s názvem Palaeocastor.
Tento bobr si prý měl pod zemí budovat nory ve tvaru spirál. Když zmizel, měly nory prorůst kořeny stromů a zkamenět.
Samozřejmě můžeme tomuto názoru věřit, ale také nás mohou nahlodávat některé pochybnosti. Byl bobr skutečně tak geniálním zvířetem, který dokázal při hrabání až patnáctimetrové nory s matematickou přesností dodržet průměr a rozteč šroubovice? A tak si možná počkáme ještě na nějakou další hypotézu.