Nedaleko srbské obce Kuršumlija v pohoří Radan můžete narazit na zvláštní útvary, které nenajdete nikde jinde na světě. Stojí zde 202 tzv. zemních špičatých věží, připomínajících strnulé postavy. Ty prý kdysi skutečně bývaly živými lidmi z masa a kostí. Co je mělo proměnit v nehybné kusy kamene?
Kdysi dávno obývají oblast kolem dnešního Ďáblova města bohabojní vesničané. Ti chodí pro vodu k místnímu prameni (dnes zvaný Ďáblův pramen–pozn. red.) a ke studni, ve které teče voda zbarvená do ruda. Ne každému se však chce pro vodu chodit.
Říká se totiž, že se v oblasti již delší dobu zdržuje ďábel, který si nepřeje být rušen. „Pro lidi byl však pramen a studna jediným zdrojem vody, a proto na místo stále docházeli. Ďábel tak na tyto místní zdroje uvalil prokletí.
Všichni ti, kteří se z nich napili, pak v minutě zapomněli, kdo jsou jejich předci a příbuzní,“ vysvětlují lidé z obce Kuršumlija. Co se pak dělo?
Boží hněv
Vesničané brzy údajně skutečně zapomenou na své příbuzenské vztahy. Když k tomu dojde, zamilují se do sebe jeden chlapec s dívkou. Ve skutečnosti jsou však bratrem a sestrou.
Jejich láska je natolik velká, že chlapec svou sestru požádá o ruku, a brzy se má konat veselka. V okolí však prý žije jedna místní víla, která se snaží svatbě zabránit a připomenout dvojici, kým ve skutečnosti jsou.
Bratr se sestrou jsou však neoblomní a ani za mák jí nevěří. V tu chvíli údajně zasáhne samotný Bůh. Ten zamilovanou dvojici i se všemi svatebčany raději promění v podivné špičaté kamenné věže, než aby dopustil, že se bratr se sestrou ožení…
Lamentující svatebčané
Že se nejedná o pouhou pověst, údajně dokazuje nářek, který dodnes strnulé kamenné „postavy“ vydávají. Když mezi nimi sviští vítr, pak směrem od nich skutečně vychází podivné kvílení, kterého se místní děsí dodnes!
„Je to, jako by naříkali, že se již celá staletí snaží pohnout, a nemohou,“ tvrdí dnešní vesničané. Ti zároveň dosvědčují, že když se člověk napije ze studny s červenou vodou, slyší pak kolem sebe temné zastřené hlasy.
Mohou to být hlasy zatracených duší z pekla? Oblast je přitom už od středověku důležitým centrem křesťanství a dokonce se jí přezdívá Bílé kostely, místní proto pevně věří, že dokáží působení ďábla zlomit nebo alespoň oslabit.
Někteří jsou přesvědčeni, že temný pán zkouší jejich víru, nechávají proto prameni požehnat.
Poté u něj vystaví několikery lázně a vodu z něj stáčí do lahví, aby podpořili místní ekonomiku a zdá se, že jejich návštěvníci jsou zatím kromě občasných halucinací v pořádku… Je ďábel v této oblasti stále přítomen nebo místní svůj boj vyhrávají?