Legendy v africké Keni obsahují zmínky o podivném zvířeti, které by se mělo ukrývat v zalesněných horských oblastech. Očitá pozorování tohoto tvora přirovnávala k neznámému druhu medvěda.
Z toho důvodu dostal tento kryptid označení medvěd nandi, a to s důrazem na název etnika, které se s ním údajně nejčastěji setkávalo.
V Keni i sousední Ugandě má medvěd nandi pověst zabijáka zvířat i lidí. Kořist prý usmrcuje útokem na hlavu, následně si pochutnává na mozku oběti. Nelze se tak divit, že v určité lokalitě je také označován jako „gateit“ – vyjídač mozků.
Kryptid, nebo klam?
Pozorování medvěda nandi nejsou hlášena pouze od původních obyvatel. V první polovině minulého století se s medvědem nandi, potažmo s jeho stopami, setkávali i evropští lovci.
Známý je například útok medvěda nandi z roku 1925. Lovec o vlásek unikl, neznámá bestie však do džungle odvlekla jeho loveckého psa. Zatím se stále nepodařilo existenci medvěda nandi potvrdit, ale ani definitivně vyvrátit.
I skeptikové připouštějí, že pozorování medvěda nandi nebyla žádná fata morgana.
Věrni svému skeptickému názoru ovšem zdůrazňují, že se patrně jednalo o chybné vyhodnocení pozorování, tj. došlo k záměně pozorovaného kryptida za běžný živočišný druh, například medojeda.
Ke zkreslení viděného mohlo prý dojít vlivem špatných světelných podmínek, stresu či kvůli neobvyklým individuálním rysům pozorovaného tvora (nezvyklá velikost, zbarvení atd.)
Živoucí fosilie
Jaké africké živočišné druhy by mohly aspirovat na pozici medvěda nandi? V úvahu by přicházel například medvěd atlaský, poddruh medvěda hnědého. Ten však obýval pouze území Maroka, Alžírska a Tuniska. Navíc byl někdy v polovině 19. století vyhuben.
Mohla by být za pozorováním medvěda nandi malá izolovaná populace medvěda atlaského, která unikla hlouběji do nitra Afriky?
Spekuluje se však i o vyhynulých druzích hyen. Popis medvěda nandi by dobře „sedl“ i na vyhynulou kunovitou šelmu druhu Ekorus ekakeran. Podaří se nám někdy odhalit totožnost záhadného afrického kryptida? Nezbývá než zůstat trpělivými a spoléhat na náhodu, co říkáte?!