Domů     Neobjasněné události
Děsivá předpověď zkázy Titaniku?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 4.11.2021
3.0tis
Pohled na loď. FOTO: F.G.O Stuart /Creative Commons / Volné dílo
342
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Události kolem lodi Titanik jsou všeobecně známé. V roce 1912 se tato tehdy nejmodernější loď po srážce s ledovcem potopila v noci ze 14. na 15. dubna. Stalo se tak při její první cestě z Anglie do New Yorku.

Plavidlo bylo určeno až pro 2600 pasažérů, převoz pošty i několik kočárů či automobilů. Úroveň pobytu na lodi se pochopitelně lišila podle lodních tříd s řadou přepychového vybavení kajut, kaváren apod. O cestující se staralo téměř 900 členů posádky a personálu.

Pohled na loď. FOTO: F.G.O Stuart /Creative Commons / Volné dílo Přední velké schodiště v první třídě. FOTO: William H. Rau / Creative Commons / Volné dílo Ledovec poblíž ztroskotání Titanicu. FOTO: The chief steward of the liner Prinz Adalbert /Creative Commons / Volné dílo

Pro svoji konstrukci s řadou oddělených vodotěsných komor byl Titanik považován za nepotopitelný.

Ale jak ukázaly události kolem jeho plavby, tyto předpoklady se nesplnily a naopak vedly k velkému počtu obětí. Šlo především o to, že záchranné čluny byly dimenzovány sotva na poloviční počet cestujících a organizace záchranných prací během noci byla zcela chaotická.

Přispěl k tomu také nevhodně zvolený kurz plavby, nedostatečná strážní služba bez pátracích světlometů a řada dalších aspektů, jako ignorování telegrafického varování před ledovci od jiné lodi. Tyto okolnosti vyšly najevo až při vyšetřování příčin tragédie.

V bezprostředním dosahu nebyly žádné další lodě, aby umožnily evakuaci. Loď se před potopením naklonila na příď a zmizela hluboko v moři. Na hladině zůstaly jen záchranné čluny a spousta lidí v ledové vodě, což nedávalo naději na přežití. Trosečníky ze záchranných člunů posléze posbírala loď Carpatia.

Vrak lodi byl později objeven a prozkoumán. Ale nové zásadní skutečnosti, týkající se tragédie, již nebyly objeveny.

Pohled na loď. FOTO: F.G.O Stuart /Creative Commons / Volné dílo

VAROVÁNÍ ČI PŘEDPOVĚĎ ZKÁZY 14 LET PŘEDEM?

V roce 1898 napsal spisovatel a zkušený námořník Morgan Robertson román o lodi jménem Titan. Ta při své plavbě narazí do ledovce a většina cestujících zahyne. I když jde u Robertsona pouze o fikci, při porovnání s pozdější skutečnou tragédií Titaniku jde až o mrazivou podobnost. Ta vyplývá z řady podobných faktů.

Kniha s uvedenou povídkou o Titanu vyšla původně pod názvem Bezvýchodný stav, později byla přejmenována na Vrak Titanu.

Podobnost mezi fiktivním Titanem a skutečným Titanikem je zarážející. Vždyť obě lodě ztroskotaly v dubnu v severním Atlantiku, protože se střetly s ledovcem. Žádná z nich neměla na palubě dostatek záchranných člunů, což v obou případech znamenalo vysoké ztráty na životech.

Obě byly ve své době největšími plavidly na světě a všeobecně byly považovány za nepotopitelné.

Ledovec poblíž ztroskotání Titanicu. FOTO: The chief steward of the liner Prinz Adalbert /Creative Commons / Volné dílo

Obě pluly také po stejné trase, i když opačným směrem. Titan se plavil z New Yorku do Anglie. Katastrofa obě plavidla potkala zhruba na stejném místě během noci. Také jejich rychlost byla v obou případech podobná, 22 a 24 uzlů.

Obě lodi měly oddělené vodotěsné komory, stejné pohony i počet stěžňů. Samozřejmě že se našlo při porovnání několik rozdílů, Titanik ztroskotal při své první plavbě, Titan asi při třetí. Počet obětí u Titaniku byl kolem 1500 a u Titanu asi 2000. I podobnost jmen lodí dává tušit nějakou spojitost.

Vždyť základní vize – potopení „nepotopitelné“ lodě odpovídá až neuvěřitelně přesně, i když je dělí cca 14 let. Teprve po skutečné katastrofě byl poněkud zapadlý příběh o Titanu znovu „objeven“.

Ale jak se ukázalo, i řada pasažérů z okruhu nejbohatších lidí, měla nejrůznější tušení a své rezervace rušilo. Byly to především některé noční můry s obavami o průběh cesty.

A co sám spisovatel, který o čtrnáct let dříve vylíčil velmi realisticky katastrofu Titana? Jako zkušený námořník mohl odhadovat i vývoj moderních parníků a odhadovat možná rizika. Ale strefit se takto do reality Titaniku vyvolávalo názory, že šlo o spisovatele s věšteckými schopnostmi.

To posiluje i ta skutečnost, že Morgan Robertson předpověděl také svržení atomové bomby. Ve své povídce Beyond the Spectrum popisuje válečný konflikt mezi Spojenými státy americkými a Japonskem. Jen s tím rozdílem, že nechal atomovou bombu svrhnout Japonce.

Foto: Wikimedia Commons (popisky v galerii)
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 3.12.2021 946
V šedesátých letech minulého století zakoupilo izraelské námořnictvo ve Velké Británii tři ponorky: Doplhin, Leviathan a Dakar. A právě jméno ponorky Dakar se stane symbolem dlouho nevyjasněné největší záhady v historii izraelského námořnictva. Ponorkám postaveným v době druhé světové války se neodcházelo do výslužby snadno. Mnohé z nich se dočkaly přestavby a sloužily v různých zemích i […]
od Mirek Brát 2.12.2021 1.9tis
Letos uplynulo rovných šedesát let od tragické smrti švédského diplomata a politika Daga Hammarskjölda (1905-1961).  Jako generální tajemník Organizace spojených národů se zasloužil o řešení Suezské krize či o hledání řešení turbulentního politického vývoje na africkém kontinentě. Afrika se mu stala osudnou. V roce 1961 zde zahynul při leteckém neštěstí, které je i v současnosti […]
od Eva Soukupová 2.12.2021 2.4tis
V březnu 1907 poblíž městě Buena Vista v Kentucky dochází k podivnému setkání místního dělníka na farmě s podivnou bytostí. Vypadá napůl jako člověk, napůl jako zvíře. Na tvora je následně uspořádán hon, ale zvláštní bytost se dopadnout nepodaří. S čím se tehdy farmář setkal?     „Obdrželi jsme zde informaci, že lidé z okolí […]
od Adriana Vojtíšková 1.12.2021 2.9tis
V Apalačském pohoří se podél hranice amerických států Tennessee a Severní Karolína na jihovýchodě Spojených táhne Národní park Great Smoky Mountains. Lidé tu mizejí jako by se vypařili!     Mezi pohřešovanými jsou dokonce i zkušení trampové, kteří dokáží přežít i v extrémních podmínkách. Kam a proč tito lidé mizejí? Název, který v překladu znamená […]
od Eva Soukupová 30.11.2021 2.7tis
Smrt Johna P. Wheelera III. je zaručeně jedním z nejkontroverznějších úmrtí posledních let. Nejen proto, že jsou jeho poslední okamžiky plné nejasností, ale také pro jeho úzké vazby s nejvyššími patry americké politiky. Ty prý mohly být hlavní příčinou jeho záhadné smrti. Tělo Johna P. Wheelera III. (1944–2010), známého také jako Jack Wheeler je nalezeno […]