reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Neobjasněné události
Děsivá předpověď zkázy Titaniku?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 4.11.2021
3.0tis
Pohled na loď. FOTO: F.G.O Stuart /Creative Commons / Volné dílo
342
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Události kolem lodi Titanik jsou všeobecně známé. V roce 1912 se tato tehdy nejmodernější loď po srážce s ledovcem potopila v noci ze 14. na 15. dubna. Stalo se tak při její první cestě z Anglie do New Yorku.

Plavidlo bylo určeno až pro 2600 pasažérů, převoz pošty i několik kočárů či automobilů. Úroveň pobytu na lodi se pochopitelně lišila podle lodních tříd s řadou přepychového vybavení kajut, kaváren apod. O cestující se staralo téměř 900 členů posádky a personálu.

Pohled na loď. FOTO: F.G.O Stuart /Creative Commons / Volné dílo Přední velké schodiště v první třídě. FOTO: William H. Rau / Creative Commons / Volné dílo Ledovec poblíž ztroskotání Titanicu. FOTO: The chief steward of the liner Prinz Adalbert /Creative Commons / Volné dílo

Pro svoji konstrukci s řadou oddělených vodotěsných komor byl Titanik považován za nepotopitelný.

Ale jak ukázaly události kolem jeho plavby, tyto předpoklady se nesplnily a naopak vedly k velkému počtu obětí. Šlo především o to, že záchranné čluny byly dimenzovány sotva na poloviční počet cestujících a organizace záchranných prací během noci byla zcela chaotická.

Přispěl k tomu také nevhodně zvolený kurz plavby, nedostatečná strážní služba bez pátracích světlometů a řada dalších aspektů, jako ignorování telegrafického varování před ledovci od jiné lodi. Tyto okolnosti vyšly najevo až při vyšetřování příčin tragédie.

V bezprostředním dosahu nebyly žádné další lodě, aby umožnily evakuaci. Loď se před potopením naklonila na příď a zmizela hluboko v moři. Na hladině zůstaly jen záchranné čluny a spousta lidí v ledové vodě, což nedávalo naději na přežití. Trosečníky ze záchranných člunů posléze posbírala loď Carpatia.

Vrak lodi byl později objeven a prozkoumán. Ale nové zásadní skutečnosti, týkající se tragédie, již nebyly objeveny.

Pohled na loď. FOTO: F.G.O Stuart /Creative Commons / Volné dílo

VAROVÁNÍ ČI PŘEDPOVĚĎ ZKÁZY 14 LET PŘEDEM?

V roce 1898 napsal spisovatel a zkušený námořník Morgan Robertson román o lodi jménem Titan. Ta při své plavbě narazí do ledovce a většina cestujících zahyne. I když jde u Robertsona pouze o fikci, při porovnání s pozdější skutečnou tragédií Titaniku jde až o mrazivou podobnost. Ta vyplývá z řady podobných faktů.

Kniha s uvedenou povídkou o Titanu vyšla původně pod názvem Bezvýchodný stav, později byla přejmenována na Vrak Titanu.

Podobnost mezi fiktivním Titanem a skutečným Titanikem je zarážející. Vždyť obě lodě ztroskotaly v dubnu v severním Atlantiku, protože se střetly s ledovcem. Žádná z nich neměla na palubě dostatek záchranných člunů, což v obou případech znamenalo vysoké ztráty na životech.

Obě byly ve své době největšími plavidly na světě a všeobecně byly považovány za nepotopitelné.

Ledovec poblíž ztroskotání Titanicu. FOTO: The chief steward of the liner Prinz Adalbert /Creative Commons / Volné dílo

Obě pluly také po stejné trase, i když opačným směrem. Titan se plavil z New Yorku do Anglie. Katastrofa obě plavidla potkala zhruba na stejném místě během noci. Také jejich rychlost byla v obou případech podobná, 22 a 24 uzlů.

Obě lodi měly oddělené vodotěsné komory, stejné pohony i počet stěžňů. Samozřejmě že se našlo při porovnání několik rozdílů, Titanik ztroskotal při své první plavbě, Titan asi při třetí. Počet obětí u Titaniku byl kolem 1500 a u Titanu asi 2000. I podobnost jmen lodí dává tušit nějakou spojitost.

Vždyť základní vize – potopení „nepotopitelné“ lodě odpovídá až neuvěřitelně přesně, i když je dělí cca 14 let. Teprve po skutečné katastrofě byl poněkud zapadlý příběh o Titanu znovu „objeven“.

Ale jak se ukázalo, i řada pasažérů z okruhu nejbohatších lidí, měla nejrůznější tušení a své rezervace rušilo. Byly to především některé noční můry s obavami o průběh cesty.

A co sám spisovatel, který o čtrnáct let dříve vylíčil velmi realisticky katastrofu Titana? Jako zkušený námořník mohl odhadovat i vývoj moderních parníků a odhadovat možná rizika. Ale strefit se takto do reality Titaniku vyvolávalo názory, že šlo o spisovatele s věšteckými schopnostmi.

To posiluje i ta skutečnost, že Morgan Robertson předpověděl také svržení atomové bomby. Ve své povídce Beyond the Spectrum popisuje válečný konflikt mezi Spojenými státy americkými a Japonskem. Jen s tím rozdílem, že nechal atomovou bombu svrhnout Japonce.

Foto: Wikimedia Commons (popisky v galerii)
Lokalita:
reklama
Související články
od Matěj Soukup 1.7.2022 338
Bylo 12. května 1986, když vyděšení příbuzní nahlásili na policejní oddělení v Guntersville v Alabamě zmizení tehdy šestadvacetileté Wandy Jean Maysové. I přes rozsáhlé pátrání v oblasti nebylo její tělo nalezeno dlouhé roky a teprve analýza ostatků v roce 2008 potvrdila, že Maysová zemřela. Oficiálně náhodou. Ale bylo tomu vskutku tak? ZMIZELA Z POKOJE Maysová trávila noc z 11. na […]
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 2.9tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.2tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.6tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.8tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]