21. června 2014: V britské osadě Popham je v poli objeven záhadný agrosymbol ve tvaru šesticípé hvězdy.
Domů     Děsivý goblin Pombero: Unáší a topí děti?
Děsivý goblin Pombero: Unáší a topí děti?
od 22.11.2023
2.8tis
Zlý goblin prý unáší děti jihoamerických domorodců, foto Pixabay
304
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Mladá domorodá žena se třese strachy. Nikde ve vsi totiž nemůže najít svého malého synka. „Před chvílí jsem tu viděl ohyzdnou černou bytost,“ vyděsí ji navíc jeden ze sousedů.

Uslzené matce bleskne hlavou, že mohlo jít o legendárního Pombera, který prý unáší děti. Padl její potomek do spárů této záhadné bytosti? A co mu od ní hrozí?

Zlý goblin prý unáší děti jihoamerických domorodců, foto Pixabay Takto podle indiánských představ vypadá Pombero, foto Patty P / Creative Commons / Volné dílo Lidé kmene Guaraní se s Pomberem setkávají i v moderních dnech, foto FrankOWeaver / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Potemnělým pralesem se nese zvuk připomínající ptačí zpěv. Podle stařešiny z kmene Guaraní ve skutečnosti nepatří žádnému opeřenci. „Vyluzuje ho nebezpečné monstrum zvané Karai Pyhare,“ říká dětem.

Podle jihoamerických indiánů, žijících v oblasti Gran Chaco na rozhraní Argentiny, Paraguaye, Brazílie a Uruguaye, se místními lesy od nepaměti prohání zlý goblin. Domorodci z kmene Guaraní mu někdy říkají Karai Pyhare, tedy Pán noci.

Ještě častěji o něm mluví jako o Pomberovi. Má jít o bytost, jež dokáže napodobit zpěv ptáků. Činí tak údajně proto, aby je ochránil před dětmi, které je loví praky. „Dejte si na něj pozor,“ varuje stařešina shromážděné caparty. „Koho chytí, toho už nepustí,“ dodává.

ZACHRÁNIL HO PES

Redaktor deníku Diario Epoca již několik minut zpovídá jistou Marielu Escalante. „Jsme si jistí, že Sebastiána unesl Pombero,“ říká majitelka řeznictví z malé vesničky v argentinské provincii Corrientes. Na začátku roku 2022 zažije scénu jako z hororu.

Když vykládá dobytek, její tříletý syn Sebastián (*2018) zničehonic zmizí. Nalezen je skoro utonulý v nedalekém pralese. Prý se ho pokusilo zabít černé ochlupené stvoření podobné opici. Právě tak je přitom popisován Pombero.

Stejná bytost měla navíc o pár let dříve unést dívenku jménem Seba. Chlapce podle všeho zachránil jeho věrný pes Morocho. Ten se vydal po jeho stopách a Pombera, který už začal Sebastiána topit, zahnal na útěk.

Takto podle indiánských představ vypadá Pombero, foto Patty P / Creative Commons / Volné dílo
Takto podle indiánských představ vypadá Pombero, foto Patty P / Creative Commons / Volné dílo

ZNÁSILŇUJE PRÝ MLADÉ ŽENY

V kolébce leží nesmírně chlupaté miminko. Podle indiánů z kmene Guaraní je totiž jeho otcem Pombero. Škodolibý goblin má nejen unášet děti, ale různě škodit a páchat další zlé skutky.

Farmáři v celém regionu tvrdí, že jim z ohrad pouští dobytek, krade vejce, plaší koně a dupe po úrodě,“ píše publicista Harry Stewart. Hlavně má být ovšem schopný uvést mladé ženy do transu.

V tom je znásilní, oplodní a jim se pak narodí chlupaté miminko. Těch v oblasti Gran Chaco přichází na svět nebývale mnoho. Pombero však za ně zřejmě nemůže. Jsou důsledkem celkem běžné formy mírné hypertrichózy.

PŘÍBUZNÝ YETTIHO?

V hustém pralese za vesnicí lze zahlédnout nevysokou bytost s uhrančivě bíločernýma očima. Má jít o Pombera, jehož jméno jde do češtiny přeložit jako chlupaté ruce. Zajímavé na údajném goblinovi je mimo jiné i to, že prý miluje alkohol a cigarety.

I proto se řada badatelů domnívá, že se za ním ve skutečnosti skrývá nějaký deformovaný indián. Vzhledem k tomu, že se Pán noci v pralese zjevuje už po staletí, mají někteří vědci za to, že by spíše mohlo jít o zástupce dosud neobjeveného kmene.

Zarážející je podobnost s dalšími dvounohými hominidy, jako yetti nebo bigfoot. Pombero tak možná patří k dosud neznámému druhu osrstěných lidoopů,“ míní známý záhadolog Paul Seaburn.

Lidé kmene Guaraní se s Pomberem setkávají i v moderních dnech, foto FrankOWeaver / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Lidé kmene Guaraní se s Pomberem setkávají i v moderních dnech, foto FrankOWeaver / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Dan Kováč

Foto: Creative commons, pixabay
Lokalita:
Související články
od 21.6.2026 1.4tis
Na Štědrý večer roku 1945 zachvátí dům rodiny Sodderových v americké Západní Virginii ničivý požár. Pět dětí údajně umírá v plamenech, jenže vyšetřovatelé nikdy nenajdou jejich ostatky. Rodiče proto odmítají uvěřit, že děti skutečně zahynuly. Rozjíždí vlastní pátrání, které trvá desítky let a dodnes patří k nejznámějším nevyřešeným případům v dějinách USA. V noci z 24. na 25. prosince 1945 spí
od 20.6.2026 2.3tis
Už dlouho zaměstnává autority v americkém Utahu neobvyklý problém. V nepřístupném horském terénu se bez varování či jakéhokoliv vysvětlení objevují záhadné antény. Jejich účel i původ je neznámý. Kdo v horách podivná zařízení rozmisťuje a proč? Na začátku ledna 2023 se úředníci ze Salt Lake City vydávají na nedobrovolnou několikahodinovou tú
od 20.6.2026 2.3tis
Alchymistická kuchařka všem na očích! Kde? Na fasádách několika domů v Českém Krumlově, a to už po celá staletí. K přečtení receptů na výrobu zlata, kamene mudrců a elixíru mládí nám ale stále chybí to hlavní – správně porozumět tomu, co nám naznačují zobrazené symboly. Pojďte se o to s ENIGMOU pokusit!
od 19.6.2026 2.7tis
Mladý Američan se v baru dá do řeči s neznámou ženou, která mu nakonec nabídne sex. Když odmítne, ženu to rozzuří. Začne vykřikovat, že je čarodějnice a sesílá na něj kletbu. Mohla by to po čase být historka k zasmání, jenže Christopher Chase zanedlouho poté za velmi podivných okolnosti umírá. Jeho poslední okamžiky jsou podle všeho plné hrůzy. Na adresu,
od 18.6.2026 3.2tis
Americký kovář Erasmus Shue posílá v roce 1897 mladého syna svých sousedů, aby se zeptal jeho asi 24leté těhotné ženy Zony, zda nepotřebuje něco přinést z obchodu. Kluk vyběhne ven a marně si láme hlavu, proč se Erasmus tvářil tak znepokojivě.  Projde předními dveřmi sousedova domu v okrese Greenbrier ve státě Západní Virginie a zarazí se. Na úpatí schodi
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Cloumají s vámi hormony?
panidomu.cz
Cloumají s vámi hormony?
Není to vyloučeno a možná o tom ani nevíte. Nemáte potíže s padáním vlasů? S únavou nebo vytrvalým nárůstem váhy? Pokud se nenajde jiné vysvětlení, pak podezření padá na hormony. Hormony jsou velmi účinné i v nepatrném množství a na tělo mají mnohem větší vliv, než si dokážeme představit. Z toho také vyplývá, že každé
Odpočívat? Ne, chci žít!
skutecnepribehy.cz
Odpočívat? Ne, chci žít!
Manžel zemřel před pěti lety a děti by mě nejraději viděly jen v křesle u televize. Ale já ještě potřebuju být užitečná! Nebála jsem se chudoby, důchod mi na skromný život stačil. Děsila mě ale ta hlučná samota a pocit, že můj svět končí u dveří bytu a že už mě vlastně nikdo nepotřebuje. Jako bych přestala být
Už zase nemám co na sebe!
nejsemsama.cz
Už zase nemám co na sebe!
Zná to snad každá žena: plná skříň oblečení, ale ráno nevíte, co si vzít na sebe. V čem je problém? Často podlehneme slevám – tu koupíme výhodně halenku, tam šaty, ale bez jasné strategie se šatník zaplní kousky, které spolu ani při nejlepší snaze neladí. Místo množství vsaďte na kvalitu a kombinovatelnost jednotlivých kousků. Určete
DS Automobiles ČR vstoupila do světa českého golfu
iluxus.cz
DS Automobiles ČR vstoupila do světa českého golfu
DS Automobiles ČR vstoupila do světa českého golfu jako partner 2. turnaje prestižní série Be Birdie Tour v Royal Golf Clubu Beroun. Účastníci měli příležitost seznámit se s novou vlajkovou lodí značk
Najali si katolíci na Žižku vraha?
historyplus.cz
Najali si katolíci na Žižku vraha?
„Střezte se Pána Boha, věrně braňte pravdu Boží a spoléhejte na odplatu věčnou,“ klade husitský vojevůdce Jan Žižka na srdce svým nejvěrnějším. Záhyby těla má tou dobou pokryté zduřelými boláky. Krátce nato vydechne naposledy. Skolil snad velkého válečníka mor? Nikdo jiný v jeho vojsku ale neonemocněl. Nabízí se proto možnost, že byl úkladně zavražděn!  
Obyvatele indické vesnice děsí duchové: Mohou za to zlé síly?
epochalnisvet.cz
Obyvatele indické vesnice děsí duchové: Mohou za to zlé síly?
Obyvatelé vesnice Mariguda v indickém státě Urísa žijí od konce roku 2025 v rostoucím strachu. Několik vesničanů totiž za záhadných okolností umírá a jejich duše nyní údajně straší ve vesnici. Podle některých vesničanů může vše souviset se stavebními pracemi u zdejší řeky, kde se dříve konaly náboženské rituály. Probudila snad stavba zlé síly? Klidná
Opulentní klasika dubajské vily
rezidenceonline.cz
Opulentní klasika dubajské vily
Rezidence navržená studiem Covet House, situovaná v srdci „Města zlata“, je oslavou dokonale propracovaného designu. Mistrná kombinace vznešenosti a sofistikovanosti v ní vytváří prostory, odrážející osvědčenou zdejší tradici v kontextu s aktuální modernou.   Nádheru klasického designu podtrhují mramorové detaily, současný nábytek, osvětlení a doplňky z bohaté nabídky Covet House pak vnášejí do interiérů potřebný
Černé díry zřejmě okrádají galaxie o budoucí hvězdy
21stoleti.cz
Černé díry zřejmě okrádají galaxie o budoucí hvězdy
Astronomové jsou možná o krok blíž k vyřešení jedné z dlouhodobých záhad vesmíru. Ty největší galaxie totiž obsahují méně hvězd, než by podle současných modelů měly mít, přičemž nová pozorování naznač
Znojemské historické vinobraní
epochanacestach.cz
Znojemské historické vinobraní
Historické centrum Znojma ožije 11.–13. září 2026 největší slavností vína a historie v České republice. Znojemské historické vinobraní nabídne čtrnáct multižánrových scén, stovky programových bodů, desítky vinařů, velkolepý historický průvod krále Jana Lucemburského i koncerty známých českých interpretů. Na jeden víkend se celé město promění v živoucí kulisu středověku, kde se historie prolíná se současnou
Kolovala v žilách Kašpara Hausera krev následníka trůnu? Moderní věda to vyvrací
epochaplus.cz
Kolovala v žilách Kašpara Hausera krev následníka trůnu? Moderní věda to vyvrací
Na jeho náhrobku v bavorském Ansbachu stojí: „Zde byl zabit tajemný od neznámého.“ Řeč je o nalezenci z Norimberka Kašparu Hauserovi, jehož původ je dodnes nevyřešenou záhadou. Šlo o podvodníka nebo ne? Po jeho smrti v roce 1833 se rozmáhá fantastická historka, která naznačuje, že Hauser je unesený princ pocházející z královské rodiny v Bádensku.
V Liverpoolu nikdo neřešil, že je Bendig Rom
nasehvezdy.cz
V Liverpoolu nikdo neřešil, že je Bendig Rom
Zatímco dnes vyprodává Jan Bendig (32) velké sály, dětství popového zpěváka je příkladem toho, kam až může vést šikana. Tou trpěl kvůli romskému původu a později také proto, že odtajnil svou homos
Ananasový koktejl
tisicereceptu.cz
Ananasový koktejl
Tomuto koktejlu se říká „tekuté zlato“. Nejenže vás zahřeje, ale díky enzymům z ananasu a skořici podpoříte i hubnutí. Zkusit můžete i variantu bez alkoholu. Potřebujete 1 litr ananasového džusu
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz