Přestože diagnostiky dle různých částí těla jsou staré takřka jako lidstvo samo, existuje také jedna novodobá určovací technika.
Za její objev vděčíme francouzskému lékaři Paulu Nogierovi (1908–1996), který si všiml jizev na uchu svých pacientů, podle kterých léčitelé údajně rozpoznávají nemoci. Léčba pak spočívá v ožehování příslušných bodů na boltci.
Nogier coby lékař tuto alternativní praxi nezavrhl, ale naopak se o ni začal hlouběji zajímat. V roce 1955 pak náhodou zjistil, že se do ušního boltce promítá lidský zárodek postavený na hlavu.
Jednotlivé body na ušním boltci pak údajně odpovídají konkrétním bodům na lidském těle.
Co zrcadlí ušní boltec?
S diagnostikou chorob podle ucha pak přímo souvisí i následná terapie pomocí speciální akupunktury, která se nazývá aurikuloterapie.
Do příslušných bodů na ušním boltci se zapichují speciální jemné jehličky, které mají stimulovat orgán v těle, s nímž konkrétní bod souvisí. Někdy se namísto jehliček může použít jen masáž.
Někteří odborníci se domnívají, že určitou nevýhodou diagnostiky podle ucha může být fakt, že ušní boltec prý zrcadlí pouze momentální zdravotní poruchy a nikoliv dlouhodobé neduhy.
Lze opravdu odhalit nemoci z bodů na našem uchu a prostřednictví ucha je také léčit?