26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Paranormální jevy
Diamant Koh-i-Noor: Zabíjí mužské panovníky?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 6.9.2022
2.8tis
Replika vražedného diamantu, foto aiva / Creative Commons / CC BY 2.0
297
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Hodnota tohoto drahokamu je nevyčíslitelná. Na své koruně jej nyní nosí královna Alžběta II. Pokud se ale diamantu dotkne mužský následovník trůnu, zaplatí tím nejcennějším co má, tedy vlastním životem. Podle legendy na něm totiž leží smrtící kletba.

Replika vražedného diamantu, foto aiva / Creative Commons / CC BY 2.0 Koh-i-noor na královské koruně, foto Cyril Davenport / Creative Commons / Volné dílo Princ Albert je prý jednou z obětí kletby, foto Franz Xaver Winterhalter / Creative Commons / Volné dílo

Jméno diamantu Koh-i-Noor v překladu znamená Hora světla, ale pověst, která jej obklopuje, je naopak poměrně temná.

Drahokam prý provází mocná smrtící kletba. Jeho původ není zcela jistý, předpokládá se však, že byl nalezen v diamantových dolech u řeky Krišna v Indii někdy mezi 12. a 14. stoletím.

Jiné prameny zase uvádějí, že jej kdosi vyzvedl z náplavy řeky Godávarí už před 4000 lety. Jedno je ale jisté – v roce 1304 je již diamant na světě a začíná působit jeho údajná kletba.

Koh-i-noor na královské koruně, foto Cyril Davenport / Creative Commons / Volné dílo

PROVÁZÍ HO SMRT

Koh-i-Noor v té době během válečné tažení nalézá indický mahárádža Ala-ad-Dinkij, a protože o takovou kořist rozhodně nechce přijít, schová si jej do turbanu. Jenže už při zpáteční cestě dostává záchvat kašle a umírá.

Jeho sedm synů se vzápětí v souboji o diamant pozabíjí navzájem. V dalších letech si diamant předávají různí indičtí panovníci. Jeden po druhém však umírají a jejich říše se rozpadají. Způsobuje jejich nezdar prokleti drahokamu, nebo jsou tyto události součástí přirozené dynamiky v regionu tehdejší doby?

Princ Albert je prý jednou z obětí kletby, foto Franz Xaver Winterhalter / Creative Commons / Volné dílo

NOSIT HO SMÍ JEN ŽENY

O pár staletí později kletba citelně zasáhne i Britské impérium. Po dobytí Pandžábu diamant získává britská královna Viktorie (1819–1901), v té době se již vypráví, že pokud se jej dotkne mužský následník trůnu, brzy zemře a jeho království navíc potká nezdar.

Viktorie si s pověstí nejspíš hlavu příliš neláme a nechá Koh-i-Noor zasadit do královské koruny. Jenže čtyři roky umírá její muž princ Albert (1819–1861). Kromě toho třináct britských kolonií vyhlásí nezávislost a odtrhnou se od impéria.

Viktorie nakonec prokletí uvěří a ve své závěti všem mužským dědicům trůnu zakazuje se diamantu dotknout. Nyní je drahokam součástí koruny královny Alžběty II. (*1926), pokud by ale v budoucnu nastoupil na britský trůn muž, bude diamant z koruny odstraněn a vrátí se až ve chvíli, kdy na trůn zase usedne žena. Je kletba skutečně tak mocná, že z ní má strach i královská rodina?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 75
Prvním, kdo se zabývá paranormální fotografickou metodou myšlenkové fotografie, je japonský profesor psychologie Tomokichi Fukurai (1869–1952) z císařské univerzity v Tokiu. Využívá fotografické desky zabalené do neprůsvitného materiálu, které drží fotografované osoby.     Právě na těchto deskách se mají objevovat jejich myšlenky. Fukurai pracuje s mnoha lidmi, které označuje za média. Provádí experimenty mající […]
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 170
Uri Geller (*1946) je muž, jenž prý disponuje snad všemi druhy nadpřirozených schopností. Geller proklamuje, že dokáže silou mysli ohýbat příbory či hýbat s věcmi. Veřejně předvádí, jak dokáže číst myšlenky, či pouhou silou vůle zastaví výtah.     Od poloviny 90. let 20. století se navíc pouští i do myšlenkografie. Člověk, který má mít […]
od Mirek Brát 24.9.2022 2.6tis
Přízračná plavidla, takzvané lodě duchů, se zjevují ve všech světových oceánech. Patří k nim i plachetnice zmiňovaná v amerických folklorních legendách. Místo jejího jména se nám dochovala pouze identita kapitána. Byl to don Sandovate. Se svojí lodí je těsně spojený, a to doslova! Doba objevování, potažmo dobývání Nového světa, byla v Evropě příležitostí pro množství dobrodružných povah. Patřil […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.6tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.0tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]