Mnoho paleontologů studujících dinosaury přichází stále častěji s otázkou, proč dinosauři nevytvořili inteligentní formu živočicha podobnou člověku. Vždyť tito gigantičtí plazi jsou během celé své historie mnohem úspěšnější než savci.
Jsou přizpůsobivější, aktivnější a pohotovější, ovládají vodu, souš i nebe, kde dodnes kralují ve formě ptáků. Kde se tedy stala chyba?
V Národním muzeu přírodních věd v kanadské Ottawě se roku 1981 otevírá nevídaná expozice modelů dávno ztraceného světa dinosaurů. Největší atrakcí této výstavy je model inteligentního dinosaura – Dino sapiens.
Spolu se sochařem Ronem Sequinem jej vytvořil po mnohaletém bádání kanadský paleontolog Dale Russell. Jak vlastně došli k myšlence, že v dávné minulosti mohl existovat nějaký takový tvor?
NA VELIKOSTI ZÁLEŽÍ?
Připustíme-li možnost, že kdysi mohl naši planetu obývat inteligentní dinosaurus, co se s ním potom stalo? Proč neovládl zemi? Tradiční odpověď vědců zní, že druhohorní plazi (žijící v období cca 230–63 mil. let př. n. l.) na to mají příliš malý mozek.
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.