Píše se rok 1656 a obyvatelé vsi Sousedovice na Strakonicku jsou voláni k panskému úřadu, aby vypovídali ve věci údajného vzývání kamene nazývaného Zkamenělá žena nebo Alžběta. Jaký mají k uctívání důvod?
NADĚJE PRO TĚHOTNÉ?
Tento patrně pravěký menhir stál při cestě do Volyně a přičítalo se mu zázračné působení. Hlavně těhotné ženy u něj prosily za snadný porod. Český barokní vzdělanec Matěj Benedikt Bolelucký (1630 – 1690) o tom píše ve svém díle Rosa Bohemica.
Bolelucký se domnívá, že je kámen považován za pomocnici rodiček pro své „břicho“. Patrně pro vyklenutou část, která prý opravdu připomínala břicho těhotné ženy. Mnohem spíš je ale chování sousedovických vesničanů vzpomínkou na pradávné kulty plodnosti.
Mohl starodávný zvyk považovat vztyčené, falům podobné, stély za symbol plodnosti a konat kolem nich rituály přetrvat až do 17. století?
ŠLO POUZE O VENKOVSKÉ POVĚRY?
Vypadá to, že ano. Sousedovičtí zřejmě dělali totéž, co generace a generace jejich předků. Až katolická církev jim jejich počínání zatrhla, kámen nechala vyzvednout a odvézt na strakonický hrad.
Do dnešních dnů se tento kamenný svědek naší minulosti bohužel nedochoval. Takže dnes už nemůžeme říci, byl-li to opravdu menhir, nebo jen bizarní přírodní útvar. Každopádně zůstává ještě další mystérium.
Šlo pouze o pověry nevzdělaných venkovanů, nebo mohl tento kámen disponovat jakousi záhadnou léčivou mocí? Podle některých názorů mají mít totiž menhiry i některé kameny podobné účinky…