Anglický badatel Frederic H. Wood (1880–1963) popisuje ve své knize The Two Worlds (Dva světy, r. 1933) případ jisté Rosemary z anglického Blackpoolu.
Mladá dívka, která se údajně nikdy neučila egyptštině, měla být v roce 1931 kontaktována Telikou-Ventiu, manželkou egyptského faraona Amenhotepa III. (vládl asi 1386–1349 př. n. l.)!
Celá konverzace se přitom měla odehrávat ve staroegyptštině, což potvrzuje i překladatel Howard Hulme.
O tajemném případu Rosemary později vzniknou dokonce tři knihy a je rovněž pořízeno několik nahrávek, na nichž žena mluví dávno mrtvým jazykem – staroegyptštinou.
Jak tvrdí sama Rosemary, prý slyší slova ve své hlavě a ta pak nahlas opakuje, aniž by zprvu věděla, o jaký jazyk se vlastně jedná.
Bytost, která promlouvá jejím prostřednictvím, má být jakási Lady Nona, snad chráněnkyně faraonovy manželky Teliky-Ventiu. Podle Wooda podává unikátní svědectví o životě ve starém Egyptě před více než 3300 lety.
„Naši svatí muži v Egyptě měli znalosti, jež by dnes byly ceněny… Rozuměli živlům více než vaši dnešní vědci. Tito starověcí mužové uměli použít a spoutat elektřinu ze vzduchu.
My v Egyptě jsme pro osvětlení používali chemikálie, ne elektřinu…,“ zní například jedno ze svědectví, jež má Rosemary získat od tajemné Lady Nony. Skutečně může podobným způsobem někoho jen tak navštívit duch dávno mrtvého člověka?
Proč by si pak ale Lady Nona vybrala zrovna anglickou dívku Rosemary, a ne někoho, kdo uměl egyptsky?
OVLÁDNEME XENOGLOSII?
Příběh Rosemary je zřejmě nejlépe popsaným případem xenoglosie, neboli schopností mluvit z ničeho nic cizí řečí, jíž jsme se nikdy neučili. I přesto však nevysvětluje podstatu tohoto fenoménu. Je za náhlou schopností mluvit cizím jazykem něčí duch?
Může jít o vzpomínku z minulého života? Anebo je to celé jen obyčejný podvod? Jedno je jisté – minulost pamatuje hned několik desítek lidí s touto neuvěřitelnou schopností.
Ať už byli prohlášeni za posedlé ďáblem, či za svaté, vždy vzbuzovali pozornost, nadšení, ale i obavy. Xenoglosie zůstává i nadále velkou neznámou. Podaří se jednou tuto záhadu rozluštit, a snad i přijít na způsob, jak tuto schopnost cíleně ovládnout? Určitě by to nebylo na škodu!
Jana Trnobranská