Kromě dominantního islámu má v Egyptě svoje pevné místo i křesťanství. Jedná se o katolickou a pravoslavnou odnož koptské církve. Právě koptský kostel Panny Marie v káhirské čtvrti Zeitoun byl v letech 1968-1971 místem opakovaných mariánských zjevení.
V souvislosti s mariánským zjevením na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století je zajímavá i stavba samotného kostela. Stavitelem svatostánku byl jistý Tawfik Khalil Ibrahim, který pracoval pod dohledem italského architekta Leomingelliho.
Kostel vznikl na základě stavitelova vidění, během kterého se mu prý zjevila Panna Maria. Ta oznámila, že se po čtyřiceti letech v kostele objeví. Kostel byl vysvěcený v roce 1925. Panna Maria tak měla, oproti původně deklarovanému plánu, jen tři roky zpoždění…

Postava na střeše
První zjevení se v kostele v Zeitounu odehrálo ve večerních hodinách v dubnu roku 1968. Svědkové si všimli na střeše kostela bíle oděné ženy. Nejprve se domnívali, že jsou svědky nějakého nešťastného suicidálního chování a neznámá, patrně jeptiška, se chystá na sebevražedný skok.
Okolo kostela se shromáždil dav, na místo se dostavila i policie. Již tehdy se objevila teorie, že se jednalo o nějakou optickou iluzi způsobenou světlem pouličních lan. Takto událost interpretovala i policie, když se pokusila dav přimět k tomu, aby se rozešel, což se také brzy stalo.

Zjevení se opakuje
Brzy se však zjevení ženské postavy na střeše kostela opakovalo. Tak tomu bylo opakovaně po dobu tří let. Koptská pravoslavná církev jmenovala komisi, která měla za úkol zjevení prošetřit. Zpráva událostech v Káhiře dorazila i do Vatikánu.
Do Káhiry se osobně vypravil papežský velvyslanec. Vyšetřování zjevení však bylo dále ponecháno v rukou koptské církve. Bylo to celkem pochopitelné, protože se jednalo o zjevení na objektu pravoslavné církve (součást východního pravoslavného společenství), která nepodléhá absolutní autoritě papeže, jako hlavy římských katolíků. A propos, Vatikán je k mariánským zjevením obecně velmi zdrženlivý.

Vědci krčí rameny
Co se vlastně událo na střeše kostela v Zeitounu? Dodnes tato záležitost není uspokojivě vysvětlena. Probíhalo i oficiální policejní vyšetřování. Ani to ovšem nepřineslo nové poznatky. Jisté je, že podivné efekty, mysteriózní představení světel a stínů, se opravdu na kostelní střeše udály.
Primárně se tak nejednalo o žádnou davovou iluze. Na straně druhé však očití svědkové připouštěli, že jejich interpretace ve smyslu pozorování ženské postavy, mohla být značně subjektivní a problematická.
Stručně řečeno, kdo chtěl ve hře světel a stínů vidět Pannu Marii, měl tento očekávaný zážitek. V každém případě se potvrdilo, že Panna Maria dodržela slovo, které dala kdysi staviteli kostela…

Epilog
Zjevení Panny Marie v Káhiře ovšem není jedinou událostí tohoto typu, která je vázána ke kostelu koptské církve v Egyptě. Záhadná světla se objevila i nad kostelem Panny Marie a Archanděla Michaela v egyptské Gíze.
Stalo se tak v roce 2009. Opět se jednalo o koptský ortodoxní kostel.