18. července 1552: Narodil se císař Rudolf II., velký znalec i podporovatel světa záhad, okultismu a alchymie.
Domů     Dobře utajená záplava ruských superdiamantů: Vyrobil je meteorit, nebo přiletěly rovnou z vesmíru?
Dobře utajená záplava ruských superdiamantů: Vyrobil je meteorit, nebo přiletěly rovnou z vesmíru?
od 17.10.2023
3.0tis
Pod kráterem Popigaj, který zřejmě vznikl dopadem velkého asteroidu, leží údajně netušené zásoby diamantů. Foto: CC- Jerry Cone – Public Domain
312
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Tuto informaci prý tajily sovětské a posléze ruské úřady již od 70. let minulého století.

Obvinění, které vznáší v roce 2012 americký týdeník Christian Science Monitor, Rusové striktně popírají a tváří se jako by o tajemství drahých kamenů nevěděli. Jaký k tomu mají důvod?

Pod kráterem Popigaj, který zřejmě vznikl dopadem velkého asteroidu, leží údajně netušené zásoby diamantů. Foto: CC- Jerry Cone - Public Domain Zdrojem blyštivého objevu je prý vesmírný meteorit. Foto: Pixabay Pod kráterem Popigaj leží údajně netušené zásoby diamantů. Foto: CC-Nasa-Public Domain. Sibiřské diamanty jsou cennější než podobné „obyčejné“ drahé kameny. Foto: CC- Géry PARENT - Public Domain Je v kosmu k nalezení i zlato a jiné drahé kovy? Foto: CC-Karelj-Public domain Nanodiamanty nalezené v impaktní struktuře Popigaj, Rusko. Foto: Hiroaki Ohfuji-CC BY 4.0 Nejhlubší vrt na světě dosahuje hloubky 12 261 metrů. Foto: Andre Belozeroff / CC BY-SA 3.0 V roce 1989 byly podzemní práce za podivných okolností ukončeny. Foto: Evgeny Anatolievich Shelkovnikov-CC BY-SA 4.0

Pohvizdování větru nad věčně zmrzlou půdou toho dne přeruší ohlušující rána, po níž zůstává spálenina dlouhá celé kilometry. A stačil k tomu jen jeden obří náraz asteroidu, který krajinu mění k nepoznání.

Zdrojem blyštivého objevu je prý vesmírný meteorit. Foto: Pixabay
Zdrojem blyštivého objevu je prý vesmírný meteorit. Foto: Pixabay

Událost, k níž dochází před miliony let, posléze ovlivní nejen geografickou situaci, ale dokonce i politické a astronomické poměry. Když totiž žhnoucí místo vychladne, zůstávají pod obřím kamenem z vesmíru malé blyštivé kamínky, jejichž cena je nedozírná.

Jsou to diamanty! Sibiřské diamanty jsou ale ještě cennější než podobné „obyčejné“ drahé kameny. Vznikají prý totiž po střetu asteroidu s uhlíkem nasycenou zemí. A to už je pádný důvod tajit jejich existenci před okolním světem.

V loňském roce je však letité tajemství prozrazeno. Spustí dlouho ukrývaná informace nečekanou lavinu?

Zásoba na tisíce let?

Ruští geologové na podzim roku 2012 odhalili veřejnosti, že v sibiřském kráteru Popigaj v Krasnojarské oblasti na severovýchodě Ruska je ložisko diamantů vyjádřené v bilionech karátů (jednotka hmotnosti, 1 karát = 0,2g).

Pod kráterem Popigaj leží údajně netušené zásoby diamantů. Foto: CC-Nasa-Public Domain.
Pod kráterem Popigaj leží údajně netušené zásoby diamantů. Foto: CC-Nasa-Public Domain.

Přestože nejde o druh, který se běžně používá v klenotnictví, mohou mít kameny značné využití v průmyslu, kde by tyto sibiřské zásoby vystačily až na 3000 let. Ale kde se vlastně v místě 2000 kilometry vzdáleném od Moskvy vzácné kameny vzaly? Zdrojem blyštivého objevu je prý vesmírný meteorit.

Diamantová pláň v kráteru pravděpodobně vznikla před 35 miliony let při srážce 5–8 kilometrů širokého meteoritu se zemským povrchem za bezděčné asistence velkého množství uhlíku, který prostupuje krasnojarskou půdu.

Vědci toto tvrzení ještě doplňují tím, že zrod diamantů má na svědomí obří tlak při dopadu tělesa. Meteoritů dopadlo na Zemi již mnoho, ale čím to, že právě na Sibiři se vyskytly diamanty?

Sibiřské diamanty jsou cennější než podobné „obyčejné“ drahé kameny. Foto: CC- Géry PARENT - Public Domain
Sibiřské diamanty jsou cennější než podobné „obyčejné“ drahé kameny. Foto: CC- Géry PARENT – Public Domain

Trasa vesmír–Sibiř?

Odpověď na tuto diamantovou záhadu hledají odborníci doposud. A dlužno říci, že jejich závěry se příliš neshodují. Teorii o nárazu obřího tělesa, které už samo o sobě mohlo být tzv.

uhlíkovým chondritem (druh kamenného meteoritu – pozn. red.) a při dopadu do uhlíkového zemského podloží pak vytvořit bohaté diamantové pole, nabourávají názory hovořící o vesmírném původu diamantů.

„Výsledkem srážky je kráter o průměru 100 kilometrů – a především diamanty, o něž sovětský režim velmi stál.

Ne snad proto, že by toužil dekorovat zasloužilé údernice briliantovými šperky, ale především pro nenahraditelnost nejtvrdšího nerostu v mnoha strategických odvětvích.

A tak ani nevadilo, že diamanty z vesmíru jsou malé a nepříliš vzhledné,“ tvrdí český badatel Jan A. Novák (*1951). Vzhledem k předešlému tvrzení logicky vyvstávají i další otázky. Je například možné, že se v kosmu nachází také zlato či jiné drahé kovy?

Je v kosmu k nalezení i zlato a jiné drahé kovy? Foto: CC-Karelj-Public domain
Je v kosmu k nalezení i zlato a jiné drahé kovy? Foto: CC-Karelj-Public domain

Moře nejtvrdších kamenů

Vesmírný původ vzácných kamenů považují někteří odborníci za víceméně dobrý žert. Ale přesto nejsou schopni identifikovat některé anomálie, které se pojí se sibiřskou záhadou.

„Zdroj super tvrdých diamantů v horninách po popigajské kryptoexplozi je desetkrát větší než všechna dosud známá naleziště,“ uvádí Nikolaj Pochilenko, ředitel Novosibirského ústavu geologie a mineralogie při Ruské akademii věd.

Zjednodušeně řečeno, v sibiřském kráteru se nacházejí diamanty tvrdší než všechny ostatní diamanty na Zemi, a přitom je jich zde na jednom místě rozeseto desetkrát víc než v obyčejných dolech.

Tuto záhadu nemohou skeptici věrohodně vysvětlit, nebo to alespoň prozatím zkrátka nesvedou. Upínají se proto, coby ke zdroji zvláštní diamantové nadílky, ke zmiňovanému obřímu nárazu, který podle nich prostě nastavil nová pravidla pro vznik diamantů.

Nanodiamanty nalezené v impaktní struktuře Popigaj, Rusko. Foto: Hiroaki Ohfuji-CC BY 4.0
Nanodiamanty nalezené v impaktní struktuře Popigaj, Rusko. Foto: Hiroaki Ohfuji-CC BY 4.0

Střežené tajemství odolává

Obyčejnému laikovi se nechce věřit, že by nárazem vesmírného tělesa do Země vznikly diamanty. A jak se ukazuje, není se také čemu divit. „Mechanismus vzniku diamantů při srážce Země s asteroidem je odlišný.

Tlaková vlna nárazu působí na horniny v zemské kůře obsahující uhlík a vytvoří podmínky pro jeho krystalizaci. Později se zjistilo, že určité

meteority mohou obsahovat i poměrně velké množství mikroskopických diamantů, které vznikly už v kosmickém prostoru,“ uvádí Jan A. Novák.

O původu kamenů lze spekulovat, ale to není pravý důvod, proč by měla být existence pozoruhodných diamantů desítky let tajena. Šlo tu snad ještě o něco víc?

Je v pozadí Kolský vrt?

Podle některých spekulací by v celé záležitosti kolem sibiřského naleziště zvláštních diamantů mohly hrát roli hlubinné vrty, které v někdejším Sovětském svazu, potažmo v dnešním Rusku v minulosti probíhaly.

Mezi ně patří také proslulý vrt s označením SG3 na poloostrově Kola na severozápadě Ruska.

Nejhlubší vrt na světě dosahuje hloubky 12 261 metrů. Foto: Andre Belozeroff / CC BY-SA 3.0
Nejhlubší vrt na světě dosahuje hloubky 12 261 metrů. Foto: Andre Belozeroff / CC BY-SA 3.0

Místo v Murmanské oblasti při ruských hranicích s Finskem se proslavilo nejen tím, že je zde nejhlubší vrt na světě (12 261 metrů), ale také podivnými okolnostmi, jež podzemní práce ukončily.

Nejhlubší díra do Země je totiž od roku 1989, kdy byl vrt oficiálně ukončen, zapečetěná. v Na dně propasti se totiž údajně měly ozývat děsivé pazvuky, které si nezadají s hororovými efekty!

Lekli se snad geologové, že se provrtali do pekla, a proto své práce ukončili? Oficiální stanovisko Rusů ovšem hovoří o tom, že na další vrtání nejsou prostředky. Aby mohli pokořit plánovaných 15 kilometrů, potřebují výkonnější vrtáky. A ty by jim mohly přinést právě sibiřské diamanty!

V roce 1989 byly podzemní práce za podivných okolností ukončeny. Foto: Evgeny Anatolievich Shelkovnikov - CC BY-SA 4.0
V roce 1989 byly podzemní práce za podivných okolností ukončeny. Foto: Evgeny Anatolievich Shelkovnikov – CC BY-SA 4.0

Nejasný začátek, otevřený konec

Průmyslovými diamanty se osazují hlubinná dláta vrtáků. Kosmické diamanty z kráteru Popigaj těmto průmyslovým diamantům odpovídají, ba co víc, oplývají ještě lepšími vlastnostmi! Je to důvod, proč Rusové před lety zatajili úžasný objev supertvrdých diamantů?

Práce na Kolském vrtu jsou sice před více než 20 lety přerušeny, ovšem s tím, že v dalších letech budou opět obnoveny – až se podaří sestavit výkonnější vrtáky. Nastal ten čas právě nyní, a proto bylo staré tajemství konečně prozrazeno?

Co však dále zůstává, to je tajemství původu diamantů z kráteru. Bude alespoň v této záležitosti někdy v budoucnu jasněji?

Foto: Viz popisky
Lokalita:
Související články
od 18.7.2024 164
Lidské dějiny jsou plné zajímavých profesí, které už dávno zanikly či přestaly plnit původní význam. Patří mezi ně i mystický úděl pojídačů hříchů. Podivných poutníků, kteří na sebe údajně dokázali přebírat hříchy a bolesti jiných lidí. Měli snad nějaké nadpřirozené schopnosti? Nebo šlo jen o obyčejné podvodníky, kteří využívali strachu z Božího trestu? Nad zele
od 17.7.2024 1.3tis
Raoul Wallenberg (1912-1947) byl švédský diplomat, který během svého působení v Maďarsku v časech druhé světové války zachránil tisíce lidí před transportem do nacistických vyhlazovacích táborů. V roce 1945 však záhadně zmizel. Jaký mohl být jeho další osud? V roce 1944 začali nacisté v Maďarsku realizovat takzvané konečné řešení židovské otázky. V
od 17.7.2024 1.8tis
Oko Sahary, známé také jako struktura Richat, je rozlehlý kruhový útvar nacházející se v saharské poušti v Mauritánii, který je dobře patrný pouze při pohledu z vesmíru. Při pohledu z oběžné dráhy vypadá Richat jako kruhy na vodní hladině či jakési gigantické oko. Kde se vzal?     Až do druhé poloviny 20. století o něm nikdo nevěděl. Teprv
od 17.7.2024 1.9tis
Záhadné podzemní místnosti vytesané do pískovce a podepřené mohutnými sloupy. Pod skotským Edinburghem se nachází zvláštní podzemní městečko, se kterým je dodnes spojeno mnoho otázek. Představujeme Gilmerton Cove, místo, na kterém vás pohltí atmosféra tajemství a dávných časů. Na okraji skotského hlavního města se nachází bývalá horni
od 16.7.2024 2.3tis
Filadelfský experiment, moderní přístroje na starých fotografiích či lidé, kteří o sobě tvrdí, že přišli z budoucnosti.  Cestování v čase je vděčným námětem nejen pro sci-fi knihy a filmy, ale i pro milovníky záhad a seriózní vědce. Přinášíme pětici pozoruhodných příběhů, které se dodnes nepodařilo objasnit. Poznali jejich aktéři jedno z největších mystérií vědy? [gallery ids="135901,135900,135
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Couplii… a žili spolu šťastně až do smrti
panidomu.cz
Couplii… a žili spolu šťastně až do smrti
Trvalý vztah, v němž překonáme všechny krize a spokojeně spolu zestárneme, představuje stále jednu z nejvyšších životních hodnot. Nehledě na to, kolik nám je a v jak technologicky vyspělé době žijeme, pořád věříme, že nejlepší konec příběhu dvou zamilovaných lidí je „a žili spolu šťastně až do smrti“. Ve skutečnosti se téměř každé druhé české manželství
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává