22. února: V egyptském chrámu Abú Simbel je každoročně možné pozorovat sluneční „zázrak“, kdy jsou osvíceny zdejší sochy bohů. Nejdéle pak socha faraona Ramesse II.
Domů     Dobrý pomocník, nebo hadačská šalba? Jak funguje diagnostika podle ruky?
Dobrý pomocník, nebo hadačská šalba? Jak funguje diagnostika podle ruky?
od 3.1.2023
3.3tis
U chiromantie či palmistrie nejsou důležité jen samotné rýhy v dlani, ale i fyzická podoba celé ruky… Foto: Pixabay
368
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Pro naše předky mají lidské ruce hluboký náboženský a mystický význam. Podle rukou lze údajně odhalit charakter, či dokonce budoucnost osobnosti.

U chiromantie či palmistrie nejsou důležité jen samotné rýhy v dlani, ale i fyzická podoba celé ruky... Foto: Pixabay Stále se však ozývají hlasy, že tato metoda nemůže fungovat tak, jak je prezentována... Foto: Pixabay Jiří Heřt (5. dubna 1928 – 9. srpna 2014) byl český lékař, profesor anatomie a druhý předseda českého klubu skeptiků Sisyfos. Foto: Jindřich Nosek (NoJin) / CC BY-SA 3.0

Ačkoliv tato alternativní metoda měla dlouho přívlastek šarlatánství, stále více si vydobývá lepší postavení ve společnosti. Přibývá informací, které můžeme z našich rukou získat, včetně těch nejcennějších, které vypovídají o našem zdraví. Je skutečně vše zapsáno na našich dlaních?

Počátek diagnostikování podle rukou najdeme tisíce let nazpět. Tuto zvláštní medicínskou techniku znají údajně už Číňané v dobách 3000 let před naším letopočtem. Podobné praktiky provozují také staří Indové a Egypťané.

Název chiromantie, respektive palmistrie (obé značí totéž) se však vžije až s nástupem řečtiny a latiny (cheir – řecky ruka, palma – latinsky dlaň). „Pro Egypťany byla ruka symbolem síly, pro Římany pak symbolem věrnosti.

Stisk ruky a gesta rukou skýtají neomylný prostředek k rozpoznání jednotlivých individuálních typů,“ říká německý astrolog a chiromant Ernst Issberner-Haldane (1886–1966).

Pozor na náhlé změny!

U chiromantie či palmistrie nejsou důležité jen samotné rýhy v dlani, ale i fyzická podoba celé ruky. Při diagnostice zdravotního stavu pomáhá například tvar ruky, její teplota, vlhkost a zbarvení pokožky, či také barva a stav nehtů.

Jde zkrátka o komplexní pohled na celou ruku. A jak z ruky zjistíte, že se vás snaží zmocnit nějaká nemoc? Nejjasnějším příznakem jsou údajně náhlé změny na ruce.

Za varovný signál lze například považovat to, když se vám na dlani objeví nějaký nový útvar – flíček, boulička, nebo třeba jizvička (aniž byste se řízli). Zkušený chiromant pak podle umístění tohoto útvaru dokáže určit, který orgán je v ohrožení.

Z dlaně tak prý lze vyčíst třeba počínající chorobu sleziny, střevního traktu, ledvin, jater, žaludku a tak dále. A z ruky je údajně možné vyčíst i vhodný způsob léčby.

„Lidé s velkým počtem čar v dlani jsou vždy vnímavější, senzitivnější a reagují lépe na jim odpovídající jemné a duchovní léčebné metody, jako jsou například homeopatie nebo léčení bylinami,“ říká Issberner-Haldane. Nechali byste si i vy v případě nemoci udělat diagnózu pomocí chiromantie?

Stále se však ozývají hlasy, že tato metoda nemůže fungovat tak, jak je prezentována... Foto: Pixabay
Stále se však ozývají hlasy, že tato metoda nemůže fungovat tak, jak je prezentována… Foto: Pixabay

Myslete na prevenci

Nemusíte však své ruce detailně prohlížet každý den, jestli náhodou zaznamenáte nějakou náhlou změnu.

I z těch základních znaků, které vás provází již od narození, můžete údajně velice dobře vyčíst svůj zdravotní stav, především tedy choroby, ke kterým máme vrozené dispozice.

Tak třeba krátké svislé čárky pod čarou srdce pod prostředníkem symbolizují neurózu žaludku, která je v dnešní době tak častá.

Chiromant podle ruky dokáže zjistit, zda máte například dispozice k chorobám žaludku, ledvin, či zda vám třeba v pozdějším věku nehrozí mozková mrtvice. Taková chiromantická „diagnóza“ pak může fungovat jako dobrý pomocník při prevenci.

Jiří Heřt (5. dubna 1928 – 9. srpna 2014) byl český lékař, profesor anatomie a druhý předseda českého klubu skeptiků Sisyfos. Foto: Jindřich Nosek (NoJin) / CC BY-SA 3.0
Jiří Heřt (5. dubna 1928 – 9. srpna 2014) byl český lékař, profesor anatomie a druhý předseda českého klubu skeptiků Sisyfos. Foto: Jindřich Nosek (NoJin) / CC BY-SA 3.0

Jen věštba, nic víc

Stále se však ozývají hlasy, že tato metoda nemůže fungovat tak, jak je prezentována. Tyto názory jsou podloženy argumenty, které připomínají, že tvar a podoba dlaní se může měnit během života, například podle zaměstnání a namáhání rukou.

A v konečném důsledku jde údajně vždy především o pouhou věštbu, nikoliv o odbornou diagnózu.

„Podobně jako jiné typy věštění, jako je astrologie nebo numerologie, tarot nebo kartářství, ani palmistrie není podložena žádným vědeckým důkazem.

Nic jiného než to, jakou fyzickou prací a s jakými chemickými látkami se osoba setkává, výjimečně jakou chorobou trpí, nelze pomocí palmistrie zjistit,“ tvrdil český lékař a anatom prof. Jiří Heřt.

Jenže jak máme nahlížet na případy pacientů, kteří o spolehlivosti rozpoznávání chorob z ruky nepochybují?

„Zdání věrohodnosti dociluje chiromant autoritativním vystupováním, svým charismatem a pověstí,“ namítal profesor Heřt. Jde tedy o pouhé pozlátko, které ve skutečnosti brzdí „skutečnou“ medicínu?

Foto: CC, Pixabay
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od 21.2.2024 1.2tis
Říká se, že filmy jsou zrcadlem života. Odráží se v nich naše prožitky, emoce, malé i velké momenty. Jenže někdy jako kdyby to fungovalo naopak. Jako kdyby se lidský život stal odrazem filmu, naplněnou předpovědí toho, co si vymysleli scénáristé. Tyto události nemají vysvětlení. Jde o extrémní náhody, nebo si s námi občas pohrává vyšší moc?  
od 21.2.2024 1.8tis
Žijeme ve světě informačních technologií. Ve světě, kde je stále obtížnější něco utajit nebo ukrýt před zraky veřejnosti. Přesto stále existuje značné množství informací, ke kterým nemá, kromě několika vyvolených, nikdo jiný přístup. Ponořte se s námi do pečlivě střežených archivů a knihoven s neveřejnými díly a dokumenty. Jaká tajemství v nich najdeme?   Spojené státy americké mají star
od 20.2.2024 2.0tis
Hustou filipínskou džunglí se prodírá unavený cestovatel, když tu náhle zaslechne jakési naříkání. Ihned se proto vydá za zvukem a na mýtině uprostřed pralesa spatří nemluvně. Jakmile ale k němu dojde, zalesknou se v puse dítěte ostré tesáky a na prstech se objeví drápy. Jde totiž o legendami opředeného démona Tiyanaka. Z potemnělého pr
od 20.2.2024 2.4tis
Rozlehlé močály na hranici několika afrických států jsou nebezpečným místem, které údajně obývá i jeden z nejzáhadnějších tvorů kontinentu, nazývaný Kongamato. Létajícího tvora s netopýřími křídly spatřilo už mnoho svědků. Může jít o vyhynulého ptakoještěra? A skutečně jeho spatření znamená smrt, jak věří místní domorodci? Bažinami Džiundu
od 20.2.2024 2.7tis
Bájné či alespoň vědou nepotvrzené tvory lze najít v legendách z celého světa. Někteří jsou děsiví, jiní působí bizarně a mnozí se naopak v mnoha ohledech podobají člověku. Právě tajemní tvorové s lidskými rysy v poslední době nejvíce přitahují pozornost kryptozoologů. Mohou se díky své inteligenci stále skrývat před civilizací?   Mladý muž si otře zpocené čelo a shodí ze zad těžký
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč se (ne)vyplatí rozmnožovat se pohlavně?
21stoleti.cz
Proč se (ne)vyplatí rozmnožovat se pohlavně?
Evoluce sexu a význam pohlavního rozmnožování se staly možná nejdiskutovanějšími tématy evoluční biologie. Vedou nejen k mnohým rozporům mezi odborníky, ale i k mnoha matematickým modelům. Přesto, že
Jak vyjádřit svou osobnost módou? 3 tipů
panidomu.cz
Jak vyjádřit svou osobnost módou? 3 tipů
V dnešní době se můžete perfektně vyjádřit také za pomoci módy. Svůj charakter totiž můžete promítnou ve stylu vašeho oblékání. Jestliže nevíte jak na to, nevadí! My vám to totiž na následujících řádcích rádi prozradíme. Proto čtěte a nechte se inspirovat společně s námi, nebudete litovat! Co na sebe, když máme rádi sportování a cvičení?
Bod Nemo: Místo posledního odpočinku ISS
21stoleti.cz
Bod Nemo: Místo posledního odpočinku ISS
Spadnout přes palubu v bodě Nemo znamená připravit se na urputný plavecký výkon. Z nejizolovanější části oceánu je to vzdušnou čarou 3x blíž na Mezinárodní vesmírnou stanici než k nejbližší pevnině. A
Přiznal myšlenky na sebevraždu!
nasehvezdy.cz
Přiznal myšlenky na sebevraždu!
Legendární herec Alain Delon (88) je zesláblý a už nechce žít. Trápí ho zdraví a rodinné spory. Trpí neutichajícími bolestmi celého těla, myslí na sebevraždu a nemá zájem o okolní svět. Někdejší kr
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
epochaplus.cz
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává
Chcete být podvodníkem?
epochaplus.cz
Chcete být podvodníkem?
Britský major Charles Ingram má za sebou zářivou armádní kariéru včetně účasti v mezinárodní misi OSN v Bosně. Do dějin ovšem nevstoupí jako vojevůdce nebo frontový hrdina. Jeho boj se bude odehrávat v televizním studiu. Charles Ingram je bezesporu soutěživý typ. A tak když nabývá na popularitě televizní soutěž Chcete být milionářem?, nechce zůstat stranou. Tím spíš, že
Gant přichází s novou vůní pro muže
iluxus.cz
Gant přichází s novou vůní pro muže
GANT, kultovní značka klasického amerického sportovního stylu, s hrdostí představuje svoji novou pánskou vůni. Její nadčasová kompozice je inspirovaná východním pobřežím USA, kde značka roku 1949 vzni
Bozkovské dolomitové jeskyně: Procházka kolem Zkamenělého orla
epochanacestach.cz
Bozkovské dolomitové jeskyně: Procházka kolem Zkamenělého orla
Dolomit je usazená hornina vzniklá vysrážením mořské vody a jeskyně s dolomitovou výzdobou nejsou právě obvyklé. Ty u obce Bozkov v Libereckém kraji známe od roku 1947, kdy byla objevena první dutina po odstřelu vápence v místním lomu. Jedinečnou výzdobu tu tvoří krápníky klasické, ale také unikátní vláknité a keříčkovité. Doplňují je křemenné římsy vystupující
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Hrozila hugenotům pokuta za pouhé slovo?
epochalnisvet.cz
Hrozila hugenotům pokuta za pouhé slovo?
Paříží teče krev francouzských protestantů. Masakr bartolomějské noci si v roce 1572 vyžádá v celé Francii od 5000 do 30 000 obětí. Mnohem krušnější časy ovšem hugenoty ještě čekají. Král Jind
Švagrová se zamilovala do souseda
skutecnepribehy.cz
Švagrová se zamilovala do souseda
Lásku jsem jí přála, ale ne s tímto chlapem! Můj soused byl totiž nenapravitelný sukničkář. Jenže ona jeho chyby nechtěla vidět. Mého bratra prý má pořád ráda, ale, když tak náhle tragicky odešel, zůstala sama. A tak se stala možnou obětí našeho souseda. Všimla jsem si mnohokrát, že si můj soused vodí domů spoustu ženských. Vše