V klenotnici Muzea Českého ráje v Turnově měli návštěvníci jedinečnou možnost spatřit precizní repliku uherské Svatoštěpánské koruny. Dílo vzniklo díky umění zlatníka Jiřího Urbana, Zuzany Maškové a brusiče kamenů Jana Kroupy. Tato symbolická koruna.
Která je pro Maďary stejně posvátná, jako je pro Čechy koruna svatováclavská, představuje mnohem více než historický artefakt…
Nese v sobě staleté příběhy, legendy i mystiku. Její replika připomněla nejen krásu zlatnického umění, ale i výjimečnost tohoto státního symbolu. Právě touto korunou byl korunován například i Zikmund Lucemburský, syn císaře Karla IV.
Původ koruny ve víru dějin
Počátky Svatoštěpánské koruny jsou zahaleny tajemstvím. Tradiční vyprávění ji spojují se svatým Štěpánem, prvním uherským králem, kterému měl papež Silvestr II. na základě božského zjevení zaslat korunu jako potvrzení jeho vlády.
Historická skutečnost je však složitější. Dnešní podoba koruny je výsledkem spojení dvou částí: horní latinské (Corona Latina) a spodní řecké (Corona Graeca). Toto spojení Východu a Západu ukazuje na pestrý kulturní a politický vývoj Uherska.
Koruna provázela krále v dobách slávy i krize, byla ukrývána, zakopána i unesena. Po druhé světové válce se dokonce ocitla v americkém exilu, než se v roce 1978 vrátila do Maďarska.

Tajemství, která koruna skrývá
K mystickému vyzařování koruny přispívají i neobjasněné záhady. Jednou z nich je zmizení velkého safíru z jejího vrcholu – kamenu, o němž se zmiňují záznamy z 18. století, který náhle zmizel a jeho osud zůstává záhadou.
Další výrazný prvek, nakloněný křížek, má více výkladů: od nešťastného poškození při převozu, přes záměrný akt Habsburků až po náboženskou symboliku pokory před Bohem. Ještě hlubší rozměr koruně dává tzv.
Doktrina Svaté koruny, podle níž není koruna jen šperkem, ale ztělesněním samotného uherského státu. Vládcové nevládli sami za sebe, ale pouze skrze její autoritu – koruna byla vnímána jako bytost nadaná mystickou mocí a právní suverenitou.
K duchovnímu významu koruny přispívá také legenda o tom, že svatý Štěpán svěřil Uhersko pod ochranu Panny Marie. Tím vznikla představa o „božské smlouvě“, jež z koruny učinila nejen státní insignii, ale i posvátný předmět.

Koruna v Turnově: I kopie může vyprávět
Výstava v Turnově umožnila návštěvníkům nahlédnout do hlubin jednoho z nejvýznamnějších symbolů maďarské identity. I když se jednalo pouze „jen“ o repliku, síla příběhů, které koruna vyvolává, zůstává živá.