reklama
4. července 1969: Tajemný vrah útočí v Kalifornii na další milenecký pár, brzy poté se začíná vysmívat policii a získává přezdívku, pod níž je znám dodnes – Zodiac.
Domů     Neobjasněné události
Duch z podzemí ve znaku města Chelm
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 15.5.2020
4.6tis
Pohled na město Chelm FOTO: Wikimedia Commons
450
SDÍLENÍ
4.6tis
ZOBRAZENÍ

Pod řadou středověkých měst vznikaly v tehdejší době jednotlivé sklepy a sklípky sloužící nejprve jen k uskladnění potravin či materiálu řemeslníků. Obvykle se rubalo ve skalnatém podlaží.

Ale s rostoucím nebezpečím vpádů cizích vojsk se postupně stávaly také skrýšemi obyvatel a pro větší bezpečnost se jednotlivá sklepení často propojovala mezi jednotlivými domy. A vznikaly celé podzemní labyrinty.

Známe to i z řady našich měst. Příkladem může být Znojmo s asi 20 kilometry chodeb, Jihlava, Plzeň a další.

Pohled na město Chelm FOTO: Wikimedia Commons znak města Chelm FOTO: Wikimedia Commons Křídové podzemí FOTO: Wikimedia Commons

MĚSTO CHELM A KŘÍDA

Něco podobného vznikalo i v polském městě Chelm. Toto historické město leží ve východním Polsku na říčce Uherka asi 25 kilometrů západně od hranice s Ukrajinou. Má téměř 70 tisíc obyvatel. Zde ovšem místní měli podstatně jednodušší práci.

Své sklepy dlabali v měkkém křídovém podloží a není divu, že prakticky každý dům měl svůj sklípek. Stejně jako jinde se postupně jednotlivé sklepy propojovaly a vznikal tak nekontrolovaný labyrint podzemních prostor pod centrem města.

Nebyly to jen úkryty před nepřítelem, ale v mírových dobách i vinárny a hospody s čilým provozem.

Město Chelm mělo tu výhodu, že nejenže šlo bez problému v křídovém podloží kutat, ale také to, co se vykopalo, nebyl odpad, ale cenná surovina, která se prodávala dále. Křída se používala v řadě odvětví, tak například při výrobě barev nebo pudrů.

Či k bělení prádla nebo zubů. A samozřejmě k psaní na tabule ve školách nebo k čištění nádob a předmětů.

Pohled na město Chelm

PODZEMÍ CHELMU

Tak bylo například v centru napočítáno na 80 vstupů do podzemí z celkem asi sto domů. Divoké kopání však začínalo přinášet i potíže. Křída není zrovna nejstabilnější materiál a tak se stávalo, že se některé objekty začaly propadat.

Proto měšťané mazaně začali s těžbou pod obecními prostorami, ulicemi a náměstím. Tam když se něco propadlo, tak za to ručil starosta.

Toto nebezpečí si radní začali uvědomovat až v 18. století, kdy byly vydány první zákazy. Ale teprve když se v roce 1965 pod těžkým nákladním autem propadla jedna z hlavních ulic, došlo k tomu, co mělo být provedeno dávno.

Teprve tehdy důlní inženýři zmapovali a zajistili bezpečnost chodeb. A poté byla také zprovozněna turistická trasa dlouhá asi dva kilometry, která vede pod povrchem v hloubce 20 metrů. Je v ní stálá teplota kolem 9 stupňů a vysoká vlhkost vzduchu.

File:Chełm podziemia kredowe2.jpg
Křídové podzemí

A JAK JE TO S TÍM DUCHEM?

Údajně je to duch bílého medvěda, který žil v křídové jeskyni na chelmském vršku pod třemi duby. Svým řevem měl zahánět nepřátele. Poté, když jednou oslepl následkem blesku, přestěhoval se jeho duch do podzemí.

Podle srsti jej místní nazývají Bieluch a zjevuje se prý v některé části podzemí. Nikomu spravedlivému prý neublíží a dbá, aby nikdo v podzemí nezabloudil. Jeho čas prý teprve přijde. Stejně jako čas našich blanických rytířů…

Až bude potřeba, přijde prý krajině na pomoc. Zatím se snaží plnit tajná přání turistů při dotyku jejich rukou s křídovým povrchem. A ti si často odváží jeho sošku jako suvenýr.

Foto: Wikimedia Commons
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 4.7.2022 531
Slavná, krásná a prokletá. Tak by se dala popsat americká filmová herečka, zpěvačka a modelka Marilyn Monroe (vl. jm. Norma Jeane Mortenson, 1926–1962). Její osud je totiž nejen plný úspěchu a bohatství, ale také podivných situací. A to včetně posledních okamžiků jejího života.   Dne 5. srpna roku 1962 celý svět obletí šokující zpráva, že […]
od Jiří Nechanický 3.7.2022 1.7tis
Když se na obloze v roce 1996 objeví Hale-Boppova kometa, mnozí se nad tím ani nepozastaví. Od roku 1910 se lidé přece jenom trošku poučili. Klid ovšem trvá jen do okamžiku, kdy amatérský astronom Chuck Shramek zavolá do pořadu Coast to coast AM rádia Premiere Networks a sdělí, že ve stínu komety letí objekt podobný kouli s prstencem! Co […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 1.1tis
Bylo 12. května 1986, když vyděšení příbuzní nahlásili na policejní oddělení v Guntersville v Alabamě zmizení tehdy šestadvacetileté Wandy Jean Maysové. I přes rozsáhlé pátrání v oblasti nebylo její tělo nalezeno dlouhé roky a teprve analýza ostatků v roce 2008 potvrdila, že Maysová zemřela. Oficiálně náhodou. Ale bylo tomu vskutku tak? ZMIZELA Z POKOJE Maysová trávila noc z 11. na […]
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 3.3tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.3tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]