27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Paranormální jevy
Duchové parníku Queen Mary: Ve slavném parníku jsou prý uvězněni dodnes!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 30.10.2018
5.8tis
350
SDÍLENÍ
5.8tis
ZOBRAZENÍ

V přístavu na Long Beach v Kalifornii kotví obrovský parník, který dnes slouží jako hotel. Zvenčí působí majestátně a na první pohled je patrné, že noc v něm nebude zrovna nejlevnější. Málokdo by však dokázal odhadnout, že ani nejklidnější.

Zejména v kajutách a na palubě první třídy totiž dochází k silným projevům paranormálních sil, které lákají lovce duchů z celého světa!

V plaveckém bazénu dovádějí přízraky a bujarý křik či hudba z oslav se nesou palubami jako neutichající ozvěna minulosti. Dveře jedné z kajut jsou permanentně zamčené. Přesto se odkud občas ozývá zoufalý křik.

Parník Queen Mary je zkrátka plný duchů, které děsí nejen hosty a personál hotelu, ale i námořníky, které se na lodi kdysi plavili. Odkud se všechny ty přízraky berou? K parníku se pojí pohnutá minulost plná dramatických událostí, zvláštních nehod a podivných úmrtí. Queen Mary je spojována se stovkami vyhaslých životů.

NIKDO HO NEDOHONÍ!

Queen Mary patří britsko-americké společnosti a je ve své době největším a nejrychlejším zaocénským parníkem. Na svou první plavbu se vydává v květnu 1936 a během dalších čtyř let na svých palubách plných noblesy převáží smetánku a hostí bujaré večírky bohatých.

Pak ale přichází válka a tak je parník v březnu pro své rozměry i nepřekonatelnou rychlost převeden pod Britské Královské námořnictvo, které jej využívá pro přepravu vojáků. Je přetřen šedou barvou a na nějaký čas dokonce dostává jméno Grey Ghost, tedy Šedý duch.

Němce parník přivádí k šílenství. Žádná loď jej nedokáže dostihnout a dokonce i torpéda se mu vyhýbají. Válku bez úhony přečká a v roce 1947 začne znovu sloužit k civilním plavbám, což zvládá ještě dalších 20 let.

Teprve pak je parník ukotven na Long Beach. Vzhledem k tomu, jak vášnivě Německo usilovalo o potopení Queen Mary, je skoro zázrak, že loď válku přežila. Jako by ji chránila sama prozřetelnost. Ve skutečnosti se však plavidlo od samého počátku potýká s vlastními problémy. Provázejí jej vraždy, děsivé nehody a tragická neštěstí.

Byl to nejrychlejší parník své doby.

BUŠENÍ OBĚTÍ

Mnozí hosté, kteří za dobu existence hotelu na palubě Queen Mary přespali, shodně popisují záhadné jevy, jichž se stali svědky. Často jsou zmiňovány tajemné zvuky, které jako by přicházely zvenčí. Zní to, jako by do trupu lodi naléhavě bušily stovky rukou.

To může souviset s nehodou, do níž se parník připletl 2. října 1942. Tehdy se nešťastnou náhodou při manévru střetl s mnohem menším křižníkem Curacoa a poslal ho ke dnu. Jenže posádka Queen Mary nemohla riskovat a ztrácet čas se záchranou pasažérů potápějícího se plavidla a tak se žene oceánem dál.

Za sebou nechává stovky lidí napospas osudu. Doprovodným plavidlům se podařilo zachránit 99 z nich, dalších 338 ovšem umírá. Zapsala se snad tragická událost do paměti parníku natolik, že se její echo v podobě zoufalého bušení tonoucích ozývá dodnes? Nešlo by zdaleka o jedinou ozvěnu minulosti.

TŘINÁCTÁ KAJUTA

Z mnoha obytných kajut se tajemné jevy odehrávají zejména ve dvou z nich. Prvním z nich je kajuta B326, která byla později přečíslována na B340. Projevy nadpřirozených sil jsou tu tak silné, že se prý vedení hotelu rozhodne kajutu nepoužívat a nenabízet.

Hosté si totiž pravidelně stěžovali na podivný šramot, samovolný pohyb postele, hlasy a bouchání, nebo zjevení průhledných lidských postav. Dění v kajutě se zřejmě váže k události z dubna 1937, kdy jeden z pasažéru v záchvatu vzteku k smrti ubyl svou malou dcerku.

Další kajutou, kde by chtěl přespat málokdo je ta s nešťastným číslem 13. I odsud se ozývají strašidelné zvuky. „Údajně pocházejí z doby po smrti sedmnáctiletého Johna Peddera, který zahynul při pokusu uniknout požáru ba palubě lodi roku 1966,“ vysvětluje spisovatelka Karen Farringtonová.

Zpoza dveří kajuty 13 se údajně ozývá hlasité a zoufalé bušení a někdy jsou dveře dokonce horké na dotek. Mladý námořník se prý v blízkosti dveří zjevuje v podobě sotva dospělého mladíka v modré kombinéze.

Prohání se mezi kajutami duchové?

DUCHOVÉ PRVNÍ TŘÍDY

Loď navštívila už celá řada vyšetřovatelů paranormálních jevů. Mnozí z nich se shodují, že dalším silným místem na lodi je paluba první třídy a zejména pak okolí bazénu. Palubou se často nesou zvuky veselí a hudba minulého století z dob, kdy se na Queen Mary přes Atlantik plavila rozverná smetánka.

Někdo dokonce zaznamená i typický odér dávných let. Jisté médium dokonce označuje jednu ze zdejších kabin za vchod do jiného světa. Z posádky, která se na lodi mohla plavit, by jistě mnozí souhlasili. Námořníci totiž u bazénu mnohdy najdou mokré dětské stopy, ale žádné dítě, kterému by patřily.

To se ostatně děje i nyní. Z bazénu je slyšet šplouchání vody, radostný výskot a kolem se objevují mokré stopy. Jenže v bazénu už několik desetiletí není voda! Je vypuštěný a nevyužívá se. V některých případech jsou u bazénu dokonce pozorovány postavy ve staromódních plaveckých úborech.

Z dob prvních plaveb také pocházejí hlášení o přízraku bílé paní, která vždy zmizí za sloupem, když je spatřena. Že by snad ne Queen Mary skutečně fungovala brána do světa mrtvých? Co ji ale otevřelo?

ZÁHADNÉ HLASY

„Mezinárodně uznávaný historický plovoucí hotel a muzeum láká tisíce návštěvníků každý rok. A láká také řadu nadpozemských hostů. Říká se, že ve skutečnosti je Queen Mary jedním z nejstrašidelnějších míst na světě.

Na lodi číhá nejméně 150 známých duchů.” A zřejmě vůbec nejde o plané chvástání. Kromě tragické srážky s doprovodnou lodí, při níž zahynulo 338 obětí, zemřelo přímo na palubě v průběhu let dalších 49 lidí.

To vše dělá z Queen Mary oblíbený cíl paranormálních vyšetřovatelů. Úspěšní jsou zejména lovci EVP. Americká cestovatelka Penny Sadlerová vzpomíná, jak se se skupinou hostů jednoho večera zavřela do převlékací kabiny u bazénu první třídy, která má být branou do mezi dvěma světy.

Společně pak vyzývají ducha dívky jménem Jackie. Ta se sice neozve, ale později skupina zaslechne podivné zvuky, které připomínají kručení vyhladovělého žaludku. Nikdo ale nedokáže určit, odkud přicházejí.

Cestovatelce se dokonce podaří zachytit je na diktafon. Ještě větší překvapení ji čeká, když se na konci prohlídky někdo ducha zeptá: „Můžeš nám popřát dobrou noc?” Na její nahrávce se po této větě ozve zvuk, který zní, jako když někdo mluví pod vodou. Promluvil k nim skutečně duch?

Neuplyne pomalu měsíc, aby nějaký návštěvník hotelu nenahlásil podivné jevy.
Foto: Wikimedia Commons, s3.amazonaws.com, jeaninasnotebook.blogspot.com, pinterest.com, media.nbclosangeles.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 25.5.2022 1.7tis
Vědci se již desetiletí pokoušejí najít způsob, jak ve zlomku vteřiny přenést objekt z jednoho místa na jiné. Zatímco věda tápe, některým lidem se teleportace přihodí zcela samovolně, aniž by o takový zážitek stáli. Britskému spiritistovi však spontánní teleportace velice pomohla.     Major Wellesley Tudor Pole (1884–1968) byl nejen ctihodným členem armády, který za […]
od Dalibor Vrána 25.5.2022 2.4tis
Mount Everest je se svými 8848 metry monstrem mezi všemi vrcholy, které v koutku duše touží setnout každý horolezec. Těla těch, kteří svůj boj prohráli, leží na svazích Everestu zmrzlá dodnes. Zůstávají k nim připoutány i jejich duše? V září 1975 si britští horolezci Dougal Haston (1940–1977) a Doug Scott (*1941) myslí, že nadešla jejich […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.4tis
Řada kultur v našich dějinách věřila a věří, že jsou zrcadla branou do říše duchů. Že jejich lesklá plocha představuje poslední hranici mezi světem živých a mrtvých. Můžeme v nich prý najít pravdu, ale i ztratit vlastní duši. Jen pověry? Nebo byste doma měli ta svá raději zakrýt, nestojíte-li o nezvanou, přízračnou návštěvu? Američanka Destiny […]
od Adriana Vojtíšková 23.5.2022 2.9tis
Další případ, který vypadá jako útok poltergeista, je zasazen do britského městečka South Shields. V roce 2006 zde neznámá síla začne terorizovat rodinu, jejíž příjmení nebylo z etických důvodů v médiích uveřejněno.     Manželský pár Marc a Marianne (jména byla změněna) se bojí o sebe i svého tříletého syna. Vypadá to totiž, že bytost, […]
od Filip Appl 19.5.2022 1.7tis
I když by se mohlo zdát, že je tajemství jménem poltergeist, kdy dochází k podivnému poletování předmětů či praskání žárovek, je něco vzdáleného, co se nás rozhodně nemůže týkat, minulost ukazuje, že je opak pravdou. Novodobá česká historie nabízí hned několik příkladů. I v případě, že budeme protentokrát ignorovat nedostatečně zdokumentované případy údajných nadpřirozených sil, které měly […]