30. září 1888: Další útok děsivého sériového vraha zvaného Jack Rozparovač, jeho třetí obětí se stane Elizabeth Stride.
Domů     Náboženství a okultismus
Dzimbabwe: Kdo stojí za vybudováním jedinečné pevnosti?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 5.9.2022
1.7tis
Pro místní obyvatele, laické návštěvníky a studované odborníky zůstává stavení obklopeno otazníky. Předmětem sporů není jen jeho zánik, ale také proces vybudování nebo důvod užití… Foto: Jürgen Kehrberger / CC BY-SA 3.0
194
SDÍLENÍ
1.7tis
ZOBRAZENÍ

Hektary plné opracovaných kvádrů vytvářejí jedinečný městský komplex plný budov a stavení. Jde o největší kamennou stavbu na jih od Sahary. Jedná se o pozůstatek nějaké pradávné vyspělé civilizace?

Pro místní obyvatele, laické návštěvníky a studované odborníky zůstává stavení obklopeno otazníky. Předmětem sporů není jen jeho zánik, ale také proces vybudování nebo důvod užití... Foto: Jürgen Kehrberger / CC BY-SA 3.0 Ruiny hlavního města Dzimbabwe Foto:  Jan Derk -  CC - volné dílo Může jít o Šalamounův chrám? Foto: Aart Rietveld collection / CC BY-SA 4.0 Důležitost památky přetrvá do dnešních dní a zrcadlí se na řadě bankovek Foto: Flagmanbruce / CC BY-SA 4.0

Kde se vůbec objekt vzal a kdo ho vytvořil a obýval? Na rozluštění těchto otázek pracují týmy historiků a archeologů již dlouhá léta. Dojít k vysvětlení se jim ale nedaří. Monument si totiž své tajemství drží až do dnešních dnů.

Dlouho předtím, než se Afrikou rozběhnou vojáci z armád bojujících v koloniálních nebo etnických válkách, dojde na jejím jihu k vybudování obrovitého kamenného komplexu. Píše se 11. století, když je západně od jezera Mutirikwe vystavěn areál, který by pojal více než 18 000 obyvatel.

Opracované kvádry velkých rozměrů vytvářejí uchvacující a rafinovanou konstrukci. Stavba je natolik krásná a jedinečná, že dá i název celému státu, v němž leží. Slovo „dzimbabwe“ totiž v překladu znamená „domy z kamene“ a jde o nejpozoruhodnější monument státu Zimbabwe!

Ruiny hlavního města Dzimbabwe Foto: Jan Derk – CC – volné dílo

VELKÁ NEZNÁMÁ

Pro místní obyvatele, laické návštěvníky a studované odborníky zůstává stavení obklopeno otazníky. Předmětem sporů není jen jeho zánik, ale také proces vybudování nebo důvod užití. Než dojde k vztyčení ohromných kamenných valů a hradeb, uběhne skoro 300 let.

Poté ale lidé náhle začnou opouštět zdi monumentu. Nikdo nedokáže určit, proč se tak stane. Říká se, že by se mohlo jednat o útěk před vlivem okolních států nebo kmenů. Pro potvrzení této domněnky ale chybí stopy po násilí nebo bojích.

Na přetřes tak přicházejí teorie o klimatických změnách, epidemických nemocech nebo stěhování obyvatel za nalezišti zlata. Poslední uvedený důvod přitom zní velmi pravděpodobně. Evropané totiž místo objeví právě ve chvíli, když na černém kontinentu hledají naleziště vzácných kovů.

Může jít o Šalamounův chrám? Foto: Aart Rietveld collection / CC BY-SA 4.0

ZLATO NAD ZLATO!

Úvahy o nalezištích zlata a dalšího nerostného bohatství přitom dávají možnost vysvětlení jak zániku, tak také příčiny zbudování komplexu. Jak v 16. století poznamená portugalský cestovatel Goes do své kroniky:

„V srdci země leží pevnost, vybudovaná z velkých těžkých kamenů. Podivuhodně pevné zdivo vypadá zvnitřku i zvenčí stejně, neboť kameny skládané bez malty nemají omítku. Do balvanu nad vchodem je vtesán tak starý nápis, že jej nikdo neumí přečíst.

Kolem dokola na téže planině stojí další pevnosti, v nichž bydleli královští vyšší úředníci. Pokud můžeme posoudit, sloužily všechny k ochraně zlatých dolů…“ Bez konkrétních důkazů je však možné o skutečném důvodu existence a úpadku zimbabwského centra jen spekulovat.

Ať už jsou důvody jakékoliv, jedno je jasné – jde o jedinečnou a nebývalou stavbu. Podobným způsobem a stylem se totiž nestaví široko daleko.

Důležitost památky přetrvá do dnešních dní a zrcadlí se na řadě bankovek Foto: Flagmanbruce / CC BY-SA 4.0

KDO KOMPLEX VYBUDOVAL?

Mnoho lidí uvažuje o tom, že jde o dílo nesmírně vyspělé civilizace. Diskuze se přitom stane velmi politickou. V dobách 19. století, kdy nikdo nedokáže uznat lidskou úctu jedinci, který nemá bílou barvu pleti, je těžké uvěřit tomu, že by mohla na jihu afrického kontinentu vyrůst stavba, jež by byla dílem černošské „primitivní“ populace.

Není proto divu, že začnou kolovat nepodložené zvěsti o stopách a kořenech starodávných evropských vládců, působících v Africe.

Podezření přitom padne i na starověkého izraelského krále Šalomouna († 933/931 př. n. l.).

Spekulace ohledně Šalomounova vlivu přitom podporuje mýtus, který je možné nalézt i na stránkách Bible. Ve Starém zákoně je totiž zanesena pověst, že se na jihu Afriky rozprostírá zlatonosná země s názvem Ofir.

Právě v ní se mají nalézat legendární zlaté doly krále Šalomouna! Verzi o blízkovýchodním původu pak zastávají mnozí badatelé. Stál za vznikem stavby skutečně evropský panovník?

Názor, že se jedná o pozůstatky fénického nebo arabského vlivu, vznese anglický cestovatel a archeolog James Theodore Bent (1852–1897).

Informace založené na bájných příbězích ale poupraví poznatky moderních věd. Mezi první, kteří se tématu začnou odborně a kriticky věnovat, patří anglický egyptolog David Randall Mac-Iver (1873–1945).

Roku 1905 totiž zahájí na místě rozsáhlé archeologické práce. Na jejich základě určí, že se jedná o stavby, které mají bezvýhradně africké kořeny. K podobnému závěru dojde v roce 1929 i anglická archeoložka Gertrude-Caton Thompson (1888–1985). Byla tedy africká kultura mnohem bohatší, než jsme si kdy dokázali představit?

Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 30.9.2022 447
Dlouhou dobu se jí daří unikat před svými pronásledovateli, kteří by ji nejraději viděli na hranici jako ostatní čarodějnice. Její pobyt u anglického města Warrington, odkud také nakonec nepozorovaně zmizí, provází řada zlověstných příběhů, v nichž se mění ve chlupatou bestii podobnou vlkodlaku a zabíjí lidi i dobytek.     Historie malebného města Warrington na […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 1.7tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 1.9tis
Věříte na horoskopy a jste zákazníky kartářek, věštců a numerologů? Pak byste rozhodně měli vědět o pozoruhodném psychologickém fenoménu známém jako Forerův efekt.     Širší povědomí o tomto jevu by řadu nepoctivců z výše uvedených oborů mohlo velmi rychle připravit o práci a dychtivé klienty. Již v 50. letech minulého století totiž psychologové potvrdili […]
od Eva Soukupová 28.9.2022 1.7tis
Na rozdíl od jiných vědců se nestaví skepticky k posmrtnému životu, naopak projevuje silný zájem o spiritismus a několikrát se kladně vyjádří k myšlence možné komunikace se záhrobím. Dokonce prý usiloval o stvoření aparátu, pomocí kterého bude možné s mrtvými promlouvat. Podařilo se mu to? Slavný americký vynálezce Thomas Alva Edison (1847–1931) je znám především […]
od Mirek Brát 24.9.2022 1.5tis
Debata o proutkaření by jistě byla v mnohém barvitější, než politická show v předvečer významných voleb. Naším cílem však není hodnotit tuto metodu, ale podívat se, jak na takové proutkaření pohlížela katolická či protestanská církev. Není to pěkný pohled, navíc to v něm docela i páchne sírou! Proutkaření vzniklo již v dávné historii, kdy se s ním zacházelo […]