Skip to content

Egyptské pyramidy v Gíze: Div světa zůstává neprostupným mystériem

Pyramidový komplex se stal symbolem starého Egypta. Dodnes patří mezi nejzáhadnější stavby, jež kdy byly vytvořeny. Pyramidy jsou pro lidstvo dokonce natolik nepochopitelným výtvorem, že si jejich vznik vysvětlují činností mimozemských bytostí.

Kolik těchto staveb vůbec existuje? Badatelé odhadují, že přibližně sto, přesné číslo však zůstává neznámé.

Letecký pohled na pyramidy. Foto: Wikimedia Commons

Pyramida Rachefova, Menkaureova či Chufuova (které se také říká Velká pyramida), to jsou vůbec ty nejznámější, jež ukrývá horká egyptská poušť. Pro veřejnost je mystériem jejich účel stejně jako způsob, jakým byly postaveny.

Velká pyramida je složena zhruba ze 2 milionů kamenných kvádrů a celkem váží asi 5 000 000 tun! Jak říká badatel Vojtěch Zamarovský (1919–2006): „Co snad nejvíc udivuje návštěvníky pyramidového pole u Gízy, je technický výkon stavitelů pyramid.

“ Nejtěžší kvádr váží 40 000 kilogramů, a přestože tehdejší stavitelé neměli k dispozici jeřáby, neznali kolo a neměli koně, nějak se jim podařilo dostat jej do ohromné výšky. Velká pyramida měřila původně neskutečných 146, 5 metru.

Ohledně techniky stavby pyramid proto vznikají četné spekulace.

Jak tyto ohromující stavby vznikaly? Foto: Wikimedia Commons
VYUŽÍVALY SE RAMPY?

Techniky výstavby mohly být různé. Podle francouzského architekta Jean-Pierra Houdina (*1951) byly zřejmě k výstavbě použity rampy, kterých mohlo existovat několik druhů. Podle badatele se hojně využívaly rampy vnitřní, jejichž pozůstatky jsou později v některých pyramidách dokonce nalezeny.

Další teorie zmiňují i další rampy – takové, jež jsou umístěny cik-cak, či takové, jež stavbu obtáčejí. Rovněž jsou ve hře přímé rampy, které by však pravděpodobně nedokázaly vynést těžké kvádry do tak ohromné výšky.

Kromě systému ramp badatelé navrhují i jiné možnosti. Egypťané prý mohli využívat jistou formu betonu, kdy kvádry odlévaly až na místě. Odpadly by tak otázky týkající se přepravy několikatunových kamenů.

Jenže tato metoda by fungovala pouze při výrobě vápencových bloků a nevysvětlovala by způsob, jakým se na místo dostaly jiné artefakty, například ohromný žulový sarkofág, stojící uvnitř Velké pyramidy.

Ohledně jeho vzniku panují ještě další nejasnosti: „…Chufuův sarkofág v pohřební komoře, který tam stojí nepohnutě už tisíce let, je z jediného kusu šedohnědé žuly a svými rozměry převyšuje šířku i výšku vstupní brány,“ líčí Zamarovský. Byla snad pyramida postavena až poté, co vznikl sarkofág?

V noci působí pyramidy ještě tajemněji. Foto: Wikimedia Commons
TAJEMNÍ STAVITELÉ

Hypotéz ohledně stavby pyramid je bezpočet. Nabízí se také možnost, že Egypťané měli k dispozici bronzové a dřevěné páky, jimiž kameny zdvihali. Žádná z teorií však není potvrzena. Dokonce se ani neví, kolik lidí se na stavbě pyramid podílelo.

Zatímco starověký historik Hérodotos (asi 484–420 př. n. l.) tvrdí, že na pyramidě pracovalo něco kolem 100 000 otroků, novodobé výzkumy ukazují něco jiného. Podle nich mělo být do stavby zapojeno jen asi 30 000 pracantů.

A někteří odborníci se dokonce přiklánějí k číslu 10 000. Přestože se mnoho lidí domnívá, že stavitelé pocházeli z řad otroků, moderní hypotézy hovoří spíše o kvalifikovaných dělnících, jež měli v blízkosti pyramid zajištěno slušně vybavené tábořiště.

Podle Zamarovského by pak ale bylo ke stavbě potřeba asi 5 miliard hodin, což je zhruba 570 000 let! Do dnešní doby se nám nezachovaly ani dostatečné indicie toho, k čemu měly pyramidy sloužit. Snad to měly být faraonovy hrobky, a docela jistě měly náboženský význam.

Zůstává však otázkou, zda tajemné stavby neukrývají dodnes tajná poselství a šifry, jež se nám zatím nepodařilo rozluštit.

Michaela Vondrušková

Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

POŽIVAČNÝ MONTEZUMA II. – Před sexem pil čokoládu
epochalnisvet.cz

POŽIVAČNÝ MONTEZUMA II....

Služebnictvo staví kolem stolu, na němž se to...
V Zoo Liberec se poprvé v historii podařilo odchovat zoborožce šedolícé
epochaplus.cz

V Zoo Liberec se poprvé v...

Výjimečný chovatelský úspěch zaznamenali...
Hruškové taštičky
nasehvezdy.cz

Hruškové taštičky

Jste milovníci hrušek? Pokud ano, tento...
Lanýže v Brně
21stoleti.cz

Lanýže v Brně

Pokud by člověk hledal poklad mezi potravinami,...
Digitální ilustrace zachycující přírodu
epochalnisvet.cz

Digitální ilustrace...

Jak lze vytvářet ilustrace divoké přírody pomocí...
Kráska tone v slzách: další osudová rána
nasehvezdy.cz

Kráska tone v slzách: další...

Prožívá nejtěžší chvíle života, které...
Designový loft na „vysoké noze“
rezidenceonline.cz

Designový loft na „vysoké...

Už jste někdy uvažovali o tom, jaké by to...
Dominikánská republika: Cestou rozmanitosti!
epochanacestach.cz

Dominikánská republika:...

Mnoho z nás se již...
Čína míří k Měsíci
21stoleti.cz

Čína míří k Měsíci

Začátkem posledního listopadového týdne roku 2020...
Velký návrat Must de Cartier
iluxus.cz

Velký návrat Must de Cartier

Slavná kolekce kabelek Must de Cartier...
Co by se stalo, kdybychom si přestali čistit zuby?
epochaplus.cz

Co by se stalo, kdybychom si...

Za jeden jediný den se každému...
Procházka údolím Lužnice
epochanacestach.cz

Procházka údolím Lužnice

K nejstarším značeným...