3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     EVA – robot, který se usmívá
EVA – robot, který se usmívá
od 13.6.2021
3.5tis
Mnozí se obávají, že se roboti jednou vzbouří proti lidstvu – až se tak stane, udělají to s úsměvem. Foto: Pixabay
459
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Nejspíš je to jen otázka času, kdy bude umělá inteligence, neboli AI, natolik propracovaná, že roboti se stanou i spisovateli bestsellerů, zatímco autoři z masa a kostí budou živořit v zapomenutí. Jisté ale je, že roboti lidi nahradí s úsměvem na svých umělých rtech.

Mnozí se obávají, že se roboti jednou vzbouří proti lidstvu - až se tak stane, udělají to s úsměvem. Foto: Pixabay AI už člověka čile nahrazuje v mnoha oborech práce. Foto: Pixabay Bude dalším krokem naučit AI emoce skutečně cítit místo imitování? Foto: Pixabay

Výzkumníkům na Kolumbijské univerzitě v New Yorku se totiž povedlo něco nevídaného – po pěti letech práce a nekonečné řadě pokusů a omylů vytvořili robota, který dokáže vyjádřit lidské emoce pomocí výrazů obličeje.

A pojmenovali ho EVA.

AI už člověka čile nahrazuje v mnoha oborech práce. Foto: Pixabay
AI už člověka čile nahrazuje v mnoha oborech práce. Foto: Pixabay

Lidská lebka je příliš malá

Nápad na robota s lidskými výrazy se zrodila, když „si studenti i já začali všímat, jak na nás roboti v našich laboratořích zírají plastovýma, vypoulenýma očima,“ vysvětluje profesor Hod Lipson.

Postavit robota EVA, který by se usmíval, ale není jednoduché.

„Největší výzvou při vytváření EVA bylo navrhnout systém, který by byl dost kompaktní, aby se vešel do těsného prostoru lidské lebky, a přitom byl dost funkční, aby vyrobil širokou škálu výrazů tváře,“ popisuje těžkosti Lipson.

Bude dalším krokem naučit AI emoce skutečně cítit místo imitování? Foto: Pixabay
Bude dalším krokem naučit AI emoce skutečně cítit místo imitování? Foto: Pixabay

EVA se umí usmívat i mračit

Pak už jen stačí na robotovu hlavu natáhnout umělou modrou kůži a naučit umělou inteligenci, jak poznat a imitovat výrazy lidí kolem.

reklama

EVA umí napodobit nejen šest základních emocí, tedy radost, překvapení, smutek, strach, znechucení a zlost, ale i řadu dalších.

„Jeden den jsem si hleděl své práce, když se EVA na mě usmála tím širokým, přátelským úsměvem. Věděl jsem, že je to čistě strojový smích, ale nemohl jsem si pomoct, instinktivně jsem jí úsměv vrátil,“ vzpomíná Lipson.

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 2.12.2022 1.1tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.4tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.5tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.6tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz