Legenda o britském králi Artušovi by nebyla úplná, pokud bychom z ní vynechali hrad Kamelot. Právě v jeho pevných zdech se měl Artuš setkávat u kulatého stolu se svými rytíři.
Pokud byste chtěli napsat Artušovi, Lancelotovi, Percivalovi, Tristanovi a dalším rytířům nějaký vzkaz před jejich zasedáním, jakou adresu byste na dopis napsali? A došel by vůbec?
O umístění hradu Kamelot se stále spekuluje. Někteří historikové dokonce tvrdí, že hrad Kamelot nikdy neexistoval.
V případě akceptace tvrzení, že bájný hrad z artušovských legend opravdu existoval, budou jeho základy ležet někde v první polovině pátého století.
Od antiky po středověk
Poprvé se legendární Kamelot v písemných pramenech připomíná ve 12. století. Mohlo se však jednat o mnohem starší fortifikaci sahající až k Římanům a jejich okupaci Britských ostrovů.
Ostatně, legenda o Artušovi je sama o sobě zajímavý most spojující antiku a raný středověk, pohanskou a křesťanskou imaginaci.
Spekuluje se, že hrad Kamelot mohl být spojený s osadou Camulodunum, která se stala centrem odporu proti římské invazi.
Stejně tak je hrad Kamelot spojován i s dalšími místy ve Spojeném království, která najdeme v Cornwallu, Somersetu, Essexu a na dalších místech.
Adresát neznámý
V patnáctém století vznikla teorie, že se Kamelot nacházel na místě původního hradu Cadbury v Essexu. V moderních časech tuto lokalitu zkoumal tým archeologů, který skutečně potvrdil prastaré osídlení celé oblasti.
Slibným regionem pro nalezení Kamelotu by mohlo být i hrabství Yorkshire. Někdo zase raději pátrá ve Skotsku v okolí města Roxburgh.
Pokud byste tedy chtěli napsat do minulosti něco milého rytířům kulatého stolu, jedna kolonka pro adresáta vám určitě stačit nebude… I tak je zde velké riziko, že se vám dopis vrátí s poznámkou: Adresát neznámý.