Skip to content

Existoval mstitel Čechů – legendární pérák?

Vyprávějí se o něm historky, za něž by se nemuseli stydět ani scénáristé amerických akčních filmů. Za 2. světové války se prý nečekaně vynořuje z koutů temných ulic a přepadává nacisty, utlačující český národ svou okupací.

Na svých botách s péry prý dokáže jediným skokem přeskočit vlak nebo celou ulici. Nikdy však není chycen, neboť vždy zmizí jako duch.

Záře ručních svítilen osvětluje chodník potemnělé ulice. U zdi jednoho z domů stojí strnulí němečtí vojáci. Jejich ruce křečovitě svírají samopaly, v jejich tvářích se zračí napjaté očekávání. Vedle nich sedí vystrašení psi a lísají se jim k nohám.

Z dálky je pozoruje český zaměstnanec železnic, dnes již zesnulý Josef Špiling, který přichází z druhé strany ulice. Hrobové ticho je přerušováno jen tlumeným hovorem ozbrojenců, za nimiž se ve tmě rýsují obrysy náspu železniční trati.

Náhle se ozve houkání a syčení přijíždějícího vlaku a ze tmy se vynoří temný stín postavy. Nacisté na něj zběsile střílí, ale vše je marné – kulky míjí cíl. Záhy se prý osoba v temnotě odrazí od země, přeskakuje jedoucí vagóny a velkými skoky mizí ve tmě na svahu kopce.

Špiling i němečtí pronásledovatelé jen překvapeně zírají za vlakem. Až do teď si mysleli, že pérák je pouze vymyšlenou báchorkou! Kdo byl tento záškodník, kterého prý Špiling zahlédl za 2. světové války na pražském Žižkově?

Existoval tento tajemný postrach nacistů doopravdy?
PŘÍZRAK Z HUSITSKÉ ULICE

Předešlou příhodu Špiling vypráví svému známému Jiřímu Klingrovi z pražských Kobylis. Ten doplňuje historku o další podrobnosti: „Josef Špiling ho zahlédl na vlastní oči (…) Pozdě večer se vracel z práce domů Husitskou ulicí, ale zastavili ho němečtí vojáci.

Oblast kolem dnešního Tachovského náměstí byla uzavřena, objevil se tam prý pérák.“ Němečtí vojáci onoho večera tajemného péráka nechytí. Ovšem na přítomnost této záhadné osoby s neuvěřitelnými schopnostmi Špiling ani další svědci až do své smrti nezapomenou!

Ale existoval vůbec pérák? A kdo jím mohl být? Po obsazení Československa v roce 1939 německými vojáky začínají léta nacistické hrůzovlády. Po pražském atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha (1904–1942) v květnu 1942 nacistický teror v Česku ještě sílí.

Ve zdánlivě bezvýchodné situaci se prý náhle objevuje český válečný hrdina, který děsí nacisty i kolaboranty – záhadný pérák!

PŘES VLTAVU JEDEN SKOK!

Prahou a dalšími městy tehdejšího Protektorátu se začínají šířit příběhy o muži v dlouhém černém plášti, s botami opatřenými velkými pružinami, který se občas vynoří z noční tmy, udeří na nacisty a unikne pryč.

Není známo, že by někdo spatřil jeho tvář – možná proto, že díky tehdejšímu povinnému zatemňování oken (opatření kvůli nočním náletům spojeneckých bombardérů – pozn. red.) jsou noční ulice českých měst ještě temnější než kdykoliv předtím.

Nebo snad nosil pérák na obličeji masku? Muž má poškozovat nacistům techniku, píše provokativní protiněmecká hesla po zdech, občas prý dokonce přepadne hlídku německých vojáků. Díky pérům na nohách údajně dokáže skákat do neuvěřitelné výšky a dálky.

Umí prý přeskočit nejen jedoucí vlak, vysokou zeď či ulici, ale přeskočí dokonce i přes střechy domů nebo celou Vltavu! Opravdu by obyčejný člověk mohl jen s pomocí pružin na nohách překonat tak velké vzdálenosti?

I když mnohé jeho výkony jsou jistě značně přehnané, cvičený cirkusový artista nebo atlet by možná mohl alespoň některé popisované kousky dokázat.

Pérák se v současnosti stává hrdinou filmů i komiksů.
ZAPOMENUTÝ VÁLEČNÝ VYNÁLEZCE?

V červenci 1999 si německý vynálezce Alexander Böck nechává patentovat skákací boty na pružinách, pomocí nichž dokážou trénovaní jedinci vyskočit až do výšky 3 metrů. Mohl si podobné (nebo dokonce ještě výkonnější pružiny) již o desítky let dříve tajně vyrobit jakýsi fyzicky zdatný český podivín nebo odbojář, a vysloužit si tak přezdívku pérák?

Vždyť český strojní průmysl té doby patří mezi světovou špičku a tehdejší Češi jsou známí svou vynalézavostí a zručností! Anebo muž ovládal ještě nějaké východní bojové umění, umožňující mu podobně neuvěřitelné výkony?

Údajný pérák se prý postupně objevuje na mnoha místech Prahy a vždy má uniknout vysokými skoky. Nejčastěji je vídán na pražském Vyšehradě, Olšanských hřbitovech, na Žižkově v okolí dnešní Husitské a Koněvovy ulice, na Karlově náměstí, ale také v branickém lomu, v Košířích a v Šárce.

Mimo Prahu pak jeho působnost zahrnuje především Plzeň a Brno, kde prý často skáče po střechách domů v dnešní Francouzské ulici. Ale zahlédnut má být i u kapličky v obci Drahelčice poblíž Rudné u Prahy.

MĚL ZASTRAŠIT A CHRÁNIT

Existoval tento tajemný hrdina, nebo šlo jen o legendu, která měla podpořit sebevědomí utlačovaných Čechů? „Naši lidé dobře věděli, že neexistuje, že ho někdo vymyslil, aby odradil ženy od nočních směn,“ říká o pérákovi paní Helena Janišová z Prahy 1. Byl snad pérák vymyšleným mýtem pro zastrašení žen, aby zůstaly v bezpečí svých domovů? Ženy z pražských Vysočan kvůli němu v době války skutečně odmítaly chodit do továren na noční směny. To ale nacisty rozzuřilo, a tak chtěli zjistit, jak je to s pérákem doopravdy.

Proto po něm v Praze pátraly oddíly německé armády a Sicherheitsdienstu (nacistické zpravodajské služby). Nikdy ho sice nechytily, ale jsou zde jisté indicie, naznačující, že celý příběh může mít reálné jádro.

Třeba podle svědectví pana Zíky z Prahy měl pérák na Žižkově přepadnout dokonce oddíl německých elitních jednotek SS (Schutzstaffel).

Pérák si měl podle svědectví bez problémů troufnout i na zlotřilé jednotky SS.
KDO ULOVÍ PÉRÁKA?

Existují však i další, zcela konkrétní vzpomínky na podivnou postavu muže, objevujícího se prý občas proti nočnímu nebi. Miluše Svobodová z Prahy za 2. světové války údajně viděla, jak oddíly Sicherheitsdienstu několikrát pořádaly v pražské Libni na údajného péráka neúspěšný hon.

Její svědectví (společně se vzpomínkami Josefa Špilinga) je tak přesné, že nasvědčuje existenci tajemného odbojáře! Tomuto názoru nahrávají i výsledky výzkumu českého vědce Dr. Miloše Pulce z tehdejší Československé akademie věd.

Podle ankety uspořádané v 60. letech 20. století mezi obyvateli tehdejšího Československa se prý tajemný pérák objevil již na Jihlavsku, a to v letech 1936–1937. Zde jej prý lidé mnohokrát spatřili, jak přeskakuje vlaky jedoucí z Havlíčkova Brodu (tehdejší Německý Brod) do Humpolce.

PROSKÁKAL CELÝ SVĚT

Z meziválečného Československa jsou zaznamenány případy venkovských farářů a jejich pomocníků, kteří chtějí přivést své „ovečky“ k víře strašením – na hlavu si mají nasazovat masky a na nohy boty s pružinami.

Byl tedy pérák, strašící později nacisty, někdo z českých farářů nebo kostelníků?

Zprávy o podobných bytostech se však objevují již na počátku 20. století v Rusku nebo v 19. století ve Velké Británii. Britové tuto bizarní a údajně škodolibou skákající postavu nazývají Springer Jack (česky Skákající Jack).

Na počátku 20. století, kdy prý bytost mizí z této ostrovní země, se objevuje v USA. Zde má být vídána až do roku 1945. To je velice zajímavá souvislost, neboť právě tehdy končí nejen 2. světová válka, ale údajně také působení českého péráka!

Naznačuje to, že šlo o skupinu výstředních, fyzicky zdatných osob, které jedna od druhé přebíraly nápad napříč státy a kontinenty? Ať je pravda jakákoliv, příběh o excentrickém českém hrdinovi, jenž nebyl nikdy dopaden, svou tajemností provokuje dodnes.

Autor článku: Petr Koutský

Foto: nasregion.cz, dvojka.rozhlas.cz, stoplusjednicka.cz, historyonthenet.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jak fascinující může být pracovní místo
rezidenceonline.cz

Jak fascinující může být...

Ippolito Fleitz Group má za sebou řadu...
Andělská hora: Působí zde dva druhy energií?
epochaplus.cz

Andělská hora: Působí zde...

Andělská hora na Karlovarsku je výjimečná z...
Proč je tak náročné shodit nadbytečné kilogramy? Viníkem je i evoluce
21stoleti.cz

Proč je tak náročné shodit...

Nadváha a obezita jsou globálním problémem,...
Taneční hodiny
skutecnepribehy.cz

Taneční hodiny

Z balkonu jsem pozorovala...
Incident z Alenconu: Přistálo na kopci UFO?
epochalnisvet.cz

Incident z Alenconu:...

Americký Roswell, brazilská Varginha nebo britský...
Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
panidomu.cz

Noční můry: Když vás probudí...

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu....
Jak pomoci ochrnutým opět chodit?
epochaplus.cz

Jak pomoci ochrnutým opět...

Strach. Bezmoc. Ale i naděje. Pro ochrnuté...
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Nová realita: Soukromým letadlem na dovolenou za ceny business class
iluxus.cz

Nová realita: Soukromým...

Pronájem soukromého letadla od české...
Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...
Promarnila svou životní šanci?
nasehvezdy.cz

Promarnila svou životní šanci?

Na muže měla vždycky...