Na zemi se v křeči svíjí malý chlapec. Před pár okamžiky ho kousnul smrtelně jedovatý had. Lidé proto rychle doběhnou pro zaklínače. Ten vyndá cosi, co se na první pohled podobá onyxu a přiloží to dítěti na ránu.
Podle muže dokáže nerost do sebe vstřebat veškerý jed. Je to možné a je pravda, že na jeho majitele hadi neútočí?
U hrobu pira Namana Shaha v pákistánském Amarkotu se scházejí vyznavači tajemného hadího kultu. Jde o jedince, kteří se živí zabíjením nebezpečných plazů.
„Mnozí z nich strávili celé dny v obležení prudce jedovatých hadů, a přesto vyvázli nezraněni a dokonce i tehdy, byli-li uštknuti,“ uvádí záhadolog Arnošt Vašíček (*1953).
S podobnými hadími bratrstvy a zaklínači se můžeme setkat napříč Orientem, hodně jich je samozřejmě v Indii či Thajsku. Jsou zaznamenány i případy, kde jeden lovec dokázal během dne zabít přes sto hadů. Jak je to možné?
Bratrstva si svá tajemství celkem očekávatelně bedlivě střeží. Přesto na veřejnost unikla informace, že jim má pomáhat záhadný kámen…
Má vysávat jed
Udýchaný chlapec nemůže popadnout dech. Na mýtině kousek za malou indickou vesnicí byl svědkem něčeho fascinujícího. Zaklínač hadů na ní zachránil jeho kamaráda, který se dostal mezi kobry, z nichž jedna ho uštkla.
„Hadi zasyčeli a začali se stahovat, jako kdyby se ho báli,“ říká hoch svým rodičům, když se trochu uklidní. Pak lovec hadů údajně vytáhl podivný balvan a přiložil ho dítěti na krvavou ránu.
Hornina má vypadat jako onyx, kámen je tedy černý s výraznou bílou skvrnou, jen je pórovitější. „Pevně se mu přilepil na kůži,“ dodává chlapec. Záhadný minerál má totiž přilnout k ráně a odpadnout, až když z těla vysaje veškerý jed. Existuje ale skutečně takový nerost?
Sídlo démonického dymeje?
Podle některých záhadologů mohou kameny vyzařovat energii a mají magické vlastnosti. Naši dávní předci je podle všeho používali také k léčení. Hadí bratrstva na ně možná navazují, když se jim podařilo objevit jejich další tajemné síly.
Onyx by se k boji s hady jevil jako ideální. Jde o ochranný kámen, který dodává sílu a chrání v konfliktech všeho druhu.
„Podle dávných pramenů je tomu i z toho důvodu, že onyx býval často příbytkem bytosti známé jako dymej,“ upozorňuje publicistka Helena Pelikánová. Chrání tedy zaklínače před hady démonické stvoření uvnitř nerostu?
Organického původu
Skupinka výzkumníků si bedlivě prohlíží zaklínačský „kámen“. Bratrstva je sice ukrývají a chrání jako oko v hlavě, přesto se nedávno podařilo jeden takový získat pro vědecké účely. Po nedlouhém zkoumání ale badatelé zjistí, že o žádný nerost nejde.
Hadí „kámen“ je organického původu. „Je prý zvláštním a nesmírně vzácným produktem hadího organismu,“ dočítáme se v knize Utajený svět.
Nalézt ho je prý možné u jednoho z několika set brejlovců a to v zadní části tlamy mezi horní čelistní kostí a sliznicí podnebí. Biologům se jeho existenci zatím nepodařilo potvrdit. Před pár lety se jim ale konečně povedlo rozluštit tajemství kobřího jedu. Záhadný artefakt orientálních zaklínačů tak možná již brzy nebude zapotřebí.