O věhlasném meči krále Artuše se toho napsalo dost a dost. Co takhle si udělat výlet na jih a podívat se na zbraň jiného legendárního hrdiny. Je jím El Cid, kastilský rytíř a vojevůdce, v současném Španělsku národní hrdina. Také El Cid měl mysteriózní zbraň.
Jednalo se o meč tizón. Existovala skutečně taková zbraň?
El Cid se vyznamenal jako vojevůdce úvodního období reconquisty, jejíž cílem bylo ovládnutí Pyrenejského poloostrova, jehož velkou část v jedenáctém století ovládali Arabové. El Cid se vyznamenal dobytím Valencie. Jeho hrdinské činy líčí slavný epos Píseň o Cidovi.
Magický meč
Meč El Cida je nyní uchováván ve španělském městě Burgos. Slavný tizón byl v historii uložen i v zámku Marcilla a madridském armádním muzeu.
Problém s přesnou identifikací meče legendárního El Cida je i v tom, že tizón bylo v minulosti i obecné označení určitého typu-druhu meče. Meč vojevůdce El Cida měl však samozřejmě i magické vlastnosti.
Děsil nepřátele a pomáhal svému majitel. Dokonce i po smrti, jak dokládá jedna zajímavá legenda. Podle ní bylo po smrti vojevůdcovo tělo v roce 1099 posazeno v plné zbroji na koně.
Našel se však jeden podivín, který se rozhodl, že bude mrtvému hrdinovi trhat vousy. Meč ho srazil…
Otázky zůstávají
Mnozí odborníci se nemohou shodnout, zda je meč z Burgosu skutečně pravou relikvií z majetku národního hrdiny.
I kritikové však připouštějí, že alespoň některé části meče prokazatelně pocházejí z jedenáctého století, z období, kdy El Cid konal svoje hrdinské skutky.
Dozajista vám na otázku po pravosti meče El Cida odpoví jinak rodilý Španěl v porovnání například se zástupcem kmene Mende ze Sierra Leone.
Řešení záhad kulturních artefaktů spojených s národními hrdiny záleží i na velikosti úhlu případného vlasteneckého pohledu.