Říká se jim fantomové, nebo také přízračné ostrovy. Někdy i stovky let se objevovaly na mapách, ale v moderních časech byste už na ně nohou nevstoupili. Zmizely, rozplynuly se jako přízraky. Existovaly někdy?
Takovými ostrovy byl proslulý zejména Atlantský oceán. Najdou se však i příklady, kdy se záhadný ostrov měl nacházet jen pár kilometrů od evropského pobřeží, a to nikoli v oceánu, ale ve vnitřním moři!
Ostrov Cyanida
V Černém moři – u pobřeží starověké Thrácie zakreslili již antičtí geografové velký ostrov. Jeho jméno bylo Cyanida. Pokud by i nyní existoval, našli bychom ho naproti současné bulharsko-turecké hranici, jižně od populárního černomořského letoviska Sozopol.
Zanesen byl do map ještě v roce 1467. Potíž je v tom, že v současnosti zde žádný takový ostrov není.
Připomíná to příběh o zkáze Atlantidy. Propadl se snad ostrov Cyanida do moře během jednoho strašlivého dne a jedné děsivé noci?
Bulharská „Atlantida“
Do řešení záhady zmizení ostrova Cyanida se pustil ve dvacátém století bulharský vědec Dinyo Kanev (1922-1997). Podle jeho teorie ostrov skutečně existoval, nejednalo se tedy o omyl starověkých a středověkých kartografů.
V důsledku geologických pochodů završených mohutným zemětřesením se však ostrov doslova „propadl“ do moře. Vypočítána byla dokonce i jeho rozloha.
Ostrov Cyanida by velikostí odpovídal současnému řeckému ostrovu Thasos, a to rozhodně není žádný bezvýznamný drobeček uprostřed nekonečného moře. Definitivní zánik ostrova Cyanida měl nastat okolo roku 1400.
Je to zároveň i výzva pro podmořské archeology, protože tato bulharská “Atlantida“ by mohla přinést řadu zajímavých objevů. Samozřejmě, pouze za předpokladu, že je teorie existence a rychlé zkázy ostrova pravdivá.