21. června 2014: V britské osadě Popham je v poli objeven záhadný agrosymbol ve tvaru šesticípé hvězdy.
Domů     FILADELSKÝ EXPERIMENT: Šílená akce Tesly a Einsteina?
FILADELSKÝ EXPERIMENT: Šílená akce Tesly a Einsteina?
od 8.4.2024
2.6tis
Opravdu se na této lodi děly nevysvětlitelné události, kdy například mizeli vojáci neznámo kam? Foto: US NAVY – volné dílo
285
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Před 80 lety se za zavřenými dveřmi rozhodne americká armáda dát zelenou projektu, který zahýbe celým vědeckým světem. Jeho režii mají pevně v rukou dva vědecké mozky, jejichž fantazie je naprosto bezbřehá. Úkol je jasný – zbořit časoprostor! Podaří se?

Celá operace svou podstatou připomíná záhadu bermudského trojúhelníku a dodnes budí ze spánku i ta největší esa z řad záhadologů.

V experimentu, při němž má z filadelfského přístavu zmizet obří torpédoborec, září dva geniální fyzikální mozky – Albert Einstein (1879–1955) a Nikola Tesla (1856–1943). Doopravdy se však k takto riskantní hře propůjčí?

Americká armáda o záležitosti dodnes mlčí. Podle ní jde jen o pořádně nafouknutou bublinu. Doopravdy je možné, aby na jedné z největších záhad, kterou se daří desítky let držet pod pokličkou, bylo něco pravdy?

Opravdu se na této lodi děly nevysvětlitelné události, kdy například mizeli vojáci neznámo kam? Foto: US NAVY - volné dílo Tesla je opředen nejednou záhadou. Foto: Napoleon Sarony – Marc Seifer Archive - Volné dílo Einstein má podle záznamů s americkou armádou spolupracovat v letech 1943 až 1944. Foto: Ferdinand Schmutzer - Adam Cuerden - volné dílo

Mocné přání

Kdybyste mohli nechat něco zmizet, cokoli. Co by to bylo? Americká armáda se při vyslovení této otázky dlouho rozmýšlet nemusí. Lodě a ponorky! Za objevení klíče k vytoužené neviditelnosti by klidně platila zlatem.

Její velké, kovové kolosy plující pod mořskou hladinou jsou totiž pro nepřítele jako magnet. Na to, aby dokázala přepsat dějiny však sama nestačí. Potřebuje mozek – nejlépe geniální, pro který nemožné není překážkou. A údajně pro svůj projekt získá hned dva!

Pod vlivem šedých eminencí?

První smělý pokus o zneviditelnění se má údajně uskutečnit už v roce 1931, kdy neviditelnost jako taková zaměstnává vědce v čele s Teslou nebo Johnem von Neumannem (1903–1957).

Svá zkoumání přitom opírají o poznatky doktora Davida Hilberta (1862–1943), největšího matematika 20. století, jehož velkou libůstkou jsou mnohačetné vesmíry a víceúrovňové reality. Je to ale srbský vynálezce Tesla, který celý výzkum řídí.

Jeho jméno je v té době už ověnčeno spoustou zvučných patentů. Vynález střídavého proudu je přelomový pro celý svět.

Podle některých náznaků má mít tento charismatický muž s pěstěným knírkem blízko k nadpozemským civilizacím, což mu vytváří prakticky neomezené pole působnosti. Je možné, že má slavná vědecká kapacita za sebou skupinku mocných našeptavačů?

Fyzikální mozky

Ve skutečnosti jsou to spíše myšlenky další vědecké kapacity, geniálního Einsteina, které projekt postrčí správným směrem. A to i přesto, že se tento slavný badatel údajně na výzkumu osobně nepodílí.

Podle později zveřejněných záznamů však šedovlasý génius s námořnictvem v letech 1943 až 1944 spolupracuje. Jde o náhodu, nebo v minulosti kdosi záměrně poupraví fakta? K neoficiálním pokusům má ale dojít už v roce 1933 a k opakování o sedm let později.

Na všechny vláda neváhá uvolnit skutečně tučnou sumu peněz. Očekávaný výsledek je však i přesto v nedohlednu. Celý trik totiž spočívá v osobitém kouzlu elektromagnetického pole, které ohýbá světelné paprsky tak, aby věc okolo nich zmizela.

Zároveň má také přispět k narušení čtvrtého rozměru neboli času, který určuje trojrozměrnou realitu.

Na novém písečku

To nejlepší má proto teprve přijít. Stačí si počkat na rok 1942. Tehdy si totiž celý výzkum bere pod křídla americká vláda. Už má dost pouhého financování, které nikam nevede. Touží být ve středu dění a mít osud svého vymodleného projektu pevně v rukách.

Jelikož ale chybí dobové záznamy, lze se jen dohadovat, co vlastně má být onou vysněnou metou. Ve stejném roce má Tesla dát od všeho ruce pryč. Má strach o případnou bezpečnost všech zúčastněných. Žezlo proto přebírá von Neumann.

Od vstupu Spojených států do 2. světové války sice neuplynul ještě ani rok, ale tato velmoc rozhodně nehodlá ztrácet čas.

Einstein má podle záznamů s americkou armádou spolupracovat v letech 1943 až 1944. Foto: Ferdinand Schmutzer - Adam Cuerden - volné dílo
Einstein má podle záznamů s americkou armádou spolupracovat v letech 1943 až 1944. Foto: Ferdinand Schmutzer – Adam Cuerden – volné dílo

Hustý, zelený závoj

Den D je naplánován na 22. července 1943. Ve filadelfských docích, kde právě kotví pokusný torpédoborec USS Eldridge, by se atmosféra dala přímo krájet.

Zatímco při běžném provozu se na palubě nachází přes 200 námořníků, nyní je přítomno jen nutné minimum, které má za úkol loď obsluhovat. Všichni netrpělivě čekají, co se bude dít.

Jakmile je do kovového kolosu vpuštěn elektrický proud, přístav zahalí hustá, nazelenalá mlha a loď se částečně vytratí. Ještě než se opar stačí pořádně rozplynout, už vláda vymýšlí nový termín. Ten je nakonec stanoven na 28. října.

Tomu, že si někteří z členů posádky stěžují na bolesti hlavy, nikdo nepřikládá velkou váhu.

Ztraceni v čase

Druhý pokus je skutečným soustem pro konspirátory. Nikdo totiž dodnes neví, co se vlastně stalo.

Údajně však má USS Eldridge pod náporem modrého dýmu okamžitě zmizet a na několik málo vteřin se i s celou posádkou ocitnout ve 350 kilometrů vzdáleném Norfolku ve Virginii.

Podle jednoho z přeživších se má torpédoborci také podařit cestovat v čase, a to o deset sekund nazpět. Kruté následky ale na sebe nenechají dlouho čekat.

Lidský organismus není na takový druh experimentu připraven a Teslovy počáteční obavy tak nabývají konkrétních obrysů.

Tesla je opředen nejednou záhadou. Foto: Napoleon Sarony – Marc Seifer Archive - Volné dílo
Tesla je opředen nejednou záhadou. Foto: Napoleon Sarony – Marc Seifer Archive – Volné dílo

Lidská skládačka

Když má celé představení dojít ke svému zdárnému konci, mohou všichni přítomní konečně na vlastní oči spatřit rozsah napáchaných škod. Loď má být z velké části poškozená, některé její části pak chybějí úplně.

Členové posádky mají být naprosto dezorientovaní a jako smyslů zbavení pobíhat po palubě sem a tam. U části z nich se začínají objevovat příznaky schizofrenie. Ti méně šťastní navždy zmizí v časoprostoru.

Během pokusu má navíc dojít k interakci mezi lidskými těly a materiálem lodě. Nevinným přihlížejícím se má proto naskytnout pohled na části těl zatavených do trupu lodi.

Stačí jen 10 sekund, aby se lidské tělo pod náporem zmatků a ztráty „pevné půdy pod nohama“ zbláznilo. Následky si všichni nesou do konce života. Ti, kteří během experimentu přijdou o rozum, mají doživotně skončit v sanatoriích. Skutečně armáda v honbě za vlastním prospěchem obětuje lidské životy?

Hon za senzací

Od té doby jako by se po všem slehla zem. Událost vyplave na povrch až v roce 1955, kdy ufolog Morris K. Jessup (1990–1959) najde ve své schránce několik dopisů.

Jejich odesilatelem je neznámý muž vystupující pod přezdívkou Carlos Miguel Allende, který tvrdí, že byl v minulosti svědkem neuvěřitelně fascinující podívané. Takové, která by ufologovi mohla změnit život.

Komunikace mezi oběma muži se rozjíždí, ale skončí na mrtvém bodě ve chvíli, kdy Allende není schopen poskytnout jediný důkaz! Jediné, k čemu je schopný odkázat, je jakýsi článek ve filadelfských novinách. Ten se však nikdy nepodaří dohledat.

Jessup je ale do celé události natolik ponořen, že i přes absenci důkazů jde s celou věcí ven. Proč?

Konspirační šílenství

Svým objevem totiž rozpoutá neuvěřitelné konspirační šílenství. Zatímco jedni nevěřícně kroutí hlavami nad drzým výmyslem, druzí neskrývaně obdivují fyzikální um dvou vědeckých kapacit.

Námořnictvo veškeré dohady adresované jejich směrem ale systematicky vyvrací. Na utajení celé záležitosti mají prý vynaložit až několik miliard dolarů!

Sporná je také účast Tesly i Einsteina na celém projektu a fakt, že za celých 11 let nikdo o celé záležitosti nepromluví. Je snad lidem mlčení nakázáno? Údajně jsou o několik let později nalezeny dva dopisy, v nichž Einstein o experimentu píše!

Ať už je pravda jakákoli, celá událost dá vzniknout legendě, která nemá dosud ve vědeckém světě obdoby.

Foto: Creative Commons
Související články
od 21.6.2024 659
V blízkosti severokorejského chrámu Jongmyo archeologové v roce 2012 objevují údajný úkryt jednorožce. Patří skutečně tomuto mýtickému tvorovi? O jednorožcích vypráví celá řada očitých svědků. Podle nich se jedná o nádherné, mírumilovné bytosti s kouzelnými schopnostmi. Dá se těmto příběhům věřit? Nádvoří konfuciánského chrámu Jongmyo, který se na
od 21.6.2024 897
Pozoruhodné kamenné koule obřích rozměrů se nacházejí po celém světě. Jejich tvar je tak přesný, že mnozí věří v jejich umělý původ. Nyní se do popředí dostávají kamenné koule z Bosny. Jejich nálezce věří, že je vytvořila dosud neznámá vyspělá civilizace. Může být jeho hypotéza pravdivá? Na pobřeží Jižního ostrova Novéh
od 20.6.2024 1.7tis
Je tomu 128 let, kdy v jedné z londýnských uliček poprvé vraždil neblaze proslulý Jack Rozparovač. Přes snažení stovek lidí zůstává i po takové době identita sériového vraha záhadou. Podezřelých je ovšem celá řada. Podívejte se s námi na ty nejslavnější a nejzajímavější. Co všechno ukazuje na jejich vinu? A jaký mohli mít motiv? [gallery ids="129744,129751,129753,129757,129765,129781,129782,129
od 19.6.2024 2.5tis
Záhadné monstrum ze skotského jezera Loch Ness je opět středem pozornosti. Tohoto až 20 metrů dlouhého živočicha s přibližně třímetrovým krkem mělo za několik posledních měsíců spatřit mnoho svědků. V některých případech se ho údajně podařilo dokonce i vyfotografovat!   Již mnohokrát prý byla nafilmována a zach
od 18.6.2024 2.3tis
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-grachtů, napadne vás, zda se pod hladinou může ukrývat i nějaké nebezpečí… Máme pro vás odpověď! Amsterdam je někdy přirovnáván k italským Benátká
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o