4. května 2021: V australském národním parku Springbrook jsou termální kamerou pořízeny fotografie yowieho.
Domů     FILADELSKÝ EXPERIMENT: Šílená akce Tesly a Einsteina?
FILADELSKÝ EXPERIMENT: Šílená akce Tesly a Einsteina?
od 8.4.2024
2.6tis
Opravdu se na této lodi děly nevysvětlitelné události, kdy například mizeli vojáci neznámo kam? Foto: US NAVY – volné dílo
285
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Před 80 lety se za zavřenými dveřmi rozhodne americká armáda dát zelenou projektu, který zahýbe celým vědeckým světem. Jeho režii mají pevně v rukou dva vědecké mozky, jejichž fantazie je naprosto bezbřehá. Úkol je jasný – zbořit časoprostor! Podaří se?

Celá operace svou podstatou připomíná záhadu bermudského trojúhelníku a dodnes budí ze spánku i ta největší esa z řad záhadologů.

V experimentu, při němž má z filadelfského přístavu zmizet obří torpédoborec, září dva geniální fyzikální mozky – Albert Einstein (1879–1955) a Nikola Tesla (1856–1943). Doopravdy se však k takto riskantní hře propůjčí?

Americká armáda o záležitosti dodnes mlčí. Podle ní jde jen o pořádně nafouknutou bublinu. Doopravdy je možné, aby na jedné z největších záhad, kterou se daří desítky let držet pod pokličkou, bylo něco pravdy?

Opravdu se na této lodi děly nevysvětlitelné události, kdy například mizeli vojáci neznámo kam? Foto: US NAVY - volné dílo Tesla je opředen nejednou záhadou. Foto: Napoleon Sarony – Marc Seifer Archive - Volné dílo Einstein má podle záznamů s americkou armádou spolupracovat v letech 1943 až 1944. Foto: Ferdinand Schmutzer - Adam Cuerden - volné dílo

Mocné přání

Kdybyste mohli nechat něco zmizet, cokoli. Co by to bylo? Americká armáda se při vyslovení této otázky dlouho rozmýšlet nemusí. Lodě a ponorky! Za objevení klíče k vytoužené neviditelnosti by klidně platila zlatem.

Její velké, kovové kolosy plující pod mořskou hladinou jsou totiž pro nepřítele jako magnet. Na to, aby dokázala přepsat dějiny však sama nestačí. Potřebuje mozek – nejlépe geniální, pro který nemožné není překážkou. A údajně pro svůj projekt získá hned dva!

Pod vlivem šedých eminencí?

První smělý pokus o zneviditelnění se má údajně uskutečnit už v roce 1931, kdy neviditelnost jako taková zaměstnává vědce v čele s Teslou nebo Johnem von Neumannem (1903–1957).

Svá zkoumání přitom opírají o poznatky doktora Davida Hilberta (1862–1943), největšího matematika 20. století, jehož velkou libůstkou jsou mnohačetné vesmíry a víceúrovňové reality. Je to ale srbský vynálezce Tesla, který celý výzkum řídí.

Jeho jméno je v té době už ověnčeno spoustou zvučných patentů. Vynález střídavého proudu je přelomový pro celý svět.

Podle některých náznaků má mít tento charismatický muž s pěstěným knírkem blízko k nadpozemským civilizacím, což mu vytváří prakticky neomezené pole působnosti. Je možné, že má slavná vědecká kapacita za sebou skupinku mocných našeptavačů?

Fyzikální mozky

Ve skutečnosti jsou to spíše myšlenky další vědecké kapacity, geniálního Einsteina, které projekt postrčí správným směrem. A to i přesto, že se tento slavný badatel údajně na výzkumu osobně nepodílí.

Podle později zveřejněných záznamů však šedovlasý génius s námořnictvem v letech 1943 až 1944 spolupracuje. Jde o náhodu, nebo v minulosti kdosi záměrně poupraví fakta? K neoficiálním pokusům má ale dojít už v roce 1933 a k opakování o sedm let později.

Na všechny vláda neváhá uvolnit skutečně tučnou sumu peněz. Očekávaný výsledek je však i přesto v nedohlednu. Celý trik totiž spočívá v osobitém kouzlu elektromagnetického pole, které ohýbá světelné paprsky tak, aby věc okolo nich zmizela.

Zároveň má také přispět k narušení čtvrtého rozměru neboli času, který určuje trojrozměrnou realitu.

Na novém písečku

To nejlepší má proto teprve přijít. Stačí si počkat na rok 1942. Tehdy si totiž celý výzkum bere pod křídla americká vláda. Už má dost pouhého financování, které nikam nevede. Touží být ve středu dění a mít osud svého vymodleného projektu pevně v rukách.

Jelikož ale chybí dobové záznamy, lze se jen dohadovat, co vlastně má být onou vysněnou metou. Ve stejném roce má Tesla dát od všeho ruce pryč. Má strach o případnou bezpečnost všech zúčastněných. Žezlo proto přebírá von Neumann.

Od vstupu Spojených států do 2. světové války sice neuplynul ještě ani rok, ale tato velmoc rozhodně nehodlá ztrácet čas.

Einstein má podle záznamů s americkou armádou spolupracovat v letech 1943 až 1944. Foto: Ferdinand Schmutzer - Adam Cuerden - volné dílo
Einstein má podle záznamů s americkou armádou spolupracovat v letech 1943 až 1944. Foto: Ferdinand Schmutzer – Adam Cuerden – volné dílo

Hustý, zelený závoj

Den D je naplánován na 22. července 1943. Ve filadelfských docích, kde právě kotví pokusný torpédoborec USS Eldridge, by se atmosféra dala přímo krájet.

Zatímco při běžném provozu se na palubě nachází přes 200 námořníků, nyní je přítomno jen nutné minimum, které má za úkol loď obsluhovat. Všichni netrpělivě čekají, co se bude dít.

Jakmile je do kovového kolosu vpuštěn elektrický proud, přístav zahalí hustá, nazelenalá mlha a loď se částečně vytratí. Ještě než se opar stačí pořádně rozplynout, už vláda vymýšlí nový termín. Ten je nakonec stanoven na 28. října.

Tomu, že si někteří z členů posádky stěžují na bolesti hlavy, nikdo nepřikládá velkou váhu.

Ztraceni v čase

Druhý pokus je skutečným soustem pro konspirátory. Nikdo totiž dodnes neví, co se vlastně stalo.

Údajně však má USS Eldridge pod náporem modrého dýmu okamžitě zmizet a na několik málo vteřin se i s celou posádkou ocitnout ve 350 kilometrů vzdáleném Norfolku ve Virginii.

Podle jednoho z přeživších se má torpédoborci také podařit cestovat v čase, a to o deset sekund nazpět. Kruté následky ale na sebe nenechají dlouho čekat.

Lidský organismus není na takový druh experimentu připraven a Teslovy počáteční obavy tak nabývají konkrétních obrysů.

Tesla je opředen nejednou záhadou. Foto: Napoleon Sarony – Marc Seifer Archive - Volné dílo
Tesla je opředen nejednou záhadou. Foto: Napoleon Sarony – Marc Seifer Archive – Volné dílo

Lidská skládačka

Když má celé představení dojít ke svému zdárnému konci, mohou všichni přítomní konečně na vlastní oči spatřit rozsah napáchaných škod. Loď má být z velké části poškozená, některé její části pak chybějí úplně.

Členové posádky mají být naprosto dezorientovaní a jako smyslů zbavení pobíhat po palubě sem a tam. U části z nich se začínají objevovat příznaky schizofrenie. Ti méně šťastní navždy zmizí v časoprostoru.

Během pokusu má navíc dojít k interakci mezi lidskými těly a materiálem lodě. Nevinným přihlížejícím se má proto naskytnout pohled na části těl zatavených do trupu lodi.

Stačí jen 10 sekund, aby se lidské tělo pod náporem zmatků a ztráty „pevné půdy pod nohama“ zbláznilo. Následky si všichni nesou do konce života. Ti, kteří během experimentu přijdou o rozum, mají doživotně skončit v sanatoriích. Skutečně armáda v honbě za vlastním prospěchem obětuje lidské životy?

Hon za senzací

Od té doby jako by se po všem slehla zem. Událost vyplave na povrch až v roce 1955, kdy ufolog Morris K. Jessup (1990–1959) najde ve své schránce několik dopisů.

Jejich odesilatelem je neznámý muž vystupující pod přezdívkou Carlos Miguel Allende, který tvrdí, že byl v minulosti svědkem neuvěřitelně fascinující podívané. Takové, která by ufologovi mohla změnit život.

Komunikace mezi oběma muži se rozjíždí, ale skončí na mrtvém bodě ve chvíli, kdy Allende není schopen poskytnout jediný důkaz! Jediné, k čemu je schopný odkázat, je jakýsi článek ve filadelfských novinách. Ten se však nikdy nepodaří dohledat.

Jessup je ale do celé události natolik ponořen, že i přes absenci důkazů jde s celou věcí ven. Proč?

Konspirační šílenství

Svým objevem totiž rozpoutá neuvěřitelné konspirační šílenství. Zatímco jedni nevěřícně kroutí hlavami nad drzým výmyslem, druzí neskrývaně obdivují fyzikální um dvou vědeckých kapacit.

Námořnictvo veškeré dohady adresované jejich směrem ale systematicky vyvrací. Na utajení celé záležitosti mají prý vynaložit až několik miliard dolarů!

Sporná je také účast Tesly i Einsteina na celém projektu a fakt, že za celých 11 let nikdo o celé záležitosti nepromluví. Je snad lidem mlčení nakázáno? Údajně jsou o několik let později nalezeny dva dopisy, v nichž Einstein o experimentu píše!

Ať už je pravda jakákoli, celá událost dá vzniknout legendě, která nemá dosud ve vědeckém světě obdoby.

Foto: Creative Commons
reklama
Související články
od 4.5.2024 620
Může blízkost tragické smrti vyvolat u své oběti chvíle jasnozřivosti a tušení blízkého konce? Při zkoumání řady případů jde člověku skutečně mráz po zádech z toho, jak přesné takové tušení může být. ENIGMA vám představí 11 příběhů slavných osobností, které si předpověděly vlastní smrt. 1. Nostr
od 3.5.2024 1.4tis
Existence proutkařů mnohé vědce dráždí. Zoufale se snaží odhalit klíč k jejich podivuhodným dovednostem, nebo dokonce popřít, že nějaké zvláštní nadání vůbec mají. Aby přišli proutkařské záhadě na kloub, podrobují takzvané telestéty nejrůznějším testům a experimentům. Pomůže jim to najít hledané odpovědi? Služeb takzvaných proutkařů využívají li
od 3.5.2024 2.0tis
V roce 1908 u ruské řeky Tunguzka dochází k explozi tisíckrát silnější než atomová bomba shozená na Hirošimu. Výbuch nebyl dosud objasněn. K jedné z největších sibiřských záhad se však váže ještě jiná. Tajemné kotle, které prý mohou být buď výsledkem výbuchu, nebo naopak jeho příčinou.   Prakticky neobydlená tajga v Tunguzsk
od 2.5.2024 2.1tis
Nedaleko královského města Jaroměře najdeme v krajině vystupující pahorek jménem Chloumek, jehož okolí bylo obydleno již odpradávna. Zdá se, že tento pahorek měl odjakživa jakousi zvláštní posvátnou úlohu. Dodnes zde stojí gotický kostelík se hřbitovem a zvonicí. Silná pozitivní energie Z výsledku psychotronického měření i původního osídlení s přírodou úzce
od 2.5.2024 2.4tis
Poblíž švýcarské vesnice Maules v kantonu Fribourg se dlouhá léta pohybovala v lese podivná postava. Očití svědkové ji popsali jako humanoida. Ano, humanoida, nikoli člověka, protože mu nebylo možno pohlédnout do tváře. Tento přízrak měl totiž na hlavě starou plynovou masku! Humanoid byl pojmenován Le Loyon. Uchytilo se také označení „Duch z Maules
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
epochaplus.cz
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud. Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla