reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Paranormální jevy
Gettysburgem se prý dodnes prohání duchové padlých vojáků
Filip Appl
od Filip Appl 9.3.2021
3.9tis
Bitva u Gettysburgu se stala strašlivým masakrem. Foto: Thure de Thulstrup/Wikimedia Commons/Public Domain
419
SDÍLENÍ
3.9tis
ZOBRAZENÍ

Je brzké ráno a nad krajinou se vznáší opar z ustupující mlhy. Mladý unijní voják vyhlíží ze svého úkrytu a snaží se zachytit jakýkoliv pohyb. Jeho jednotka má za úkol bránit vyvýšené pozice na okraji městečka Gettysburg, kam se pomalu blíží jižanská armáda. Schyluje se k jednomu z nejstrašnějších masakrů války Severu proti Jihu.

Bitva u Gettysburgu se stala strašlivým masakrem. Foto: Thure de Thulstrup/Wikimedia Commons/Public Domain Bitva si vyžádala na 50 tisíc mrtvých. Foto: Timothy H. O'Sullivan/Wikimedia Commons/Public Domain Dodnes prý na různých místech straší duchové padlých. Foto: Henryhartley/Wikimedia Commons/Public Domain Podivné jevy byly údajně zaznamenány hned na několika místech bojiště. Foto: pixabay.com

Tři dny tvrdých bojů si vyžádají skoro 50 tisíc mrtvých. Země v okolí malého městečka zrudne americkou krví, která celé místo navždy změní. Nejen místní, ale i mnozí z těch, kteří dnes do Gettysburgu dorazí, tvrdí, že v celé oblasti straší.

A o velmi silné atmosféře neuvěřitelné tragédie hovoří i mnozí badatelé. „V Gettysburgu bylo v krátké době vypuštěno obrovské množství emocionální energie. Ať už od patnáctiletých kluků vyděšených k smrti, že už se nedostanou domů, tak od čtyřicátníků, kteří při umírání myslí na svou rodinu.

Nutně přemýšlíte o tom, že něco z toho tu muselo zůstat,“ říká například americký spisovatel a historik Mark Nesbitt.

Bitva si vyžádala na 50 tisíc mrtvých. Foto: Timothy H. O’Sullivan/Wikimedia Commons/Public Domain

TAJEMNÉ SETKÁNÍ

Specifikem Gettysburgu je dnes obrovské množství rekonstrukcí, na které se sjíždí tisíce lidí z celých Spojených států. Mnohé strašidelného historky z tohoto místa tak přicházejí od těch, kteří sami ztvárňují tehdejší unijní či konfederační vojáky.

Zatímco v některých případech může hrát roli alkohol a věrohodné kostýmy, jiná svědectví působí velmi důvěryhodně. Před lety se zvláštní věc stane Američanovi jménem Ray Hock, který se spolu s přáteli také věnuje ztvárňování tehdejších vojáků.

Během jednoho táboření u Gettysburgu je osloven podivnou postavou, která působí až příliš realisticky na to, aby šlo jen o dalšího herce. „Myslím, že jsem viděl ducha. Ten chlap měl originální vybavení, původní kabát,“ říká Hock s tím, že mu přízrak dal zvláštní starou kulku a pak, během jednoho mrknutí oka, zničehonic zmizel. Později se ukázalo, že kulka skutečně pochází z roku 1863.

Dodnes prý na různých místech straší duchové padlých. Foto: Henryhartley/Wikimedia Commons/Public Domain

U POTOKA I VE MĚSTĚ

K jinému podivnému setkání dochází v roce 1993. Skupina přátel ztvárňující unijní vojáky se jednoho večera prochází v blízkosti tzv. Krvavého potoka, kde během bitvy zemřely stovky mužů, když v tom náhle spatří muže ležícího v křoví.

„Ten muž vypadal zvláštně. Trochu jako by byl mlhou. Třásl se a vypadalo to, že má bolesti. Najednou jsem nemohl jít dál. Zhroutil jsem se, třásl a plakal,“ popisuje setkání Američan Richard Knapp.

A podobných příběhů se za posledních několik dekád odehrálo mnohem víc. Nejrůznější záhadologové dokonce tvrdí, že v Gettysburgu straší až deset tisíc přízraků. Mnozí přímo na bojišti, ale někteří i v budovách samotného městečka.

Třeba v bývalé městské síni, která sloužila během bitvy jako polní nemocnice. Opravdu i tam duchové vojáků na věky připomínají tu strašlivou bitvu? Nebo za paranormálními zkušenostmi stojí hlavně lidská fantazie rozjitřená ponurou atmosférou celého toho místa?

Podivné jevy byly údajně zaznamenány hned na několika místech bojiště. Foto: pixabay.com
Foto: Wikimedia Commons, pixabay.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.6.2022 2.6tis
Jako fata morgana je označována optická iluze viditelná v úzkém pásu nad obzorem. Fata morgana se může objevit na souši i na moři. V případě vodního prostředí panuje podezření, že je tento jev odpovědný za velkou část pozorování záhadných lodí, a to jak na moři, tak i na velkých vnitrozemských jezerech. Pro vznik faty morgany […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.9tis
Tragické krveprolití, při němž umírá šest členů rodiny DeFeových, se stává předlohou několika hororů. Skutečný příběh odehrávající se v roce 1974 v městečku Amityville je přitom stejně děsivý a záhadný jako jeho verze filmové verze.     Krvavá scéna se policistům naskytne v noci 13. listopadu 1974 poté, co vtrhnou do domu na Ocean Avenue […]
od Mirek Brát 26.6.2022 1.7tis
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta je spojen nejen s takzvanou kopií Turínského plátna, ale i s fextem, člověkem, jehož ostatky se po smrti jaksi odmítají rozložit. Důkaz se nachází v klášterním podzemí. Do východočeského Broumova se v roce 2000 dostal soubor desítek mumifikovaných těl ze sedmnáctého a osmnáctého století. Původně byly uchovávány v kryptě farního kostela svatého Prokopa ve Vamberku. […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 3.3tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 2. část Obchvat Stocksbridge, Stocksbridge Ve srovnání s ostatními se jedná o poměrně novou silnici, i tak se ale k Stocksbridge váže plno paranormálních událostí. Silnice spojuje M1 s A1616 a od zahájení stavby v roce 1988 se stala místem pro řadu strašidelných podvodů. Během prací dva hlídači […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 1.7tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 1. část Cesta duchů, A75 od Gretny po Annan Jen na skotské straně hranice je trasa pověstná extrémně špatně osvětlenou silnicí. Od Gretny po Annan si mohou tmavé cesty pohrát s myslí člověka a vyvolají obzvláště děsivé představy. Zejména paranormální minulost této silnice je velmi dobře známa. Policie […]