Domů     Záhady historie
Gliwice 1939: Lež, která se měla stát pravdou
Mirek Brát
od Mirek Brát 29.6.2021
4.3tis
Gliwice 1939: Lež, která se měla stát pravdou
Jeden z ovladačů historické vysílací techniky.
318
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Nacistické Německo potřebovalo pro svůj vpád na území Polska v roce 1939 argument, který by znejistil vlády Velké Británie a Francie při plánování intervence na pomoc polskému spojenci. Řešením měla být operace Himmler, plán na přepadení německého vysílače v Gliwicích, tehdejším městě Gleiwitz.

Vysílací věž v Gliwicích. Pamětní deska na budově  rozhlasové stanice. Návštěvníci v areálu stanice. V Gliwicích v současnosti funguje muzejní expozice. Jeden z ovladačů historické vysílací techniky.

Moderním jazykem řečeno se jednalo o akt hybridní války. Události kolem německého vysílače měly prezentovat Evropě i celému světu skutečnost, že Německo čelí polské agresi. Plán diverzní operace zahrnoval přepadení německé vysílačky komandem SS oblečeným do polských uniforem.

Následně mělo být z Gliwic odvysíláno prohlášení, že útok na vysílačku je součástí polské expanze na německé území.

Vysílací věž v Gliwicích.

Aby divadelní představení v esesácké režii bylo dokonalé, měla na místě útoku zůstat i mrtvá těla polských vojáků. Oběti, které byly na místě činu později nalezeny, však byli vězni z koncentračního tábora Dachau.

Zpochybňování oficiální verze

I v současnosti, osmdesát dva let od popisovaných událostí, je zinscenované přepadení německého vysílače relativizováno v tom smyslu, že chybí zásadní důkazy ověřující průběh celé události. Popis operace Himmler se totiž opírá o jediné přímé svědectví, které poskytl v rámci poválečného Norimberského procesu německý důstojník Alfred Naujocks.

Pamětní deska na budově rozhlasové stanice.

Je uváděno, že nacistické Německo nepotřebovalo takovou teatrální záminku k útoku na Polsko, protože tehdejší německo – polská hranice byla neklidným místem, kde probíhala řada konfliktů. Zároveň jsou zpochybňovány některé části popisu celého přepadu, pro které chybí možnost ověření z dalších zdrojů.

Analogie jsou hledány ve smyslu pozdějších případů, kdy byly hledány relevantní důvody pro zahájení válečného konfliktu: válka v Perském zálivu či spojenecký útok na Irák.

Návštěvníci v areálu stanice.

Historie jako škála šedivých tónů

Německá loď Schleswig-Holstein zahájila 1. září 1939 palbu na polskou základnu Westerplatte v Gdaňsku. Svět se nyní holedbá, že německé verzi událostí v závěru srpna 1939 už tehdy nikdo ve Francii a Anglii nevěřil. Obě země sice vyhlásily Německu válku, ale žádnou armádu Polsku na pomoc neposlaly.

V Gliwicích v současnosti funguje muzejní expozice.

Historie viděná z odstupu se jeví opravdu jako škála šedivých tónů, než aby to byla pravda ve smyslu „černého na bílém“. Nelze se tak divit, že relativizace a konspirace viklají i základy příběhu s místem a časem: Gleiwitz – Gliwice, 1939.

reklama
Související články
od Jan Šedivý 23.10.2021 955
Během života vladaře Karla IV. se odehraje mnoho výjimečných událostí. Má mezi ně patřit i působení slepého věštce na jeho pražském dvoře. Tento nevidomý muž měl totiž spatřit děsivou budoucnost českých zemí! Jezdci na koních vjíždějí do pražských uliček. Kolem roku 1360 přivážejí k římskému císaři a českému králi Karlu IV. (1316–1378) slepého muže přezdívaného Tartar. Hoch pocházející z Domažlicka […]
od Jan Šedivý 22.10.2021 951
Příběh odvážné Francouzky, která zahynula krutou smrtí na hranici, přitahuje i po staletích. Byla a zůstala ojedinělým zjevením, symbolem hrdosti a statečnosti. Johanka se Francií prohnala jak vítr, který nepřináší jen svěží vzduch, ale především vytoužené spasení. Johanka (1412–1431) se pravděpodobně narodila 6. ledna roku 1412 Jakubovi d´Arcovi a jeho ženě Isabele, kteří žili v lotrinské vesnici Domrémy. […]
od Jan Šedivý 22.10.2021 1.8tis
Na břehu řeky Boyne, necelou hodinu cesty od hlavního irského města Dublinu, stojí v přírodě něco, co na první pohled připomíná obrovský pecen chleba, který si tu odložil nějaký pravěký obr. Kamenná mohyla je však velice zajímavá. Už jen samotný fakt, kdy byla postavena, stojí za povšimnutí. Newgrange bylo podle odhadu vytvořeno přibližně okolo roku […]
od Jan Šedivý 21.10.2021 2.1tis
Zajíc s parožím, který umí napodobit lidskou řeč, rád si pochutná na whisky a páří se jenom za nevlídných, bouřlivých nocí. Myslíte si, že jde jen o výplod fantazie? Možná ano, možná ne. Vědci si myslí, že aspoň zčásti může mít americká legenda pravdivý základ. Zajdalen se vyskytuje hlavně v západním cípu USA. Je tady […]
od Mirek Brát 21.10.2021 3.0tis
Podmořská archeologie přichází stále s novými objevy. Památky dochované na mořském dně jsou v některých případech staré až několik tisíc let. Nedávno například podvodní archeologové ohlásili nález „bulharské Atlantidy“. Je opravdu „vymalováno, uklizeno“, pátrání po Atlantidě tím končí?   Nálezy byly učiněné jen několik metrů pod hladinou řeky Ropotamo nedaleko bulharského černomořského letoviska Primorsko. Mluví […]