Skip to content

Heliový balon zachytil podivné zvuky. Údajně by mohlo jít o vzkaz z vesmíru

Bádání na hranici, kde začíná vesmír, nám může přinést mnoho poznatků o naší planetě i kosmickém prostoru. Jeden z posledních pokusů ovšem všechny zarazil. Výzkumný balon amerického studenta totiž nahrál podivné zvuky.

Jaký je jejich původ?

Héliové balóny vědci často používají jako nosiče nejrůznějších přístrojů, které zkoumají prostředí ve stratosféře. Foto: bussinesinsider.com

Nad americkými státy Arizona a Nové Mexiko je jasný srpnový den, který podle předpovědi nemá narušit žádný déšť nebo prudký vítr. Jsou tedy ideální podmínky pro na první pohled bizarní zařízení vznášející se ve výšce překračující 35 kilometrů.

Jde o sněhově bílý heliový balon, který nese složité a velmi citlivé zařízení zachycující nejrůznější hodnoty a především – nahrávající zvuk. Úspěšně odolává poryvům větru a přístroje na něm zavěšené běží na plné obrátky.

Po nějaké době začne balon klesat. Na zemi ho nachází výzkumný tým, který okamžitě odváží nahrávací zařízení k analýze. A záhy se ukazuje, že šlo o jednu z nejúspěšnějších misí tohoto typu. Zařízení totiž v zemské stratosféře, poprvé po 50 letech, zachytilo podivné zvuky.

Zvuky, které se ani po několika měsících bedlivé analýzy nepodařilo rozluštit. Jde o pískání větru? Nebo je to nějaká tajemná zpráva z kosmu?

Balón vědce Daniela Bowmana vystoupal nad Novým Mexikem až do výšky 35 kilometrů, záběry z kamer na balónu poskytují úchvatný výhled. Foto: bovineaerospace.wordpress.com
STRAŠIDELNÉ OZVĚNY

Když v roce 2014 postgraduální student univerzity v Severní Karolíně Daniel Bowman vymyslel a sestrojil v rámci projektu pro americkou kosmickou agenturu NASA speciální balon, zřejmě ho ani nenapadlo, že se svým projektem proslaví po celém světě.

Zpočátku je jeho aktivita poměrně nenápadná a klade si za cíl hlavně zaznamenávat vědecká data na hranici začínajícího vesmíru. Tam se nakonec balon sice nedostane, nicméně experiment je i tak úspěšný.

Infrazvuk, který zařízení připojené k balonu zaznamenalo, je totiž první nahrávkou po 50 letech. Aby bylo možné si ji přehrát, je potřeba ji zrychlit, potom zní jako strašidelné šumění a pískání. „Zní to trochu jako Akta X, složitost signálu je pro mě velkým překvapením,“ prohlašuje sám Bowman.

Může být v na první pohled náhodném praskání nějaký vzorec?

David Bowman (vlevo) po návratu balónu posbíral výzkumné zařízení s nahranými daty. S překvapením pak zjistil, že ve stratosféře zachytil podivný signál. Foto: share-ng.sandia.gov
CHYBA V KABELÁŽI?

Co je zdrojem tohoto podivného zvuku zůstává tajemstvím. Jistí si nejsou ani vědci z NASA. Hovoří se například o gravitačních vlnách, větrných turbulencích nebo o oceánu, jehož zvuk by se mohl donášet až do takových výšek.

Ti největší škarohlídi pak říkají, že by také klidně mohlo jít pouze o nějaký kabel nebo o zvuk samotného balonu pohybujícího se ve větru. Jenže opravdu by byl potom zachycen jako infrazvuk (zvuk, který nedokáže zachytit lidské ucho–pozn. red.)?

To se nezdá ani vědcům z NASA, kteří v současnosti pracují na dalších experimentech. Do podobné výšky by měly zamířit další balony a v brzké době bychom možná mohli mít nové nahrávky. Pokud se jich podaří sehnat víc, bude daleko pravděpodobnější, že se je podaří rozluštit.

Mnozí badatelé jsou přesvědčeni, že některé z nevysvětlitelných signálů, které zachytily nejrůznější observatoře, mohou pocházet od mimozemského inteligentního života. Foto:c net.com
MIMOZEMSKÝ SIGNÁL

Mnohým badatelům se výše nastíněné teorie nezdají a navrhují bádání zaměřit více směrem k mimozemskému původu. Mohlo by prý dokonce jít o nějaký vzkaz z vesmíru. K tomu se přiklánějí ti ufologové, kteří jsou už dlouho přesvědčeni, že se nás snaží prostřednictvím různých signálů kontaktovat nějaká mimozemská civilizace.

Kromě infrazvuku ve stratosféře nám prý posílá hlavně rádiové signály. My je prý ale nedokážeme rozluštit. „Každý neobvyklý signál z vesmíru nás nutí se ptát, zda nepochází od mimozemské civilizace. Potvrzení, že tu nejsme sami, bude mít dramatický dopad na vnímání našeho místa v celém vesmíru,“ říká americký ufolog Nigel Watson. Jenže vědci jsou opatrní a poukazují na to, že důkazy zatím jednoduše neexistují. A to ani v případě infrazvuku z Bowmanova balonu. Podaří se nakonec přijít na to, co sondy ve stratosféře nahrály?

Autor článku: Filip Appl

Foto: cnet.com, express.co.uk, phys.org, share-ng.sandia.gov, bovineaerospace.wordpress.com, bussinesinsider.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky ufo Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články