30. září 1888: Další útok děsivého sériového vraha zvaného Jack Rozparovač, jeho třetí obětí se stane Elizabeth Stride.
Domů     Vesmír a technologie
Heliový balon zachytil podivné zvuky. Údajně by mohlo jít o vzkaz z vesmíru
Jiří Mareček
od Jiří Mareček 20.4.2020
5.6tis
565
SDÍLENÍ
5.6tis
ZOBRAZENÍ

Bádání na hranici, kde začíná vesmír, nám může přinést mnoho poznatků o naší planetě i kosmickém prostoru. Jeden z posledních pokusů ovšem všechny zarazil. Výzkumný balon amerického studenta totiž nahrál podivné zvuky. Jaký je jejich původ?

Héliové balóny vědci často používají jako nosiče nejrůznějších přístrojů, které zkoumají prostředí ve stratosféře. Foto: bussinesinsider.com

Nad americkými státy Arizona a Nové Mexiko je jasný srpnový den, který podle předpovědi nemá narušit žádný déšť nebo prudký vítr. Jsou tedy ideální podmínky pro na první pohled bizarní zařízení vznášející se ve výšce překračující 35 kilometrů.

Jde o sněhově bílý heliový balon, který nese složité a velmi citlivé zařízení zachycující nejrůznější hodnoty a především – nahrávající zvuk. Úspěšně odolává poryvům větru a přístroje na něm zavěšené běží na plné obrátky.

Po nějaké době začne balon klesat. Na zemi ho nachází výzkumný tým, který okamžitě odváží nahrávací zařízení k analýze. A záhy se ukazuje, že šlo o jednu z nejúspěšnějších misí tohoto typu. Zařízení totiž v zemské stratosféře, poprvé po 50 letech, zachytilo podivné zvuky.

Zvuky, které se ani po několika měsících bedlivé analýzy nepodařilo rozluštit. Jde o pískání větru? Nebo je to nějaká tajemná zpráva z kosmu?

Balón vědce Daniela Bowmana vystoupal nad Novým Mexikem až do výšky 35 kilometrů, záběry z kamer na balónu poskytují úchvatný výhled. Foto: bovineaerospace.wordpress.com

STRAŠIDELNÉ OZVĚNY

Když v roce 2014 postgraduální student univerzity v Severní Karolíně Daniel Bowman vymyslel a sestrojil v rámci projektu pro americkou kosmickou agenturu NASA speciální balon, zřejmě ho ani nenapadlo, že se svým projektem proslaví po celém světě.

Zpočátku je jeho aktivita poměrně nenápadná a klade si za cíl hlavně zaznamenávat vědecká data na hranici začínajícího vesmíru. Tam se nakonec balon sice nedostane, nicméně experiment je i tak úspěšný. Infrazvuk, který zařízení připojené k balonu zaznamenalo, je totiž první nahrávkou po 50 letech.

Aby bylo možné si ji přehrát, je potřeba ji zrychlit, potom zní jako strašidelné šumění a pískání. „Zní to trochu jako Akta X, složitost signálu je pro mě velkým překvapením,“ prohlašuje sám Bowman. Může být v na první pohled náhodném praskání nějaký vzorec?

David Bowman (vlevo) po návratu balónu posbíral výzkumné zařízení s nahranými daty. S překvapením pak zjistil, že ve stratosféře zachytil podivný signál. Foto: share-ng.sandia.gov

CHYBA V KABELÁŽI?

Co je zdrojem tohoto podivného zvuku zůstává tajemstvím. Jistí si nejsou ani vědci z NASA. Hovoří se například o gravitačních vlnách, větrných turbulencích nebo o oceánu, jehož zvuk by se mohl donášet až do takových výšek.

Ti největší škarohlídi pak říkají, že by také klidně mohlo jít pouze o nějaký kabel nebo o zvuk samotného balonu pohybujícího se ve větru. Jenže opravdu by byl potom zachycen jako infrazvuk (zvuk, který nedokáže zachytit lidské ucho–pozn.

red.)? To se nezdá ani vědcům z NASA, kteří v současnosti pracují na dalších experimentech. Do podobné výšky by měly zamířit další balony a v brzké době bychom možná mohli mít nové nahrávky. Pokud se jich podaří sehnat víc, bude daleko pravděpodobnější, že se je podaří rozluštit.

Mnozí badatelé jsou přesvědčeni, že některé z nevysvětlitelných signálů, které zachytily nejrůznější observatoře, mohou pocházet od mimozemského inteligentního života. Foto:c net.com

MIMOZEMSKÝ SIGNÁL

Mnohým badatelům se výše nastíněné teorie nezdají a navrhují bádání zaměřit více směrem k mimozemskému původu. Mohlo by prý dokonce jít o nějaký vzkaz z vesmíru. K tomu se přiklánějí ti ufologové, kteří jsou už dlouho přesvědčeni, že se nás snaží prostřednictvím různých signálů kontaktovat nějaká mimozemská civilizace.

Kromě infrazvuku ve stratosféře nám prý posílá hlavně rádiové signály. My je prý ale nedokážeme rozluštit. „Každý neobvyklý signál z vesmíru nás nutí se ptát, zda nepochází od mimozemské civilizace. Potvrzení, že tu nejsme sami, bude mít dramatický dopad na vnímání našeho místa v celém vesmíru,“ říká americký ufolog Nigel Watson.

Jenže vědci jsou opatrní a poukazují na to, že důkazy zatím jednoduše neexistují. A to ani v případě infrazvuku z Bowmanova balonu. Podaří se nakonec přijít na to, co sondy ve stratosféře nahrály?

Autor článku: Filip Appl

Foto: cnet.com, express.co.uk, phys.org, share-ng.sandia.gov, bovineaerospace.wordpress.com, bussinesinsider.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 29.9.2022 1.8tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 2.8tis
Prvním, kdo se zabývá paranormální fotografickou metodou myšlenkové fotografie, je japonský profesor psychologie Tomokichi Fukurai (1869–1952) z císařské univerzity v Tokiu. Využívá fotografické desky zabalené do neprůsvitného materiálu, které drží fotografované osoby.     Právě na těchto deskách se mají objevovat jejich myšlenky. Fukurai pracuje s mnoha lidmi, které označuje za média. Provádí experimenty mající […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.6tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 3.1tis
Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.     Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad […]
od Mirek Brát 22.9.2022 3.4tis
Výzkum vesmíru zahrnuje řadu incidentů, ze kterých jsou občas obviňovány i mimozemské civilizace. Patří k nim též projekty zacílené na Phobos a Deimos, měsíce planety Mars. Zejména osudy sovětských vesmírných sond Phobos 1 a Phobos 2 jsou do jisté míry stále záhadou! Názvy Phobos a Deimos pocházejí z řecké mytologie. Do češtiny je můžeme přeložit jako […]