Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko v zemi a chráněném množstvím pastí.
Jenže jak se k němu dostat? A co vlastně v jámě je? Poslední výprava možná nalezla malou nápovědu.
Tři mladíci Tony Vaugham, Daniel MacGinnis a Jackie Smith se na loďce přeplaví na Oak Island (Dubový ostrov). Pátrají po možných pirátských pokladech, když u jednoho z dubů objeví zvláštní skrýš.
V hloubce asi tří metrů narazí na dubovou plošinu ze silných prken. Pod ní je však čeká jen hlína. Postupně se prokopají až do hloubky devíti metrů a narazí na další dvě dubové přepážky. Jaký je asi jejich účel?
Tak roku 1795 začíná honba za jedním z nejznámějších pokladů světa. Je však vůbec skutečný?
DŮMYSLNÁ SKRÝŠ
Do pátrání po bohatství se roku 1804 zapojí bohatý lékař Simeon Lynd. Objeví dalších šest postupně uložených dřevěných plošin. Ve 24 metrech ho čeká vrstva dřevěného uhlí na kokosových rohožích.
Následuje široký pískovcový kvádr se záhadným dosud nerozluštěným nápisem. V hloubce 30 metrů jámu zaplaví slaná voda, kterou se nepodaří žádným způsobem odčerpat. Hledači pokladů tedy použijí vrták a narazí na další překážku a pod ní kusy kovu.
Na konci vrtáku prý zůstane zlatý řetěz. Pochází z uschovaného pokladu? Další dobrodruzi odhalí, že v hloubi 30 metrů se do jámy vlévají dva kanály se slanou vodou. S vodní pastí si neporadí ani nejmodernější technologie. Kdo tuto skrýš vytvořil?
VEDOU STOPY K TEMPLÁŘŮM?
Nejčastěji bývají za majitele pokladu považováni piráti, hovoří se také o špercích francouzské královny Marie Antoinetty (1755–1793). Nechybí ani teorie o tom, že zde mimozemšťané ukryli jaderný reaktor. Co na toto tvrzení říká věda?
Radiokarbonová analýza určí, že kokosové rohože z jámy pravděpodobně pocházejí z let 1200 až 1400 našeho letopočtu. Tato datace svědčí v prospěch teorie o templářském původu pokladu. Templáři prý mají s budováním obdobných skrýší bohaté zkušenosti.
Předtím, než jsou roku 1307 pozatýkání, své poklady podle legendy ukryjí. Mohli snad rytíři Templu překonat Atlantský oceán dávno před Kryštofem Kolumbem (1451–1506), který sem doplul roku 1492?
PÁTRÁNÍ POKRAČUJE
Roku 1976 spustí lovci pokladů do jednoho z vedlejších vrtů kameru. Ta jim prý v hloubce asi 80 metrů ukáže tři bedny, nad nimiž se ve vodě vznáší lidská ruka. U jedné z beden údajně spočívá lidská postava se zachovalými vlasy.
Jde snad ve skutečnosti o nějaký hrob? Hledačům se do jeskyně nepodaří proniknout, neboť dojde k závalu.
Naposledy se do honby za pokladem pouštějí američtí bratři Rick a Marty Laginovi. Na počátku roku 2018 na ostrově naleznou brož s velkým granátem, který zřejmě pochází z 16. či 18. století. Byl součástí pokladu?
„Vše, co máme, nedokazuje ani nepopírá existenci pokladu na Dubovém ostrově,“ říká spolupracovník obou bratrů Dan Blankenship. Podle legendy vydá ostrov své tajemství poté, co přijde o život sedm lidí. Doposud jich při pátrání zahynulo šest. Čeká poklad na sedmou oběť?
Dan Kováč