Bájný příběh s atlantologickým nádechem je součástí historie významného britského hrabství Yorkshire. On to vlastně není mýtus, jen pod nánosy staletí ukrytá realita. Týká se tamní lokality Ravenser Odd.
Spolu s pozůstatky města pod hladinou Severního moře se však hledá i odpověď na otázku, jaká katastrofa zapříčinila zánik kdysi prosperujícího přístavu.
Ještě ve čtrnáctém století měl být Ravenser Odd rušnou lokalitou, která těžila i ze své pozice v ústí řeky Humber. Obchod zde čile kvetl. Zdálo se, že nic nemůže přerušit slibný rozvoj důležitého přístavu.
Hledání ztraceného města
Město však bylo náhle opuštěno. Jaký k tomu měli lidé důvod? Co je vyhnalo z jejich domovů? Musela to být strašlivá katastrofa, protože vědci zatím marně hledají i samotné fyzické důkazy dávné existence Ravenser Odd.
Zkoumají sedimenty, využívají tu nejmodernější techniku. Starobylost zdejšího přímořského osídlení dokládá i samotný název – Ravenser Odd.
Je severského původu a lze jej přeložit jako „Havraní jazyk“. V roce 1299 mělo město nejen vlastní přístav, ale i soud a vězení. Co tedy způsobilo jeho zmizení z povrchu zemského?
Viníkem bouřkový příliv?
Za viníka zničení Ravenser Odd jsou označovány především dva historické extrémní bouřkové přílivy. V čem spočívá fenomén bouřkového přílivu? V součtu potenciálů klasického přílivu a silného větru. Výsledkem jsou pak potopy doslova biblických rozměrů.
V kontextu záhadné zkázy Ravenser Odd je pozornost upřena například na bouřkový příliv pojmenovaný Grotte Madrenke z roku 1362, který měl v oblasti Britských ostrovů, Nizozemska, severního Německa a Dánska způsobit smrt dvaceti pěti tisíc lidí.
V šetření historiků je rovněž bouřkový příliv, který získal pojmenování po svatém Marcelovi. Hněv svatého Marcela žene hradbu vody proti pobřežnímu městu.
Pokud by to byl trest za bezbožnost jeho obyvatel, velmi by to připomínalo legendu o Atlantidě, co říkáte?!