Od severu na jih, od západu na východ. Období honů na čarodějnice v Evropě 16. a 17. století zasáhlo celý kontinent. Hranice hořely ve většině zemí, včetně odlehlých regionů. Výjimkou byl ostrov Malta ve Středozemním moři. Co bylo důvodem?
I na ostrovní Maltě samozřejmě docházelo k procesům s čarodějnicemi. Vynesené tresty ale byly překvapivě mírné. Dokonce se nenašel důkaz, že by nad domnělou čarodějnicí na Maltě byl vynesen trest smrti.
Čarodějnictví a magie
Paradoxem je, že geografická poloha Malty v srdci Středozemního moře nahrávala magii i činnostem, které by mohly být považovány za čarodějnictví.
Nebylo to daleko do Afriky, navíc muslimští zajatci zde přinášeli do křesťanského společenství velmi exotický duchovní svět. Čarodějnictví a magii, zejména pak různému věštění budoucnosti a léčitelství, se na ostrově tradičně dařilo.
Fungovala zde tedy i inkvizice. Obvinění ale mohli počítat s relativně mírnými rozsudky. Spíše než o udělení trestu se inkvizitoři snažili dovést zbloudilou ovečku zpět do křesťanského stáda. V čem byla Malta jiná než zbytek Evropy?
Rytíři versus inkvizice
Velkou úlohu v mírném posuzování domnělého čarodějnictví měli patrně představitelé Řádu svatého Jana, který Maltu ovládal. Pro řádové rytíře zřejmě nebylo čarodějnictví fatální hrozbou. Možná v tom hrála roli i jejich zcestovalost a znalosti jiných kultur.
To všechno mohlo vyústit ve vyšší míru tolerance ve vztahu k domnělým čarodějnickým praktikám a magii. V takové atmosféře si ani inkvizitoři netroufli projevit větší radikalismus.
Jen škoda, že podobný přístup nepřevládl v těchto časech v celé Evropě, co říkáte?!