V oblasti polských Stolových hor, jen několik málo kilometrů od české hranice, se nachází místo nazývané jako Hora smrti. Ponuré označení dostala tato skalní vyhlídka po mysteriózní vraždě dvojice polských studentů.
Mnohé indicie však ukazují, že by tento kriminální čin mohl mít souvislost s nacismem a temnými časy druhé světové války.
V roce 1997 se na turistický výlet do Stolových hor vydala dvojice vysokoškolských studentů z Wroclawi – Robert Odzga a Anna Kembrowská. Když nedorazili do plánovaného cíle, začali je jejich přátelé hledat. Neúspěšně.
Šokující pravdu zjistili až o deset dní později členové horské záchranné služby GOPR. Těla studentů byla nalezena již v počátečním stádiu rozkladu. O příčině jejich smrti však nemohlo být pochyb. Byli usmrceni vystřely do týlu a mezi oči. Nebyla to jen vražda, ale poprava!
Československé zbraně
Okamžitě se rozběhlo rozsáhlé pátrání, které bylo vedeno nejen v Polsku, ale i v pohraničím regionu České republiky. Účast českých kriminalistů nebyla vyvolána jen blízkostí česko-polské hranice.
Balistická expertiza totiž ukázala, že výstřely padly ze dvou střelných zbraní, které byly vyrobeny v Československu před druhou světovou válkou.
Navzdory intenzivnímu úsilí a několika slibným stopám se pachatele nedařilo vypátrat. Jedna vyšetřovací linie se týkala i možné souvislosti této bestiální popravy s neonacistickým hnutím a válečným zločincem Rudolfem Hessem.
Dlouhé stíny nacismu?
Ukázalo se totiž, že v nedalekém městečku Duszniki Zdrój probíhal v srpnu 1997 evropský sraz neonacistické organizace Blood & Honour. Měly zde být organizovány i výcvikové kempy, které poskytovaly školení v bojových dovednostech a přežití v přírodě.
V tomto kontextu působí velmi zlověstně i samotné datum dvojnásobné vraždy – 17. srpna 1997. Bylo to přesně deset let poté, co v berlínské věznici spáchal sebevraždu Rudolf Hess (1894-1987), jeden z nejbližších spolupracovníků Adolfa Hitlera. Co se tehdy stalo na hřebeni Stolových hor?
Byli oba studenti svědky něčeho, co neměli nikdy vidět? Jednalo se o rituální vraždu, která měla oslavovat nacismus a připomenout jednoho z jeho předních ideologů?
Ostatně, byl to právě Rudolf Hess, který s Hitlerem intenzivně spolupracoval při vzniku nacistické kultovní knihy Mein Kampf.
Epilog
Později se objevily zprávy, že v době nacismu se v této lokalitě scházeli příslušníci nacistické mládežnické organizace Hitlerjugend, aby zde praktikovali rituální přísahy věrnosti nacistické ideologii.
Je možné, že tento temný stín dosáhl až do srpna 1997, kdy tudy procházela dvojice nic netušících studentů? Desáté výročí sebevraždy nacistického pohlavára. Tři výstřely nápadně podobné popravě… Kdo zde vraždil a proč? Záhada stále trvá!