Historie hradu Rychmburk v Pardubickém kraji je protkána příšernými činy a děsivými přízraky. Na hradě se má prý procházet bílá paní a na protilehlé Žižkově skále se zjevuje přízrak rytíře, který hledá svou milou.
Ve sklepení hradu se prý ukrývá poklad po jeho krutých majitelích. Pojďte se podívat na hrad Rychmburk, který ukrývá děsivá tajemství.
Gotický hrad Rychmburk, který leží v obci Předhradí u Skutče, prý skrývá děsivá tajemství. Dříve se jmenoval Radyně a po svém přejmenování se stal velice bohatým. Jeho bohatství však má pocházet z loupeží.
Majitelé prý v té době drancují, kradou a krutě vraždí vše, co jim přijde do cesty. Říká se, že někde v hradních hlubokých sklepích dodnes leží krvavý poklad. Zůstal tu snad chmurný otisk po všech vraždách a loupení, které páchali majitelé?
Temná legenda
Pověst praví, že když hrad Rychmburk vlastní v 17. století ukrutný Berka z Dubé, dochází zde ke strašnému činu. S Berkou na hradě žije i jeho dcera Markétka, která je velmi krásná.
Berka se prý rozhodne svou jedinou dceru provdat za někoho bohatého a urozeného. Markétka však má být zamilovaná do panoše Hynka a nikoho jiného si vzít nechce. Když se o její ruku uchází bohatý rytíř Ctibor z Lipnice, Markétku mu Berka okamžitě přislíbí.
Ta však prý otci sdělí, že raději, než by si ho vzala, půjde žít do kláštera. Otec jí prý vyhoví a do kláštera v Sezemicích ji opravdu dá. Hynek vstupuje do Kláštera v Opatovicích a později přestupuje k Markétce.
Berka se o tom však dozvídá a je údajně rozhněvaný natolik, že dává Markétku zaživa zazdít do Janovičkého kostela, a když se to Hynek dozví, zešílí a bere si život.
Tragédie, tajemný jezdec a bílá paní
Lidé žijící v okolí kostela se údajně podle vzdechů vycházejících ze zdi o nebohé Markétce dozvídají. Nacházejí malý otvor ve zdi, který ji jako jediný spojuje s okolním světem. A tou skulinou jí údajně čas od času podávají vodu a chleba.
Více sami nemají, ani dát nemohou. Berka se o tom však dozvídá a Markétku prý nechává přemístit do zdí v západní části hradu Rychmburk. Ani pohled na vlastní dceru téměř bez života ho neobměkčí. Markétka v těchto zdech pak údajně vydechne naposledy. Ve zdech Rychmburku jsou poté prý skutečně nalezeny lidské kosti.
Tajemný rytíř
Po smrti Markétky údajně Berku děsí něco, co si neumí vysvětlit. Na skále naproti hradu se den co den, vždy o půlnoci, zjevuje tajemný rytíř na bílém koni, v krásném brnění a volá Markétčino jméno. Je to prý nebohý Hynek, který hledá svou milou.
Berku začíná trápit svědomí. Přitíží se mu, když se dozvídá, že stráže na hradě každou noc prchají ze svých stanovišť a raději se nechávají zavírat ve věži, než aby se setkávali se zjevením, které každou noc obchází hradem.
Vždy prý září tak, že se na chvíli zdá, jako když se rozednělo, byť je hluboká noc. Přízrak prý každou noc, přímo o půlnoci, chodí k Berkovým dveřím, u kterých se pak vypaří. Berka je k smrti vyděšený. Nespí ani nejí a za tři roky od Markétčiny smrti údajně zestárne o dvacet let.
Je to jen vymyšlené?
Podle historiků pověst o hradu časově neodpovídá. Například, když hrad vlastnili Berkové, kláštery zmíněné v příběhu již neexistovaly. Legenda je tedy situována v jiném časovém období. Stal se příběh někomu jinému a za všechna léta se pouze popletla jména?
Nebo se jedná o vymyšlenou pověst? Co ale kosti, které byly na hradě ve zdi objeveny? A měli bychom se bát, že o půlnoci na hradě spatříme bílý přízrak nebo uslyšíme žalostný křik tajemného rytíře?