Skip to content

Hrůzná aztécká věž z lidských lebek: Archeologové odhalují další její tajemství

Archeologové v Mexiku objevili nové části stavby vyrobené z lidských lebek. Má se za to, že věž postavili Aztékové, ale není zcela známo proč. Lebky zřejmě patřily rituálně zavražděným obětem, mezi nimiž byly i děti.

Děsivou věž před více než 500 lety vybudovali Aztékové ovládající dnešní území středního Mexika. Zmiňována je již v historických zprávách španělských dobyvatelů, kteří si pod vedením Hernána Cortéze (1485–1547) Střední Ameriku podmanili v 16. století.

Pak ale stavbu pohltí čas a k jejímu znovuobjevení dojde až v roce 2015. Tehdy archeologové v pradávném hlavním městě Aztécké říše Tenochtitlánu odkrývají vysokou kruhovou věž, k jejíž stavbě byly místo kamenů a použity lidské lebky.

Napočítáno bylo celkem 484 lebek. Na začátku prosince loňského roku se ale číslo rozrůstá. Objevena byla další část morbidní stavby čítající 119 dalších lebek. Celkem je tedy odkryto 603 lidských lebek a velmi pravděpodobně stále nejde o konečné číslo.

Historikové zatím netuší, jak a proč lidé, jejichž ostatky Aztékův posloužily jako stavební materiál, vlastně zemřeli. Nejasný zůstává také účel stavby. Vše, co známe, jsou pouhé spekulace. Jaká tajemství skrývá děsivá věž z lebek?

Archeologové nedávno odkryli novou část stavby, foto: Tiskové oddělení Národního institutu antropologie a historie v Mexiku

MĚSTO PLNÉ ZÁHAD

Vznik stavby dnes známé jako Huey Tzompantli byl vědci datován do období mezi lety 1486 a 1502. Tehdy Aztékové poblíž Templo Mayor, tedy hlavního chrámu, začali stavět 4,7 širokou kruhovou věž, která dnes dráždí fantazii archeologů.

Lebky ve věži směřují obličejovou částí dovnitř kruhu, jako by se na něco dívaly. Co bylo ve středu tohoto kruhu však není známo. K čemu mohla věž sloužit? Proč ji Aztékové postavili? Lokalita, v níž se stavba nachází, je plná nezodpovězených otázek a věž z lebek tvoří jen malou část záhadné mozaiky.

„Na každém kroku nás Templo Mayor neustále překvapuje a Huei Tzompantli je bezpochyby jedním z nejpůsobivějších archeologických nálezů posledních let v naší zemi, protože je důležitým svědectvím o síle a velikosti, které Tenochtitlán dosáhl,“ neskrývá nadšení z nedávného, poněkud morbidního objevu mexická ministryně kultury Alejandra Frausto Guerrero.

Lebky možná patří lidem, kteří byli rituálně obětováni, foto: Tiskové oddělení Národního institutu antropologie a historie v Mexiku

VÁLEČNÍCI NEBO OBĚTI?

Samotné umístění stavby by mohlo poskytnout určitou nápovědu o původu lebek. Stojí totiž v rohu kaple zasvěcené aztéckému bohu jménem Huitzilopochtli. Je to bůh války, slunce, lidských obětí a zároveň patron města Tenochtitlánu.

Zpočátku se proto archeologové domnívali, že ostatky patří poraženým válečníkům. Jenže pozdější analýzy antropologů prokazují, že lebky nepatří jen mužům, naopak jsou mezi nimi i ženské a dětské lebky.

O čem to vypovídá? „Nedokážeme říct, kolik z těchto jedinců byli válečníci, někteří byli zřejmě vězni určení k obětním rituálům,“ domnívá se mexický archeolog Raul Barrera. „Víme ale, že všichni byli posvěceni.

Proměněni v dary pro bohy nebo dokonce v personifikaci samotných božstev,“ dodává. Z toho vyplývá, že několikametrová věž z lidských lebek mohla sloužit k rituálním účelům či snad byla jakousi morbidní výstavou obětí věnovaných aztéckým bohům.

Celkový rozsah stavby zatím není znám, foto: Tiskové oddělení Národního institutu antropologie a historie v Mexiku
Foto: Tiskové oddělení Národního institutu antropologie a historie v Mexiku
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Incident z Alenconu: Přistálo na kopci UFO?
epochalnisvet.cz

Incident z Alenconu:...

Americký Roswell, brazilská Varginha nebo britský...
Jak pomoci ochrnutým opět chodit?
epochaplus.cz

Jak pomoci ochrnutým opět...

Strach. Bezmoc. Ale i naděje. Pro ochrnuté...
Proč je tak náročné shodit nadbytečné kilogramy? Viníkem je i evoluce
21stoleti.cz

Proč je tak náročné shodit...

Nadváha a obezita jsou globálním problémem,...
Promarnila svou životní šanci?
nasehvezdy.cz

Promarnila svou životní šanci?

Na muže měla vždycky...
Nová realita: Soukromým letadlem na dovolenou za ceny business class
iluxus.cz

Nová realita: Soukromým...

Pronájem soukromého letadla od české...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
panidomu.cz

Noční můry: Když vás probudí...

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu....
Andělská hora: Působí zde dva druhy energií?
epochaplus.cz

Andělská hora: Působí zde...

Andělská hora na Karlovarsku je výjimečná z...
Jak fascinující může být pracovní místo
rezidenceonline.cz

Jak fascinující může být...

Ippolito Fleitz Group má za sebou řadu...
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...
Taneční hodiny
skutecnepribehy.cz

Taneční hodiny

Z balkonu jsem pozorovala...