Skip to content

Hrůzná aztécká věž z lidských lebek: Archeologové odhalují další její tajemství

Archeologové v Mexiku objevili nové části stavby vyrobené z lidských lebek. Má se za to, že věž postavili Aztékové, ale není zcela známo proč. Lebky zřejmě patřily rituálně zavražděným obětem, mezi nimiž byly i děti.

Děsivou věž před více než 500 lety vybudovali Aztékové ovládající dnešní území středního Mexika. Zmiňována je již v historických zprávách španělských dobyvatelů, kteří si pod vedením Hernána Cortéze (1485–1547) Střední Ameriku podmanili v 16. století.

Pak ale stavbu pohltí čas a k jejímu znovuobjevení dojde až v roce 2015. Tehdy archeologové v pradávném hlavním městě Aztécké říše Tenochtitlánu odkrývají vysokou kruhovou věž, k jejíž stavbě byly místo kamenů a použity lidské lebky.

Napočítáno bylo celkem 484 lebek. Na začátku prosince loňského roku se ale číslo rozrůstá. Objevena byla další část morbidní stavby čítající 119 dalších lebek. Celkem je tedy odkryto 603 lidských lebek a velmi pravděpodobně stále nejde o konečné číslo.

Historikové zatím netuší, jak a proč lidé, jejichž ostatky Aztékův posloužily jako stavební materiál, vlastně zemřeli. Nejasný zůstává také účel stavby. Vše, co známe, jsou pouhé spekulace. Jaká tajemství skrývá děsivá věž z lebek?

Archeologové nedávno odkryli novou část stavby, foto: Tiskové oddělení Národního institutu antropologie a historie v Mexiku

MĚSTO PLNÉ ZÁHAD

Vznik stavby dnes známé jako Huey Tzompantli byl vědci datován do období mezi lety 1486 a 1502. Tehdy Aztékové poblíž Templo Mayor, tedy hlavního chrámu, začali stavět 4,7 širokou kruhovou věž, která dnes dráždí fantazii archeologů.

Lebky ve věži směřují obličejovou částí dovnitř kruhu, jako by se na něco dívaly. Co bylo ve středu tohoto kruhu však není známo. K čemu mohla věž sloužit? Proč ji Aztékové postavili? Lokalita, v níž se stavba nachází, je plná nezodpovězených otázek a věž z lebek tvoří jen malou část záhadné mozaiky.

„Na každém kroku nás Templo Mayor neustále překvapuje a Huei Tzompantli je bezpochyby jedním z nejpůsobivějších archeologických nálezů posledních let v naší zemi, protože je důležitým svědectvím o síle a velikosti, které Tenochtitlán dosáhl,“ neskrývá nadšení z nedávného, poněkud morbidního objevu mexická ministryně kultury Alejandra Frausto Guerrero.

Lebky možná patří lidem, kteří byli rituálně obětováni, foto: Tiskové oddělení Národního institutu antropologie a historie v Mexiku

VÁLEČNÍCI NEBO OBĚTI?

Samotné umístění stavby by mohlo poskytnout určitou nápovědu o původu lebek. Stojí totiž v rohu kaple zasvěcené aztéckému bohu jménem Huitzilopochtli. Je to bůh války, slunce, lidských obětí a zároveň patron města Tenochtitlánu.

Zpočátku se proto archeologové domnívali, že ostatky patří poraženým válečníkům. Jenže pozdější analýzy antropologů prokazují, že lebky nepatří jen mužům, naopak jsou mezi nimi i ženské a dětské lebky.

O čem to vypovídá? „Nedokážeme říct, kolik z těchto jedinců byli válečníci, někteří byli zřejmě vězni určení k obětním rituálům,“ domnívá se mexický archeolog Raul Barrera. „Víme ale, že všichni byli posvěceni.

Proměněni v dary pro bohy nebo dokonce v personifikaci samotných božstev,“ dodává. Z toho vyplývá, že několikametrová věž z lidských lebek mohla sloužit k rituálním účelům či snad byla jakousi morbidní výstavou obětí věnovaných aztéckým bohům.

Celkový rozsah stavby zatím není znám, foto: Tiskové oddělení Národního institutu antropologie a historie v Mexiku
Foto: Tiskové oddělení Národního institutu antropologie a historie v Mexiku
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Limitovaná edice PRIM ORLÍK TITAN
iluxus.cz

Limitovaná edice PRIM ORLÍK...

Hodinky PRIM ORLÍK, které dnes považujeme za...
Když atentát na Hitlera zhatí průvodčí
epochaplus.cz

Když atentát na Hitlera zhatí...

„Moc rád bych si s Adolfem Hitlerem potřásl rukou,“...
Rakovina prostaty v Česku neklesá
21stoleti.cz

Rakovina prostaty v Česku...

Počty lidí s rakovinou prostaty v Česku...
Opomíjená parazitární nemoc zasahuje až do Evropy
epochalnisvet.cz

Opomíjená parazitární nemoc...

Vzácné případy onemocnění způsobených tasemnicemi,...
Rozchod se Zajícem se nekoná
nasehvezdy.cz

Rozchod se Zajícem se nekoná

Už téměř patnáct let tvoří...
Inspirace leteckými hangáry
rezidenceonline.cz

Inspirace leteckými hangáry

Zní to možná neuvěřitelně, ale právě...
Katakomby Klatovy: Historie v tajemném balení
epochanacestach.cz

Katakomby Klatovy: Historie v...

Zahoďte ostych a...
Jak zlepšit poruchu řeči?
21stoleti.cz

Jak zlepšit poruchu řeči?

Výzkumný tým ve složení Luboš Brabenec,...
Čeká druhé dítě se svým milencem?
nasehvezdy.cz

Čeká druhé dítě se svým...

Na hlavní hvězdě Slunečné...
Chanel Cruise 2021 – Balada na módní vášeň
epochalnisvet.cz

Chanel Cruise 2021 –...

Jednoduchou, přesto originálně pojatou módní...
Zámek Horšovský Týn: Krása, která povstala z popela
epochanacestach.cz

Zámek Horšovský Týn: Krása,...

V historii nalezneme mnoho...
Kuchyňské náčiní: Přenosný gril používali už staří Řekové
epochaplus.cz

Kuchyňské náčiní: Přenosný gril...

Píše se rok 1500 př. n. l. Řecká hospodyně bere...