15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Záhady historie
Hrůzná aztécká věž z lidských lebek: Archeologové odhalují další její tajemství
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 13.4.2021
6.0tis
Věž tvoří stovky lidských lebek, foto: Tiskové oddělení Národního institutu antropologie a historie v Mexiku
488
SDÍLENÍ
6.0tis
ZOBRAZENÍ

Archeologové v Mexiku objevili nové části stavby vyrobené z lidských lebek. Má se za to, že věž postavili Aztékové, ale není zcela známo proč. Lebky zřejmě patřily  rituálně zavražděným obětem, mezi nimiž byly i děti.

Věž tvoří stovky lidských lebek, foto: Tiskové oddělení Národního institutu antropologie a historie v Mexiku Archeologové nedávno odkryli novou část stavby,  foto: Tiskové oddělení Národního institutu antropologie a historie v Mexiku Lebky možná patří lidem, kteří byli rituálně obětováni, foto: Tiskové oddělení Národního institutu antropologie a historie v Mexiku Celkový rozsah stavby zatím není znám, foto: Tiskové oddělení Národního institutu antropologie a historie v Mexiku

Děsivou věž před více než 500 lety vybudovali Aztékové ovládající dnešní území středního Mexika. Zmiňována je již v historických zprávách španělských dobyvatelů, kteří si pod vedením Hernána Cortéze (1485–1547) Střední Ameriku podmanili v 16.

století. Pak ale stavbu pohltí čas a k jejímu znovuobjevení dojde až v roce 2015. Tehdy archeologové v pradávném hlavním městě Aztécké říše Tenochtitlánu odkrývají vysokou kruhovou věž, k jejíž stavbě byly místo kamenů a použity lidské lebky.

Napočítáno bylo celkem 484 lebek. Na začátku prosince loňského roku se ale číslo rozrůstá. Objevena byla další část morbidní stavby čítající 119 dalších lebek. Celkem je tedy odkryto 603 lidských lebek a velmi pravděpodobně stále nejde o konečné číslo.

Historikové zatím netuší, jak a proč lidé, jejichž ostatky Aztékův posloužily jako stavební materiál, vlastně zemřeli. Nejasný zůstává také účel stavby. Vše, co známe, jsou pouhé spekulace. Jaká tajemství skrývá děsivá věž z lebek?

Archeologové nedávno odkryli novou část stavby, foto: Tiskové oddělení Národního institutu antropologie a historie v Mexiku

MĚSTO PLNÉ ZÁHAD

Vznik stavby dnes známé jako Huey Tzompantli byl vědci datován do období mezi lety 1486 a 1502. Tehdy Aztékové poblíž Templo Mayor, tedy hlavního chrámu, začali stavět 4,7 širokou kruhovou věž, která dnes dráždí fantazii archeologů.

Lebky ve věži směřují obličejovou částí dovnitř kruhu, jako by se na něco dívaly. Co bylo ve středu tohoto kruhu však není známo. K čemu mohla věž sloužit? Proč ji Aztékové postavili? Lokalita, v níž se stavba nachází, je plná nezodpovězených otázek a věž z lebek tvoří jen malou část záhadné mozaiky.

„Na každém kroku nás Templo Mayor neustále překvapuje a Huei Tzompantli je bezpochyby jedním z nejpůsobivějších archeologických nálezů posledních let v naší zemi, protože je důležitým svědectvím o síle a velikosti, které Tenochtitlán dosáhl,“ neskrývá nadšení z nedávného, poněkud morbidního objevu mexická ministryně kultury Alejandra Frausto Guerrero.

Lebky možná patří lidem, kteří byli rituálně obětováni, foto: Tiskové oddělení Národního institutu antropologie a historie v Mexiku

VÁLEČNÍCI NEBO OBĚTI?

Samotné umístění stavby by mohlo poskytnout určitou nápovědu o původu lebek. Stojí totiž v rohu kaple zasvěcené aztéckému bohu jménem Huitzilopochtli. Je to bůh války, slunce, lidských obětí a zároveň patron města Tenochtitlánu.

Zpočátku se proto archeologové domnívali, že ostatky patří poraženým válečníkům. Jenže pozdější analýzy antropologů prokazují, že lebky nepatří jen mužům, naopak jsou mezi nimi i ženské a dětské lebky. O čem to vypovídá?

„Nedokážeme říct, kolik z těchto jedinců byli válečníci, někteří byli zřejmě vězni určení k obětním rituálům,“ domnívá se mexický archeolog Raul Barrera. „Víme ale, že všichni byli posvěceni. Proměněni v dary pro bohy nebo dokonce v personifikaci samotných božstev,“ dodává.

Z toho vyplývá, že několikametrová věž z lidských lebek mohla sloužit k rituálním účelům či snad byla jakousi morbidní výstavou obětí věnovaných aztéckým bohům.

Celkový rozsah stavby zatím není znám, foto: Tiskové oddělení Národního institutu antropologie a historie v Mexiku
Foto: Tiskové oddělení Národního institutu antropologie a historie v Mexiku
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 12.8.2022 2.5tis
Jisté je, že objev elixíru mládí by změnil svět. Ovšem, ani nechtěná odchylka, oproti původně zamýšlenému produktu, nemusí být úplně nezajímavá. Stalo se to prý v nějaké alchymistické laboratoři v Číně v devátém století. Pravda, elixír mládí to zrovna nebyl. Svět to ale určitě změnilo! Tradičně je citováno, že objev černého střelného prachu mají „na svědomí“ čínští alchymisté […]
od Mirek Brát 12.8.2022 3.0tis
Píše se rok 1942 a v pracovně říšského vůdce SS je stůl pokrytý odbornými články, knihami, ilustracemi a fotografiemi. Jejich společným jmenovatelem je čáp bílý (Ciconia ciconia). Heinrich Himmler je nadšený. Čápi pomohou třetí říši srazit nenáviděnou Anglii na kolena! Čáp bílý je v Evropě velmi oblíbeným ptákem. Každé malé dítě přece ví, že děti nosí […]
od Mirek Brát 11.8.2022 2.8tis
Mohutný hrad v maďarském městě Eger se proslavil hrdinskou obranou proti Turkům v šestnáctém století. Památkou na tuto dobu jsou i rozlehlé hradní kasematy, ve kterých se údajně objevují i záhadné paranormální jevy. Straší zde snad duchové tureckých vojáků, kteří se pokoušeli do hradní pevnosti prokopat? Nutno dodat, že zatímco prvnímu útoku turecké armády hrad […]
od Dalibor Vrána 11.8.2022 3.1tis
Žralok bílý patří právem k nejobávanějším predátorům. Říká se o něm, že je to dokonalý stroj na zabíjení. Ve vodě je rychlý jako střela, má několik řad zubů ostřejších než čerstvě nabroušené nože a stisk jeho čelistí drtí kosti stejně nezastavitelně jako ocelový píst. Dlouhé roky byl pro většinu lidí jen příšerou z legend a […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 2.8tis
Život princů a princezen není vždy bezstarostný, možná tak ten v pohádkách, ale v historii jejich životy většinou nekončily příliš vesele. Vypravme se do londýnského Toweru, v němž byli uvězněni princové Edward a Richard. Důvodem jejich uvěznění bylo zabránění stát se králem a zjevným dědicem. V dubnu 1483, kdy zemřel král Edward IV., se nakrátko stal […]