Sonda Pioneer 10, vzdálená 12 miliard kilometrů od Země, se řítí hlubokým vesmírem rychlostí zhruba 12 kilometrů za sekundu. Směřuje ven z naší sluneční soustavy, směrem ke hvězdě Aldebaran v souhvězdí Býka.
Vědci z NASA, monitorující průběh letu, náhle zjišťují, že rychlost sondy se neustále snižuje. A navíc podle posledních dostupných telemetrických údajů, se sonda odklonila od původní dráhy o stovky tisíc kilometrů!
„Prozkoumali jsme každý mechanismus a teorii, na kterou jsme přišli a nic z toho to nedokáže vysvětlit,“ říká Philip Lang, jeden z vědců, kteří sledují pohyb sondy Pioneer 10, vypuštěné v roce 1972. Může za nepochopitelnou anomálii technická porucha sondy, nebo snad gravitační působení nám dosud neznámého objektu?
Vysvětlení by však mohlo být i někde docela jinde. Co když jde o působení temné hmoty, jejíž existenci se špičkoví vědci snaží již několik let prokázat?
Moderní teorie o temné hmotě říká, že většinu vesmíru (možná až 90%!) vyplňuje hmota, která nevyzařuje teplo, světlo, ani žádné jiné záření.
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.