V jihozápadní části Spojených států amerických, v Novém Mexiku, stojí tajemné sídlo indiánů zvané Pueblo Bonito. Kdo ho postavil? Byli to Anasaziové, jak se většinou uvádí? Nebo šlo o příslušníky úplně jiné civilizace?
Pueblo Bonito (v překladu ze španělštiny „Krásná vesnice“) v Novém Mexiku je největším a nejznámějším sídlem spojovaným s indiánskou kulturou Anasaziů, která ho obývala někdy mezi lety 828 a 1126. Jde o půlkruhovou stavbu ve tvaru podkovy, která je položena na úpatí kolmé skály.
Odhaduje se, že v ní mohlo žít až 800 lidí! „Pueblo Bonito je archeologickou ikonou, tak slavnou, jako je anglické Stonehenge, mexický Teotihuacán nebo perské Machu Picchu,“ říká britský archeolog Brian Fagan (*1936). Indiánští obyvatelé později lokalitu za záhadných okolností opustí…
Přiletěli sem mimozemšťané?
Vznik záhadné kultury lidí Anasazi je většinou datován do doby před 2000 lety. V té době žijí příslušníci tohoto indiánského kmene v jeskyních v kaňonu Chaco v dnešním státě Nové Mexiko.
Po několika staletích se stane cosi nečekaného – Anasaziové se začnou náhle projevovat jako špičkoví stavitelé, kteří se stanou tvůrci gigantických obytných komplexů (tzv. puebel). Tato indiánská města jsou postavená buď z kamene, nebo vytesána přímo do skály.
Největší z nich se nazývá Pueblo Bonito a jedná se o soběstačné město s budovami o třech až čtyřech patrech. Domy jsou rozmístěny v dokonalé souřadnicové síti a jejich okna a dveře podle polohy nebeských těles.
Jak něco takového dokázali lidé, kteří dlouhou dobu neuměli používat ani kolo? Podle legend s tím možná měli něco společného „bohové z nebes“. Mýty hovoří o „synech božích“ sestupujících na zem v „šípech z blesků“ a přinášejících „život i myšlenku“.
Podle některých názorů tyto legendy popisují přílet mimozemšťanů, kteří se s indiány podělili o své znalosti. Podobné spekulace ale vědci označují za zcela nepřijatelné a jen málo podložené.
Tajemné rituály
Kromě majestátních budov se v Pueblo Bonito nachází také velké množství obřadních míst, kterým se říká kiva. Jsou to kruhové propasti přístupné pouze po žebřících. Na první pohled vypadají jako studny.
Právě v nich se prý konaly tajuplné rituály, při nichž indiáni vyvolávali mrtvé. Anasaziové totiž kiva považovali za jakési symbolické brány.
Záhadných rituálů se tak údajně neúčastnili jen živí lidé, nýbrž také mrtví, kteří na zem přicházeli právě otvory v podlaze! Je možné, že Anasaziové vlastnili nám dnes neznámé zařízení, které bylo schopno přivést zesnulé lidi zpátky k životu? Nebo se jedná o příliš odvážnou teorii?