26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Zázraky
Indická ájurvéda: Pomůže léčba těžkými kovy?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 12.4.2022
2.8tis
Už jste zkusili ájurvédskou masáž? Foto: Pixabay
286
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Uznávaná tradiční indická metoda alternativní medicíny nese název ájurvéda. Některé prameny uvádějí, že je považována dokonce za nejstarší léčebný systém na světě!

Už jste zkusili ájurvédskou masáž? Foto: Pixabay Tento směr prosazuje pravidelné terapie pomocí hudby či vůní, masáže přírodními oleji a především dostatek hygieny. Foto: Pixabay Ájurvédský lékař navrhne možné řešení. Buďto doporučí změnu životního stylu, nebo nabídne speciální léčivé byliny, anebo masáže. Foto: Pixabay V ájurvédě se používají různé bylinné preparáty, přičemž do některých z nich se přimíchávají kovy. Třeba olovo... Foto: Alchemist-hp / Creative commons - volné dílo

Datace vzniku ájurvédy spadá zhruba do takzvaného „védského období“, kdy v Indii vznikají posvátné hinduistické texty. Jejím základem je víra v existenci dóš, což jsou tři archetypy, na jejichž vyváženosti stojí mentální i fyzické zdraví.

První dóša se nazývá Váta a souvisí s pohybem, druhá je Pitta a stojí za biochemickými procesy v těle, třetí je Kapha a je spojena se stabilitou. Při narození má údajně každý člověk určitý poměr těchto dóš.

Když v průběhu života dojde k jejich nevyváženosti, přichází nemoc. Ájurvéda klade důraz na prevenci, tedy správný životní styl a pravidelné sledování vlastního těla, kterým bychom měli chorobám předcházet. Pokud se však stejně dostaví, jaké řešení pak tato indická medicína nabízí?

Tento směr prosazuje pravidelné terapie pomocí hudby či vůní, masáže přírodními oleji a především dostatek hygieny. Foto: Pixabay

DŮLEŽITÁ JE PREVENCE

Správný životní styl podle ájurvédy není pro každého. Má totiž poměrně přísná pravidla, na něž „západní“ lidé rozhodně nejsou zvyklí. Tato indická medicína například doporučuje umírněné stravování, střídmý spánek, stejně jako zdrženlivost v sexu.

Prosazuje pravidelné terapie pomocí hudby či vůní, masáže přírodními oleji a především dostatek hygieny. Ovšem jen málokdo dokáže žít dostatečně „správně“ a jeho dóši se pak dostávají do nerovnováhy. Podle učení ájurvédy k tomu mohou vést rovněž vnější vlivy, negativní emoce či nahromadění toxinů v těle.

Následně je proto žádoucí usilovat o návrat k přirozenosti. Jak ale odhalit včas, že máme nějaký problém? Ájurvédští léčitelé doporučují sledovat jisté indikátory: jazyk, oči, tváře, nehty, puls a rty. Poté, co „diagnostikujeme“, že něco není v pořádku, můžeme podstoupit staletími ověřenou indickou metodu.

Ájurvédský lékař navrhne možné řešení. Buďto doporučí změnu životního stylu, nebo nabídne speciální léčivé byliny, anebo masáže. Foto: Pixabay

STAČÍ SI JEN VYBRAT

Podle toho, o jaký problém se jedná, určí ájurvédský lékař možné řešení. Buďto doporučí změnu životního stylu, nebo nabídne speciální léčivé byliny, anebo masáže. Nejprve je však důležité zbavit tělo všech toxinů.

K tomu slouží různé techniky: projímadla, terapeutické zvracení, klystýry a jiné. Rovněž by se prý pacienti měli očistit psychicky. Pokud trpí negativními emocemi, musí je uvolnit. Toho prý lze dosáhnout jejich plným uvědoměním.

Ájurvéda prosazuje pravidlo, že tělo se léčí jako celek – tedy i s duší. Tato metoda je údajně vhodná jak při lehkých zdravotních obtížích, tak i u chronických chorob, které se západní medicíně vyléčit nedaří.

Jenže i prastará tradiční medicína má svá „proti“. Je snad naprosto neúčinná, nebo dokonce zdraví škodlivá?

V ájurvédě se používají různé bylinné preparáty, přičemž do některých z nich se přimíchávají kovy. Třeba olovo… Foto: Alchemist-hp / Creative commons – volné dílo

TĚŽKÉ KOVY ODHALENY

Hlavní kritika ájurvédy se paradoxně týká jejích oslavovaných starodávných metod. Někteří lékaři totiž namítají, že v dnešním moderním světě se nelze řídit něčím, co lidé používali ve starověku, kdy ještě neměli dostatečné znalosti v oblasti medicíny.

Jenže právě tuto moderní medicínu stoupenci prastaré ájurvédy odsuzují pro její krátkozrakost a zaměření na symptomy spíše než příčiny. Další problém je ale složitější. V ájurvédě se totiž používají různé bylinné preparáty, přičemž do některých z nich se přimíchávají kovy.

V roce 2008 je provedena jejich analýza a závěr potěšující rozhodně není. V americkém lékařském časopise The Journal of the American Medical Association vychází zpráva: „Olovo, rtuť a arsen byly objeveny ve značném podílu vyrobené indické tradiční ájurvédské medicíny.

Kovy mohou být přítomny na základě praxe rasa shastra (kombinace bylin s kovy, minerály a vzácnými kameny).“ Ájurvéda tak čelí velké kritice – kovy jsou pro tělo toxické! Její zastánci se hájí tím, že na vině je masová produkce preparátů.

Každý, kdo by chtěl takové látky užívat, měl by si pečlivě prostudovat složení. Ostatní praktiky ájurvédy by naštěstí měly být zcela bezpečné. Zda opravdu fungují, to už musí posoudit každý sám.

Foto: Pixabay, Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.2tis
11. září 2001 dochází v USA k teroristickým útokům, při nichž zemře 3000 lidí. Mohlo jich být ale mnohem víc, někteří ovšem unikli smrti jako zázrakem. Něco ten den bylo v jejich životě jinak, a proto tu dnes mohou ještě být. Holly Winter chce spolu s nejlepší kamarádkou překvapit jejich společného kamaráda pracujícího ve věži […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.8tis
Od roku 1998 si čtyřletý Luke Burgie z amerického Colorado Springs prochází peklem. Ze dne na den začne být nevysvětlitelně nemocný. Ze všeho nejvíc trpí žaludečními a zažívacími problémy. Ale když už se všichni obávají nejhorší, stane se něco, co si nikdo nedovede vysvětlit. Luke tehdy mívá po dobu půl roku až desetkrát denně silný […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 3.1tis
Statistika říká, že pád ze třetího patra domu přežije jen polovina lidí. Z desátého patra téměř nikdo. A ze 47. patra mrakodrapu? To přežije patrně jedině Alcides Moreno (*1970), bývalý umývač oken na výškových budovách! 7. prosince 2007 se spolu se svým mladším bratrem Edgarem vydává do práce, čeká je zakázka na Solow Tower, mrakodrapu […]
od Dalibor Vrána 17.5.2022 1.8tis
Papež František (*1936) bývá nazýván papežem plným překvapení, ale může být také papežem zázraků? Rodák z argentinského Buenos Aires vzbuzuje pozornost v březnu 2015. Při návštěvě italského města Neapol totiž údajně dokáže přeměnit usušenou krev svatého Januária (asi 272–305) zpět na kapalinu! To ale není vše. Svatý Januárius je patronem Neapole, jeho krev se uchovává […]
od Mirek Brát 14.5.2022 791
Dnes jeho jméno už žádné velké vášně nebudí, v minulosti však Apollónius z Tyany vzbuzoval pozitivní, nebo naopak negativní reakce. V každém případě nenudil…Už pozdní antika ho srovnávala s Ježíšem. Život a doba Apollónia z Tyany patřily do prvního století našeho letopočtu. Rodák z města na území dnešního Turecka se proslavil nejen jako filozof, ale i jako cestovatel. Jeho výpravy vedly […]