Uznávaná tradiční indická metoda alternativní medicíny nese název ájurvéda. Některé prameny uvádějí, že je považována dokonce za nejstarší léčebný systém na světě!
Datace vzniku ájurvédy spadá zhruba do takzvaného „védského období“, kdy v Indii vznikají posvátné hinduistické texty. Jejím základem je víra v existenci dóš, což jsou tři archetypy, na jejichž vyváženosti stojí mentální i fyzické zdraví.
První dóša se nazývá Váta a souvisí s pohybem, druhá je Pitta a stojí za biochemickými procesy v těle, třetí je Kapha a je spojena se stabilitou. Při narození má údajně každý člověk určitý poměr těchto dóš.
Když v průběhu života dojde k jejich nevyváženosti, přichází nemoc. Ájurvéda klade důraz na prevenci, tedy správný životní styl a pravidelné sledování vlastního těla, kterým bychom měli chorobám předcházet. Pokud se však stejně dostaví, jaké řešení pak tato indická medicína nabízí?

DŮLEŽITÁ JE PREVENCE
Správný životní styl podle ájurvédy není pro každého. Má totiž poměrně přísná pravidla, na něž „západní“ lidé rozhodně nejsou zvyklí. Tato indická medicína například doporučuje umírněné stravování, střídmý spánek, stejně jako zdrženlivost v sexu.
Prosazuje pravidelné terapie pomocí hudby či vůní, masáže přírodními oleji a především dostatek hygieny. Ovšem jen málokdo dokáže žít dostatečně „správně“ a jeho dóši se pak dostávají do nerovnováhy. Podle učení ájurvédy k tomu mohou vést rovněž vnější vlivy, negativní emoce či nahromadění toxinů v těle.
Následně je proto žádoucí usilovat o návrat k přirozenosti. Jak ale odhalit včas, že máme nějaký problém? Ájurvédští léčitelé doporučují sledovat jisté indikátory: jazyk, oči, tváře, nehty, puls a rty. Poté, co „diagnostikujeme“, že něco není v pořádku, můžeme podstoupit staletími ověřenou indickou metodu.

STAČÍ SI JEN VYBRAT
Podle toho, o jaký problém se jedná, určí ájurvédský lékař možné řešení. Buďto doporučí změnu životního stylu, nebo nabídne speciální léčivé byliny, anebo masáže. Nejprve je však důležité zbavit tělo všech toxinů.
K tomu slouží různé techniky: projímadla, terapeutické zvracení, klystýry a jiné. Rovněž by se prý pacienti měli očistit psychicky. Pokud trpí negativními emocemi, musí je uvolnit. Toho prý lze dosáhnout jejich plným uvědoměním.
Ájurvéda prosazuje pravidlo, že tělo se léčí jako celek – tedy i s duší. Tato metoda je údajně vhodná jak při lehkých zdravotních obtížích, tak i u chronických chorob, které se západní medicíně vyléčit nedaří.
Jenže i prastará tradiční medicína má svá „proti“. Je snad naprosto neúčinná, nebo dokonce zdraví škodlivá?

TĚŽKÉ KOVY ODHALENY
Hlavní kritika ájurvédy se paradoxně týká jejích oslavovaných starodávných metod. Někteří lékaři totiž namítají, že v dnešním moderním světě se nelze řídit něčím, co lidé používali ve starověku, kdy ještě neměli dostatečné znalosti v oblasti medicíny.
Jenže právě tuto moderní medicínu stoupenci prastaré ájurvédy odsuzují pro její krátkozrakost a zaměření na symptomy spíše než příčiny. Další problém je ale složitější. V ájurvédě se totiž používají různé bylinné preparáty, přičemž do některých z nich se přimíchávají kovy.
V roce 2008 je provedena jejich analýza a závěr potěšující rozhodně není. V americkém lékařském časopise The Journal of the American Medical Association vychází zpráva: „Olovo, rtuť a arsen byly objeveny ve značném podílu vyrobené indické tradiční ájurvédské medicíny.
Kovy mohou být přítomny na základě praxe rasa shastra (kombinace bylin s kovy, minerály a vzácnými kameny).“ Ájurvéda tak čelí velké kritice – kovy jsou pro tělo toxické! Její zastánci se hájí tím, že na vině je masová produkce preparátů.
Každý, kdo by chtěl takové látky užívat, měl by si pečlivě prostudovat složení. Ostatní praktiky ájurvédy by naštěstí měly být zcela bezpečné. Zda opravdu fungují, to už musí posoudit každý sám.