24. září 1952: Z torontského letiště je ukradeno šest boxů plných zlatých cihel, které už se nikdy nenajdou.
Domů     Zázraky
Indická ájurvéda: Pomůže léčba těžkými kovy?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 12.4.2022
2.8tis
Už jste zkusili ájurvédskou masáž? Foto: Pixabay
286
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Uznávaná tradiční indická metoda alternativní medicíny nese název ájurvéda. Některé prameny uvádějí, že je považována dokonce za nejstarší léčebný systém na světě!

Už jste zkusili ájurvédskou masáž? Foto: Pixabay Tento směr prosazuje pravidelné terapie pomocí hudby či vůní, masáže přírodními oleji a především dostatek hygieny. Foto: Pixabay Ájurvédský lékař navrhne možné řešení. Buďto doporučí změnu životního stylu, nebo nabídne speciální léčivé byliny, anebo masáže. Foto: Pixabay V ájurvédě se používají různé bylinné preparáty, přičemž do některých z nich se přimíchávají kovy. Třeba olovo... Foto: Alchemist-hp / Creative commons - volné dílo

Datace vzniku ájurvédy spadá zhruba do takzvaného „védského období“, kdy v Indii vznikají posvátné hinduistické texty. Jejím základem je víra v existenci dóš, což jsou tři archetypy, na jejichž vyváženosti stojí mentální i fyzické zdraví.

První dóša se nazývá Váta a souvisí s pohybem, druhá je Pitta a stojí za biochemickými procesy v těle, třetí je Kapha a je spojena se stabilitou. Při narození má údajně každý člověk určitý poměr těchto dóš.

Když v průběhu života dojde k jejich nevyváženosti, přichází nemoc. Ájurvéda klade důraz na prevenci, tedy správný životní styl a pravidelné sledování vlastního těla, kterým bychom měli chorobám předcházet. Pokud se však stejně dostaví, jaké řešení pak tato indická medicína nabízí?

Tento směr prosazuje pravidelné terapie pomocí hudby či vůní, masáže přírodními oleji a především dostatek hygieny. Foto: Pixabay

DŮLEŽITÁ JE PREVENCE

Správný životní styl podle ájurvédy není pro každého. Má totiž poměrně přísná pravidla, na něž „západní“ lidé rozhodně nejsou zvyklí. Tato indická medicína například doporučuje umírněné stravování, střídmý spánek, stejně jako zdrženlivost v sexu.

Prosazuje pravidelné terapie pomocí hudby či vůní, masáže přírodními oleji a především dostatek hygieny. Ovšem jen málokdo dokáže žít dostatečně „správně“ a jeho dóši se pak dostávají do nerovnováhy. Podle učení ájurvédy k tomu mohou vést rovněž vnější vlivy, negativní emoce či nahromadění toxinů v těle.

Následně je proto žádoucí usilovat o návrat k přirozenosti. Jak ale odhalit včas, že máme nějaký problém? Ájurvédští léčitelé doporučují sledovat jisté indikátory: jazyk, oči, tváře, nehty, puls a rty. Poté, co „diagnostikujeme“, že něco není v pořádku, můžeme podstoupit staletími ověřenou indickou metodu.

Ájurvédský lékař navrhne možné řešení. Buďto doporučí změnu životního stylu, nebo nabídne speciální léčivé byliny, anebo masáže. Foto: Pixabay

STAČÍ SI JEN VYBRAT

Podle toho, o jaký problém se jedná, určí ájurvédský lékař možné řešení. Buďto doporučí změnu životního stylu, nebo nabídne speciální léčivé byliny, anebo masáže. Nejprve je však důležité zbavit tělo všech toxinů.

K tomu slouží různé techniky: projímadla, terapeutické zvracení, klystýry a jiné. Rovněž by se prý pacienti měli očistit psychicky. Pokud trpí negativními emocemi, musí je uvolnit. Toho prý lze dosáhnout jejich plným uvědoměním.

Ájurvéda prosazuje pravidlo, že tělo se léčí jako celek – tedy i s duší. Tato metoda je údajně vhodná jak při lehkých zdravotních obtížích, tak i u chronických chorob, které se západní medicíně vyléčit nedaří.

Jenže i prastará tradiční medicína má svá „proti“. Je snad naprosto neúčinná, nebo dokonce zdraví škodlivá?

V ájurvédě se používají různé bylinné preparáty, přičemž do některých z nich se přimíchávají kovy. Třeba olovo… Foto: Alchemist-hp / Creative commons – volné dílo

TĚŽKÉ KOVY ODHALENY

Hlavní kritika ájurvédy se paradoxně týká jejích oslavovaných starodávných metod. Někteří lékaři totiž namítají, že v dnešním moderním světě se nelze řídit něčím, co lidé používali ve starověku, kdy ještě neměli dostatečné znalosti v oblasti medicíny.

Jenže právě tuto moderní medicínu stoupenci prastaré ájurvédy odsuzují pro její krátkozrakost a zaměření na symptomy spíše než příčiny. Další problém je ale složitější. V ájurvédě se totiž používají různé bylinné preparáty, přičemž do některých z nich se přimíchávají kovy.

V roce 2008 je provedena jejich analýza a závěr potěšující rozhodně není. V americkém lékařském časopise The Journal of the American Medical Association vychází zpráva: „Olovo, rtuť a arsen byly objeveny ve značném podílu vyrobené indické tradiční ájurvédské medicíny.

Kovy mohou být přítomny na základě praxe rasa shastra (kombinace bylin s kovy, minerály a vzácnými kameny).“ Ájurvéda tak čelí velké kritice – kovy jsou pro tělo toxické! Její zastánci se hájí tím, že na vině je masová produkce preparátů.

Každý, kdo by chtěl takové látky užívat, měl by si pečlivě prostudovat složení. Ostatní praktiky ájurvédy by naštěstí měly být zcela bezpečné. Zda opravdu fungují, to už musí posoudit každý sám.

Foto: Pixabay, Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 16.9.2022 3.0tis
Megalitické památky jsou rozšířeny po celém světě, především pak v pobřežních oblastech. Co se týče Evropy, zde kameny obvykle pochází z období eneolitu a doby bronzové, s výjimkou Britských ostrovů, Portugalska a Francie, kde megality spadají do neolitu. Velice početné jsou bretaňské megality, které mimo jiné lákají také svou rozmanitostí. Cestou po pobřeží Středozemního moře […]
od Pavel Polcar 15.9.2022 3.7tis
Bazilika Zvěstování Panny Marie v severoizraelském Nazaretu je největším kostelem Blízkého Východu. Jedná se v pořadí o pátý kostel, vystavěný nad malou skalní jeskyní, jež se ve 2. století stala poutním místem. Legenda praví, že právě zde se měl Panně Marii zjevit archanděl Gabriel. V 60. letech byly ve zdejší oblasti prováděny archeologické vykopávky, které […]
od Pavel Polcar 13.9.2022 3.5tis
Ve 13. století se podařil transport Mariina domu z Nazareta do Loreta. Tehdy panoval neklid, doba to byla zmítaná křižáckými výpravami a válkami, zejména ve Svaté zemi v Palestině. Podle legend andělé zajistili, aby nemohlo dojít ke zničení Mariina domu. Psal se 10. květen 1291, kdy nebeští poslové nadzdvihli budovu a plynulým letem ji přenesli […]
od Adriana Vojtíšková 8.9.2022 2.6tis
Nalézáme se v Epiru, oblasti, která je dnes rozdělena mezi Řecko a Albánii. Tohle místo dokázalo zastínit i slavnou věštírnu v Delfách. Vítejte v Dodóně, kde se již přinejmenším 2000 let před naším letopočtem uctívá bohyně země Gaia a později se tu věští s požehnáním božské Dione.     Kdo to je Dione? Nejslavnější z […]
od Pavel Polcar 31.8.2022 2.8tis
Celá řada nebeských záhad čeká na své objasnění, stejně je tomu tak i v případě travního kříže z Eisenbergu. Poblíž St. Martinu v jižním Burgenlandsku, uprostřed trojmezí Rakouska, Maďarska a Slovinská, se nachází vesnice Eisenberg. 6. září 1965 se na pozemku rodiny Lexových objevil kříž, stalo se to přes noc a nikdo si neumí vysvětlit, […]