20. dubna 1535: Záhadný světelný jev známý jako Stockholmský zázrak se rozzáří na obloze.
Domů     Indické jezero Rúp Kund: Proč je plné lidských kostí?
Indické jezero Rúp Kund: Proč je plné lidských kostí?
od 15.4.2025
3.3tis
Kostry u jezera Rúp Kund
344
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Himálaj je nádherným, ale nemilosrdným kusem přírody, který už si vyžádal mnoho lidských životů. Zároveň je také plná tajemných míst nebo míst, o jejichž původu nemáme ani ponětí. Mezi ta druhá patří i malé jezero Rúp Kund. Proč je tak obtížně přístupná lokalita plná lidských kostí?

Kostry u jezera Rúp Kund Jak se kostry do jezera dostaly a proč, zůstává nejasné. Většina lebek nesla známky úderu tupým předmětem.

Zasněženou horskou roklí postupuje do kožešiny zachumlaný muž. Má obavy, dosud jasnou oblohu totiž pomalu začínají kazit stále větší a větší oblaka. Pokud to má stihnout až do tábořiště, kde na něj čeká několik dalších mužů, musí si pospíšit.

Náhle si uvědomí, že sešel z cesty. Začne se rozhlížet a spatří lesknoucí se hladinu malého horského jezírka, schovaného pod úbočím sedmitisícového vrcholu Trisúl.

To mu dá jistotu, jezírko je mezi horskými průvodci známé, i když kvůli ledu a sněhu se málokdy podaří spatřit jeho hladinu. Muž se přiblíží na dohled a strne hrůzou. V průzračné vodě totiž spatří lidské ostatky!

A ne jedny, na dně mělkého jezírka je nespočet lebek, kostí, a také zbytků oděvů a bot a nějakých lesknoucích se předmětů. Jenže průvodce už nemá čas. Zanechá svůj objev tak, jak je, a vydává se dál na cestu, aby o svém nálezu řekl ostatním.

Zpráva se brzy rozšíří a o pár let později už k jezeru míří první z mnoha expedic. Podařilo se jim rozluštit jezerní záhadu?

Jak se kostry do jezera dostaly a proč, zůstává nejasné.
Jak se kostry do jezera dostaly a proč, zůstává nejasné.

Je to prastaré pohřebiště?

Jezero Rúp Kund leží v odlehlé části indické Himálaje, ve výšce kolem 5000 metrů nad mořem. Na první pohled na něm přitom není nic zajímavého. Pouze jedno z mnoha ledovcových jezer poschovávaných hluboko v nedostupných velehorách.

Jenže jen v tomto jezeře je v roce 1942 nalezeno jedním horským průvodcem velké množství lidských ostatků. Výpravy, které se vydávají k jezeru od začátku 50. let zjišťují, že ve vodě jsou kromě pozůstatků i zbytky oblečení, bot a především šperky.

První expedice přináší také první hypotézy: Jezero prý mohlo být v dávných dobách jakýmsi pohřebištěm. Místem, na které ukládali tamní obyvatelé své mrtvé. Jenže problém je v oněch obyvatelích.

V okolí totiž není a nikdy nebyla žádná vesnice a je prakticky vyloučené, že by lidé z dalekých osad putovali i se svými mrtvými na tak vzdálené a mrazivé místo.

Většina lebek nesla známky úderu tupým předmětem.
Většina lebek nesla známky úderu tupým předmětem.

Jedná se o zbloudilé vojáky?

Dlouhou dobu tak dominovala jiná teorie. „Spekulovalo se o tom, že jde o pozůstatky japonských vojáků z druhé světové války, kteří zde zemřeli, když se snažili najít cestu z hor,“ vysvětluje americký záhadolog Brent Swancer.

Jenže později se ukazuje, že o jezeře a děsivém tajemství v něm věděli někteří Himálajci už v 19. Století, a ke slovu se tak dostala úplně jiná hypotéza.

Podle ní mohla ve vodě skončit po zavalení lavinou armáda slavného indického vojevůdce Zorawara Singha (1786–1841). Ta se totiž v Himálaji záhadně ztrácí někdy po bitvě o Tibet v roce 1841. Jenže ani to se nepotvrdilo.

Proti této domněnce totiž hovoří určené stáří ostatků. „Kostry jsou staré více než 1200 let. Pouze vypadají zachovale kvůli silnému mrazu,“ dodává Swancer s tím, že polemiky o tom, kteří lidé to skončili na dně ledovcového jezera, trvaly desítky let. Vnesly do celé záhady nové světlo moderní vědecké metody?

Mohou za vše kroupy?

Zatím poslední expedice se vydává k tajemnému jezeru v roce 2004. Z vody jsou některé kostry vyzvednuty a znovu podrobeny pečlivému zkoumání. Výsledek? V jezeře je pochováno nejméně 300 lidí!

Všichni zřejmě zemřeli ve stejnou dobu, někdy kolem roku 850. Co je ovšem nejdůležitější – většina nalezených lebek má na sobě známky po úderu tupým předmětem.

Okamžitě po tomto zjištění se začíná spekulovat o pohromě v podobě obřích krup nebo o nějaké záhadné, možná rituální popravě. Jistotu ale dodnes nemáme. „Co tito lidé opravdu dělali tak hluboko v horách? Kam mířili?

A opravdu je zabily kroupy s průměrem přes 20 centimetrů, nebo je něco napadlo?“ ptá se Brent Swancer. Budou další hypotézy přicházet se zpřesňováním vědeckých metod? Nebo jsme narazili na maximum toho, co můžeme zjistit?

Zdroje informací: BBC, Nature.com, The New Yorker, MysteriousUniverse.org
Foto:1 a 2 Schwiki / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 3 Pixabay
Lokalita:
Související články
od 19.4.2025 1.2tis
Díky nádherné přírodě, kde přebývali mystičtí druidové, obklopuje celé Irsko skoro až pohádková aura. Najdete tu místa, kde se po vás přímo natahuje neviditelná ruka tisíců let staré historie. Ale jinde jako kdyby se po vás z mlhy sápalo i něco mnohem hrozivějšího… Vítejte na ostrově, kde legendy a realita splývají v jedno.   Hraběnka a mumie Irská
od 19.4.2025 1.4tis
Patřil bezpochyby k nejvlivnějším mužům Spojeného království ve 20. století. Lord Louis Mountbatten ( 1900-1979), člen britské královské rodiny, voják, politik a diplomat. Když byl na něho v roce 1979 spáchán atentát, šokovalo to nejen obyvatele Spojeného království, ale i celý svět. I po letech se nad touto tragickou událostí vznášejí otazníky. &n
od 18.4.2025 2.1tis
Runy, které využívaly zejména germánské kmeny, nejsou jen písmo, ale také mocná magická pomůcka. Pomocí run prý lze nahlédnout do budoucnosti či provádět různé rituály pro vlastní prospěch. Jak se s runami zachází a s čím nám i nyní mohou pomoci? V první polovině letošního února, shodou okolností během přípravy tohoto článku, přichází na svět vzrušující
od 18.4.2025 2.4tis
Místo, kterému se přezdívá laoský Stonehenge, fascinuje záhadology i archeology od svého objevení ve 30. letech 20. století. Na planině v laoské provincii Xieng Khouang se nachází několik tisíc kamenných objektů, které tvarem připomínají obrovské hrnce. K čemu sloužily, je nevyluštěnou záhadou. Tím spíš, že podle místních nejsou ani dílem smrtelníků… Ďáb
od 17.4.2025 2.2tis
Použít u významného českého šlechtického rodu Rožmberků ironické slovní spojení „hogo fogo“ se může zdát poněkud problematické. Kdo by měl být „nóbl“, když ne tato tradiční tuzemská aristokracie?! Nemůžeme si však pomoci. Rožmberkové to s touhou po vznešenosti trochu přehnali. Proč? Rod Rožmberků měl být podle legendy příbuzensky spojen s italským
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Mimozemský život na vzdálené planetě? Opatrnost je na místě
21stoleti.cz
Mimozemský život na vzdálené planetě? Opatrnost je na místě
Nález mimozemského života by byl bezesporu největším objevem v dějinách vědy. Ačkoliv kosmické sondy už prolétly kolem všech planet naší soustavy a čím dál dokonalejší teleskopy nahlížejí do stále vzd
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Musela jsem bojovat o muže
skutecnepribehy.cz
Musela jsem bojovat o muže
Když jsem se seznámila s tehdy čerstvě rozvedeným Petrem, jeho dospělá dcera Alena byla stále na svého otce velmi silně citově vázaná. Věděla jsem tedy, že vztah s Alenou nebude snadný, ale nikdy jsem si nemyslela, že by se dcera mého milovaného muže mohla stát hrozbou pro náš vztah. Snažila jsem se tedy být trpělivá. Napřed mě
Judit Pecháček se svou matkou neměla lehké dětství
nasehvezdy.cz
Judit Pecháček se svou matkou neměla lehké dětství
V seriálu Děcko hraje Judit Pecháček (36) matku, která má komplikovaný vztah se svými dětmi. A nyní herečka přiznala, že ani se svou skutečnou maminkou Ágnes Bardos nemá a nikdy neměla úplně idylické
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
historyplus.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků. Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi 968–1016),
Péče jako peříčko
nejsemsama.cz
Péče jako peříčko
Citlivá pleť vyžaduje pravidelnost, trpělivost a ty správné kosmetické produkty. Jen tak můžete dosáhnout viditelných výsledků a úžasného efektu. Patříte-li k těm, kdo mají citlivou pleť, dobře víte, jak moc je náchylná k podráždění. A jen tak nějaký kosmetický produkt jí nemusí vždy „sednout“. Rozhodí ji jakýkoli kontakt s dráždivými látkami, vysokými nebo nízkými teplotami, sluncem, silným větrem či suchým vzduchem.
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz