Technika, které se zkráceně říká UK, je používána u případů lidí s mentálním postižením, autismem, Alzheimerovou chorobou či Downovým syndromem. Má pomoci nemohoucím, kteří by se sami vyjádřit nedokázali.
Staví totiž na předpokladu, že i postižení lidé jsou uvnitř nedotčenými bytostmi a za jiných okolností by byli schopni normální komunikace.
Jelikož jim to však fyzické podmínky nedovolují, využívají terapeutů ovládajících speciální techniku UK. Na čem je založena? Při Usnadňované komunikaci spolupracují dva lidé – nemohoucí (usnadňovaný) a usnadňovatel.
Podle všeho u nich zafunguje jakési podvědomé propojení hemisfér. Levá polovina mozku reprezentuje racionalitu a pravá emoce. Z prozatím zcela nevysvětlených důvodů se při UK pravá hemisféra pacienta spojí s levou hemisférou usnadňovatele.
Ten je pak prý schopen vést jeho ruku a zaznamenat tak vyjádření, které by nemohoucí jinak nebyl schopen uskutečnit.
PRÝ FUNGUJE I V KÓMATU!
Vyjadřování prostřednictvím někoho druhého však budí otázky. Jak poznáme, že se usnadňovatel skutečně napojil na pacienta a nevyjadřuje se pouze on sám? Podle výsledků, které odborníci zaznamenávají, se zdá, že komunikují skutečně usnadňovaní.
Tak například si tímto způsobem řeknou o nějakou věc, kterou posléze opravdu využijí. UK se v těžkých případech nemohoucnosti používá již od 90. let minulého století. Údajně funguje dokonce i u lidí, kteří jsou v kómatu!
Vysvětlí jednou věda na podkladě budoucích poznatků o mozku i tuto fascinující metodu?