21. srpna 2019: Ze dna Baltského moře zmizí 350 kg vážící podvodní laboratoř, spekuluje se, že za tím bylo UFO.
Domů     Jaká je pravda o třech nejslavnějších a nejzamilovanějších párech?
Jaká je pravda o třech nejslavnějších a nejzamilovanějších párech?
od 9.2.2023
3.1tis
Romeo a Julie, asi nejslavnější příběh tragické lásky. Kde se vzal? Foto: Pixabay
343
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Tristan a Isolda, Artuš a Ginevra a Romeo a Julie. Co je na jejich příbězích pravdy? 

Romeo a Julie, asi nejslavnější příběh tragické lásky. Kde se vzal? Foto: Pixabay Příběh Tristana a Isoldy se dočká nesčetně zpracování... Foto: Pixabay Merlinova varování nejsou vyslyšena... Foto: Pixabay Láska... a smrt. Kde má příběh Romea a Julie kořeny? Foto: Pixabay

Bájný anglický král Artuš vystupuje v řadě pověstí. Vypráví se, že vlastnil legendární meč Excalibur a měl vytvořit elitní spolek rytířů kulatého stolu. Do řečí ale přijde i pro vztah s Ginevrou, do níž se zamiluje na první pohled.

Jeho rádce kouzelník Merlin ho však varuje – ta láska nepovede ke štěstí, ale zkáze!

Artuš nedbá varování a Ginevru pojme za svou choť. Mladá šlechtična se tak dostane nejen na královský dvůr, ale také do blízkosti Artušova přítele rytíře Lancelota, k němuž zahoří vášní.

Odhalení nevěry Artuše nesmírně rozezlí a rozpoutá se kvůli tomu i válka, na jejímž konci pak stojí Merlinem prorokovaná zkáza. Opravdu je ale příběh založený na pravdě? Nejedná se jen o zajímavou báchorku?

Historie legendy o králi Artušovi je sporná. Jde o příběh, který se opravdu odehrál? A pomohla by znalost skutečnosti k odhadnutí toho, jak to bylo s city hlavních hrdinů? Ústřední roli v případu hraje Ginevra. Popsat ji je ale obtížné.

V příbězích je totiž zachycována v různých podobách. Mluví se o ní jako o zrádné prostopášnici, ale také jako o ctnostné dámě. A podobně je tomu i s její láskou ke dvěma slavným hrdinům. Koho z nich skutečně milovala? Šlo o Artuše nebo spíš Lancelota? Dozvíme se vůbec někdy pravdu?

Merlinova varování nejsou vyslyšena... Foto: Pixabay
Merlinova varování nejsou vyslyšena… Foto: Pixabay

Jejich láska přetrvá tisíciletí

Tristan pochází z královského rodu, ale po tragické smrti rodičů je vychován podkoním. Osud ho zavane do služeb krále Marka, pro něhož má získat srdce krásné Isoldy. Jak už to ale v legendách bývá, do spanilé dívky se zamiluje sám. Láska ale nedojde naplnění.

Jak je možné, že vyprávění o citech mezi rytířem Tristanem a irskou princeznou Isoldou přetrvá staletí?

Verzí příběhu o Tristanovi a Isoldě existuje velké množství. Nejstarší písemný záznam historky pochází z 12. století a má podobu francouzského rytířského eposu. Zpracovává přitom starou keltskou legendu. Co když ale zachycuje skutečné události?

Důkazem toho, že legenda vychází z reálných základů, má být pohřební kámen ležící nedaleko anglického městečka Fowey.

Na pohřebním kameni z 6. století je napsáno: „Zde leží Drustanus, syn Cunomoruse.“ Jméno Drustanus je přitom spojováno s Tristanem, Cunomorus zase s králem Markem.

Jména se sice zdají být pravá, ve většině příběhů je ale zapsáno, že jde o strýce a synovce, nikoli otce a syna. Kde je tedy chyba? Objevuje se nepřesnost na kameni, nebo spíš ve vyprávění? A nebo se celé pátrání ubírá zlou cestou?

Příběh Tristana a Isoldy se dočká nesčetně zpracování... Foto: Pixabay
Příběh Tristana a Isoldy se dočká nesčetně zpracování… Foto: Pixabay

Nejslavnější milenecký pár všech dob

Montekové a Kapuletové. Dvě znepřátelené rodiny na život a na smrt. Ve chvíli, kdy Romeo Montek propadne kráse Julie Kapuletové, rozehraje se příběh, který končí tragickou smrtí mladých milenců. Byl ale nejslavnější milostný pár všech dob skutečný?

A odkud vůbec čerpal anglický dramatik William Shakespeare (1564–1616) informace pro svou hru?

Říká se, že jde o příběh, který se odehrává odnepaměti. Tragická láska milenců pocházejících ze dvou znepřátelených rodů se objevuje v díle římského básníka Ovidia (43 př. n. l.–17 n. l.) i řeckého spisovatele Xenofóna z Efesu (2./3. století).

Rod Monteků a Kapuletů zmiňuje v Božské komedii i italský básník Dante Alighieri (1265–1321). Vycházejí ale spisy z reality? A jak je to se Shakespearovým dílem?

Shakespearovy zdroje jsou různé. Námět čerpá z dávných legend, ovlivněn je ale i dílem anglického spisovatele Arthura Brooka (†1563). Spojení s realitou je obtížné určit.

Pravdou zůstává, že ve 13. století bylo možné se setkat se jmény Montekové a Kapuleti. Upozorňuje na to americký profesor Olin H. Moore (1885–1968) a poodkrývá tajemství jejich existence.

Podle něj Montekové a Kapuleti nejspíš nebyli rodinami, ale politickými klany.

Láska... a smrt. Kde má příběh Romea a Julie kořeny? Foto: Pixabay
Láska… a smrt. Kde má příběh Romea a Julie kořeny? Foto: Pixabay
Foto: Pixabay
Lokalita:
Související články
od 20.8.2026 1.7tis
Na setkání vědců v Royal Society v Londýně jsou na konci roku 2013 odhaleny nové výsledky zkoumání genomu našich předků denisovanů. Denisované žijící na dnešním území Evropy i Asie jsou příslušníci rodu Homo a blízcí neandrtálcům.  První ostatky této rasy jsou nalezeny v roce 2008 v Děnisově jeskyni v Rusku. Stáří kosterních pozůstatků je určeno na 41 000
od 19.8.2026 2.4tis
Královská cesta. Snad žádný turista mířící do matičky měst tu trasu vynechá. Téměř 516metrový Karlův most vítá návštěvníky Staroměstskou mosteckou věží a na druhé straně se loučí její malostranskou sestrou. Jde o raritu: Vždyť jsou na konci věže dvě, navíc propojené bránou! Málokdo ví, že jedna z nich skrývá jednu z největších pražských záhad… Píše se rok
od 19.8.2026 2.8tis
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena!  Přijdou vám podobná prohlášení přehnaná? Jenže jim nahrává celá řada historicky nevyvratitelných skutečností. Je načase přepsat učebnice? Na posteli sedí stářím unavený německý skla
od 18.8.2026 2.9tis
Když se řekne český hrad, většina lidí si představí kamenné věže, cimbuří a rytíře. Jenže první české „hrady“ vypadají úplně jinak. Jsou ze dřeva, hlíny a kamení, obepínají je mohutné valy a příkopy a jejich vznik se ztrácí v době, kdy ještě neexistuje české království. Kdo je staví? Přemyslovci? Nebo na českém území stojí opevněná sídla dávno před nimi? Největší záhada spočívá v samotném slově
od 17.8.2026 3.4tis
Přecházíme-li z české na polskou stranu Krkonoš, všimneme si brzy jedné záhady. Zatímco v Česku jsou dávní krkonošští prospektoři označováni jako Vlaši, přes kopec v Polsku se už mluví o Valonech? Na čí straně je pravda? Odkud pocházeli ti, se kterými jsou stále spojovány ukryté poklady? To, že Krkonoše už v 11. a 12. století vzbudily
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jsou rány, které se nezacelí
skutecnepribehy.cz
Jsou rány, které se nezacelí
S věkem prý člověk získává nadhled nad životem a dokáže odpustit různá životní zranění. Mně se to tedy zatím nepodařilo. Pracovaly jsme spolu v textilce. Já a Helena. V té době jsem již byla vdovou se dvěma dětmi, které mi po manželovi zbyly spolu s dluhy. Helena byla krásná, svobodná, vtipná. Vždycky mě dokázala rozesmát, když jsem brečela nad prázdnou
DEN S ŘEMESLY VE SKLANÍM OBYDLÍ LHOTKA
epochanacestach.cz
DEN S ŘEMESLY VE SKLANÍM OBYDLÍ LHOTKA
Komorní jarmark s ukázkou lidových řemesel a dílničkami nejen pro děti… Akci Regionálního muzea Mělník můžete navštívit v sobotu 22.8. mezi 10 a 17 hodinou. Náplň dne. Prohlídka skalního obydlí, ve kterém poslední obyvatelka Marie Holubová žila až do roku 1982. Jarmark s ukázkou lidových řemesel a prodejem lokálních produktů. Muzejní stánek na téma 50
Instantní nudle: Geniální vynález, který začíná u pánve s rozpáleným olejem
epochaplus.cz
Instantní nudle: Geniální vynález, který začíná u pánve s rozpáleným olejem
Po 2. světové válce stojí v Japonsku lidé dlouhé fronty na jídlo a obyčejná miska nudlí představuje skoro malý poklad. Právě tehdy dostává Momofuku Andó nápad, který zní jednoduše, ale jeho uskutečnění je pořádná věda: Vytvořit nudle, které vydrží dlouho, jsou levné, chutné a stačí je zalít horkou vodou. Píše se druhá polovina 50. let
Ohromující sídlo krále pohádek
rezidenceonline.cz
Ohromující sídlo krále pohádek
Nemovitost Los Feliz, postavená společností slavného tvůrce v roce 1932, patří od roku 2011 rusko-kazašskému filmaři Timuru Bekmambetovovi, žijícímu převážně v Izraeli. Ten aktuálně ikonický dům Walta Disneyho v Los Angeles, kde vytvořil například filmy Popelka a Pinocchio, nabízí k pronájmu za 40 000 dolarů měsíčně.   Poté, co pohádkovou vilu za 3,7 milionu dolarů
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Obklopil se sultán Mehmed II. hluchým služebnictvem?
historyplus.cz
Obklopil se sultán Mehmed II. hluchým služebnictvem?
Je to už pár dní, co sultána Mehmeda II. nikdo nespatřil. Z paláce téměř nevychází, v mešitě postává jen za mřížovím. I vojenské přehlídky sleduje z bezpečné vzdálenosti – na palubě své pozlacené lodi v přístavu. Svým poddaným se ze strachu vzdaluje. Patří k nejodvážnějším válečníkům vůbec. Už ve svých 21 letech dobyl spolu se svými početnými vojsky hlavní sídlo
Pečené tortillové chipsy s bylinkami
nejsemsama.cz
Pečené tortillové chipsy s bylinkami
Tortillové chipsy připravené doma jsou krásně křupavé a díky bylinkám mají mnohem výraznější chuť než kupované varianty. Ingredience pro 4 osoby: ● 4 pšeničné tortilly ● 3 lžíce olivového oleje ● 1 lžička oregana ● 1 lžička sušené bazalky ● sůl ● pepř ● 1 lžička česnekového prášku Postup: Tortilly nakrájejte na trojúhelníky podobné klasickým nachos. V míse je promíchejte s olivovým olejem, oreganem, bazalkou, česnekovým
John DeLorean: Vizionář, šoumen, zločinec, legenda
epochalnisvet.cz
John DeLorean: Vizionář, šoumen, zločinec, legenda
Z chudých detroitských poměrů se vypracuje mezi nejvýraznější osobnosti amerického automobilového průmyslu. Jeho futuristický vůz se stane jednou z ikon 20. století, jeho osud doslova antickou tragédií.   Dětství Johna Zacharyho DeLoreana (1925–2005) poznamená chudoba i agresivita otce, rumunského dělníka Zacharyho DeLoreana, který se vypracuje v narkomana na plný úvazek. Je odhodlaný dostat se od
Špenátové lívanečky s ricottou
tisicereceptu.cz
Špenátové lívanečky s ricottou
Ještě jste nevyzkoušeli lívance naslano? Nejvyšší čas to napravit. Tyto ricottové nemají chybu. Postup Suroviny na 8 kusů 100 g ricotty 30 g baby špenátu 1 vejce 1 stroužek česneku 50 ml ml
Rodinnou pohodu hraje Decastelo pouze naoko?
nasehvezdy.cz
Rodinnou pohodu hraje Decastelo pouze naoko?
Tak jak to vlastně spolu mají? Vypadalo to na velký happy end. Herečka ze seriálů Kamarádi a Slunečná Eva Decastelo (47) a její exmanžel, scenárista René Decastelo (53), oznámili obnovení parterství k
20 let výjimečných chutí: Mandarin Oriental, Prague zve na velký návrat šéfkuchařů
iluxus.cz
20 let výjimečných chutí: Mandarin Oriental, Prague zve na velký návrat šéfkuchařů
Mandarin Oriental, Prague letos slaví 20 let od svého otevření. U příležitosti významného jubilea připravil hotel mimořádný gastronomický večer, který vzdá hold dvěma dekádám kulinářské kreativity a v
Na cestách za rozkoší? A domu s rezistentní kapavkou
21stoleti.cz
Na cestách za rozkoší? A domu s rezistentní kapavkou
Ať už tajně, nebo otevřeně, letní flirtování k prázdninové atmosféře jednoduše patří. Že na výletech nebo v zahraničí snadněji podléháme novým lákadlům, potvrzují i statistiky českého sexshopu YOO.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz